Yurtdışında Master yapmalı mıyım?

'Yurtdışında Yaşam ve Eğitim' forumunda Mavi_Sema tarafından 16 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Yurtdışında Master yapmalı mıyım? konusu Son yıllarda yurt dışında eğitim taleplerinin artmasıyla, bir çok alternatif eğitim programları da gündeme geldi. Ancak çoğu üniversite öğrencisi için klasik bir rüya olan Master hala en çok sorulan sorulardan birisi. Öğrencileri kendilerine şu soruları sorarak tekrar düşünmeye davet ediyoruz.

Neden Master yapmak istiyorsun?

Master yapmak için mantıklı bir sebebiniz olmalıdır. "Biraz daha eğitim alsam daha iyi olur ,daha seçkin biri olurum, verdiğim CV dikkat çeker "gibi bir mantıkla hareket etmenin size ve kariyerinize çok faydası olmayacaktır. Master yapmanın amacı, bir bilim dalında bilgininizi ve araştırmanızı daha ileriye taşıyarak akademik kariyer yapmak olmalıdır. Yani başka bir deyişle ilgili alanda üniversite bünyesinde kalmaya devam ederek, bilim adamı olmaya adım atmaktır master yapmak. Tarih üzerine lisans yapmış birinin, tarih masteri, işletme üzerine eğitim almış birinin işletme masteri yapmasının temel sebebi bu olmalıdır.

Birçok kişi, master yapmış olmanın, nitelikli ve bol kazançlı işler bulması için bir gereksinim olduğunu düşünür. Biz de bu soruyu ülkenin önde gelen Kariyer şirketlerinin danışmanlarına ve bazı büyük firmaların insan kaynakları yöneticilerine sorduk.

"Master yapanlar iş bulmada daha mı şanslıdır?

Gelen cevapların çok büyük bir bölümü net bir şekilde " hayır" diyor. Ne üniversitede üstün başarılar ne de master ve doktora dereceleri adaylar arasında seçim yaparken kullanılan ana kriterlerdir. Maalesef birçok kişi bunun böyle olduğunu sanıyor ama değil. Adaylarda aranan en önemli özellikler arasında yabancı dil bilgisi, iş ve çalışma deneyimleri, sosyal etkinlikler, bireysel gelişime yönelik çalışmalar ve kazanımlar ,ve tabii ki referanslar master dan çok daha etkilidir. Yani 4 yıl işletme okuduktan sonra 2 yıl da pazarlama masteri yapmanın pek bir faydası yoktur.

Zaman çok değerli, yaş da öyle...

Bir çok öğrenci gelecek ve kariyer planlaması yaparken her geçen sene yaşlarının da arttığını göz ardı eder. Genellikle üniversiteden mezun olma yaşı 22 dir. Buna 2 yıl master eğitimini de eklerseniz ( tabii her şeyin yolunda gittiğini ve bu aşamada ne dil ne de kabul şartları için bir zaman kaybı olmadığını farz edersek) yaş 24 olur. Ve tabii arkasından erkek adaylar için bir de askerlik süresi gelir. Öncesi ve sonrasında toplam 6 ay zaman kabı olduğunu farz edersek, ortalama 2 yıl da askerlik dönemi için zaman kaybedersiniz. Yani yaşınız 26 olur. 26 yaşında, 4 sene üniversite okumuş, 2 sene master yapmış askerliğini de bitirmiş ancak hiçbir iş deneyimi ve çalışma referansı olmayan bir aday olarak birçok işverenin kapısını çalmaya başlarsınız. Hele bir de yabancı dil sorununuzu çözememiş iseniz, bu sizin için gerçekten de bir kabusa dönüşebilir.Bu senaryo maalesef ülkemizde en çok yaşanan yanlış kariyer planlaması senaryolarından biridir.

Ne yapılmalı...

Her şeyden önce,amaçlarınızı iyi belirlemelisiniz. Genel olarak durumunuzu incelediğinizde aşağıdaki üç senaryodan birinde rol aldığınızı görürsünüz.

1- Eğitim aldığınız bölüm ve ilgili bilim alanı sizin için bir yaşam biçimi haline gelmiştir ve bu alanda daha fazla çalışıp, üniversitede kalarak akademik kariyer yapmak istersiniz.

2-Yanlış bir bölüm seçmişsinizdir ve eğitimini aldığınız alanda bir iş yapma şansınız çok azdır. Bu nedenle ek bir meslek daha edinmek üzere bir başka alanda eğitim alarak kendinizi daha güvende hissetmek istersiniz.

3- Eğitim aldığınız bölüm ve meslek alanında iş seçenekleri geniştir ama sizinle beraber o işlere başvuracak kişi sayısı da çok fazladır. Bir farkınızın olmasını, tercih edilmeyi isterseniz.

İşte bu üç farklı yol, üç farklı ihtiyaç ve tabii ki farklı çözümler demektir.
    İlk senaryo için tek çözüm, tek alternatif kesinlikle master ve hatta arkasından da doktora yaparak akademik basamakları birer birer tırmanmak olacaktır.Master yapmanın temel amacı da zaten budur.

İkinci senaryo size daha yakınsa, bu durumda sizin ihtiyacınız olan , kısa sürede 2. bir meslek daha edinip iş arama yelpazenizi genişletmektir. Bunun için en uygun olan seçim bir Sertifika Programı almaktır. 6 ay -1 yıl gibi bir süre sonunda yepyeni bir ikinci mesleğiniz olabilir. Sertifika programlarının da amacı zaten budur. Size yeni bir alanda çalışma yetkisi ve yeteneği kazandırmak. Örneğin üniversitede 4yıl arkeoloji gibi güzel ve zor bir bölümde eğitim aldıktan sonra, iş bulma imkanınızın biraz kısıtlı olduğunu anlamışsanız, belki de sizin için en iyi seçenek bir Turizm, İşletme ya da Pazarlama sertifikası alarak, bu alanlarda da çalışabilme imkanı sağlamaktır. Sertifika programları uygulamalı ve kısa süreli eğitimlerdir. Bu programlar, 4 yıllık lisans programlarının özeti niteliğindedir ve gerçekten çok işe yararlar.

Üçüncü senaryoyu kendinize daha yakın buluyorsanız, ozaman sizin acilen iş deneyimi edinip almış olduğunuz eğitimi sağlam referanslarla vurgulamaya ihtiyacınız vardır. Bunun da en kestirme ve sağlam yolu Staj (Internship) programlarıdır. 1-2 yıl süreyle yurtdışında yapacağınız stajlar ve bu yabancı firmalardan alacak olduğunuz referanslar, özgeçmişiniz üzerinde pırlanta gibi parlayacak, tercih edilmenizi sağlayan en önemli özellikleriniz olacaktır.

Sonuç olarak, kariyer planlaması gerçekten de çok önemli ve hayati bir iştir.
    Master yapmak, yukarıdaki örneklerde de görüldüğü gibi birçok durumda aslında hata bile olabilir. Tabii ki master yapmanın zararlı ya da boş bir şey olduğunu iddia etmek yersiz olacaktır, ancak birçok kişi için master yapmanın, yanlış hastalık için yanlış ilaç almak gibi bir şey olduğunu da unutmamak gerekir.

Üniversite öğrencisinin tek görevi ders çalışıp sınıf geçmek kesinlikle değildir."Öğrenciyken" mutlaka ;

1- İngilizce öğreniminizi ne pahasına olursa olsun tamamlayın. Mezun olduktan sonra İngilizce öğrenmek için çok daha fazla zaman ,para ve fırsat kaybedeceğinizden emin olabilirsiniz.

2- Ne şartla olursa olsun, paralı ya da parasız, yurt içi ya da yurt dışı, mutlaka bir yerlerde çalışın. İş hayatını ,çalışma şartlarını, takım çalışmasını, patronu, mesai kavramını vs öğrenin.Ne iş yaptığınız çok önemli değildir.Önemli olan mezun olduğunuzda CV nizde ne kadar çok iş ve çalışma deneyiminiz olduğudur.

Hepinize başarılar:)

Bu Sayfayı Paylaş