Yumaklı Köyü Ladik Samsun

'Samsun Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

1. KaRDeLeN

KaRDeLeN Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Yumaklı Köyü Ladik Samsun konusu
    Samsun İli Köyleri - Yumaklı Köyü ü Hakkında -Yumaklı Köyü Tanıtımı - Yumaklı Köyü Resimleri

Samsun

Bilgiler
    Nüfus 226 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 55750
    Alan Kodu 0362
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
    İl Samsun
    İlçe Ladik

Yumaklı, Samsun ilinin Ladik ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy Kavak ilçesinin Emirli köyünden göç eden insanlar tarafından kuruldu. Uzun yıllar bu topraklarda rumlarla yöre halkı beraber yaşamıştır.Düğünleri ve cenazeleri beraber yaparlarmış.Kurtuluş Savaşı yıllarında Rumların yaptıkları taşlınlık ve zulumlere dayanamayan köy halkı Rumlar'ı joplarla köyden uzaklaştırmışlardır. Bu sebapten ötürü köy halkına Jopçular denilirmiş.Cumhuriyetin ilanından sonra Soyadı Kanunu ile Jopçular ismi Çöpçü olarak soy isim olarak verilmiştir.Köyün büyük çoğunluğu çöpçü soyadını almıştır.Köyde Yakışan, Seyrek, Varlı soyisimleride kullanılmaktadır. 1990'lı yıllardan itibaren köy nufusu tarımdaki zorluklardan ötürü ve değişen yaşam şartlarından dolayı büyük şehirlere göçler olmuştur. Bu göçün en fazla olduğu il Osmanlı Devletine Yıllarca Başkentlik yapan Bursa ilidir.Bursa Emek mahallesine yerleşmişlerdir.

Kültür

Köy gelenek ve göreneklerine bağlı düğün törenleriyle farklı bir yaşam tarzına sahiptir.Geleneksel karadeniz yemekleri ile cevrede meshurdur.ayrıca insanının sıcak kanlılığı ile ayrı bir cazibeye sahiptir.

Coğrafya

Samsun iline 111 km, Ladik ilçesine 30 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. yukarı kıran da mal guderken yıldırım dusmus gıbıc ahmet hakkın rahmetıne kavusmustur...

Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri 2010

talıpgılın cemuk+5 / beytuk+5 cocuk

2007 220

2000 226
    1997 193
    Ekonomi
    Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
    Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Teyfik Çöpçü

2004 - Adnan Çöpçü
    1999 - Yaşar Çöpçü
    1994 - Yaşar Çöpçü
    1989 - Yaşar Çöpçü
    1984 - Yaşar Çöpçü
    1977 - Celal YAKIŞAN
    1974 - Ahmet Çöpçü
    1969 - Ahmet ÇÖPÇÜ
    Köy Muhtarı: TEYFİK ÇÖPÇÜ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:
    Telefon:
    0 362 7760088
    Cep Telefonu:
    0 542 7712341

Demografik Bilgiler:

Nüfusu:
    2000
    226
    1997
    193
    İle Uzaklığı:
    111 km
    İlçeye Uzaklığı:
    30 km
    Rakım:
    910 m

Sağlık Evi

Yok
    Sağlık Ocağı
    Yok
    İlköğretim Okulu
    Var / Faal
    Taşımalı Eğitim Yapılıyor
    PTT Şubesi
    Yok
    PTT Acentası
    Yok
    Su Şebekesi
    Var
    Kanalizasyon
    Var

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır ancak 2007 yılında bakanlık kararıyla Şıhlı köyünde yaptırılan Bölge ilköğretim okuluna taşımalı eğitime geçilmiştir.Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.karakol köye yaklaşık olarak 5 Km uzaklıkta bulunmaktadır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş