Yukarıyapıcı Köyü Erdek Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Yukarıyapıcı Köyü Erdek Balıkesir konusu
    Yukarıyapıcı Köyü Erdek Bilgileri - Yukarıyapıcı Köyü Hakkında - Yukarıyapıcı Köyü Tanıtımı - Yukarıyapıcı Köyü Resimleri

İlçe: ERDEK - İl: BALIKESİR

Köy Muhtarı: İsmail ÇINAR

Muhtarlık Erişim Bilgileri:
    Telefon:

8557570
    Cep Telefonu:

05327418067

Balıkesir
    Bilgiler
    Koordinatlar
    Posta Kodu 10200
    Alan Kodu 0266
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
    İl Balıkesir
    İlçe Erdek
    Web Sitesi
    Yukarıyapıcı, Balıkesir ilinin Erdek ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyde yasayanlarin tamami Pomak halkindan olusmaktadir.1924 Lozan Mübadele Antlaşması ile Rumeli Selanik Sancağı,Drama Livası,Kavala Kazası,Kokala Köyünden gelmişlerdir.Şu anda bu köyden gelenler Erdek ilçesi Yukarıyapıcı,Ballıpınar,Belkıs ve Düzler'de yaşamaktadırlar.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında yeterli bilgi yoktur.

Coğrafya

Balıkesir iline 100 km, Erdek ilçesine 5 km uzaklıktadır.Bandırma'ya 20 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, ılıman Marmara ikliminin genel etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007 1813

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır.Zeytincilik önemli bir geçim kaynağıdır.Büyükbaş hayvancılık ve Kümes hayvancılığı yaygındır.Düzler Sit alanı kapsamında olduğu için Turizm nerdeyse bitme noktasına gelmiştir.Hiçbir inşaata müsade edilmemektedir.Altyapı olmadığından istenilen gelişme sağlanamamıştır.

Muhtarlık

Yukarıyapıcı'nın, köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

köy muhtarı :İsmail Çınar

Altyapı bilgileri

Yukarıyapıcıya bağlı Düzler mahallesinde ilköğretim okulu vardır.Ana sınıfı ve ilk üç sınıf bulunmakta ve taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon vardır.Düzler de kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.Yukarıyapıcı Köyünde ilköğretim faal değildir.Taşımalı eğitim yapılmaktadır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net
    Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş