Yukarı Çağlar Köyü Hakkında Bilgi Ermenek Karaman

'Karaman Tanıtımı' forumunda SeLeN tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Yukarı Çağlar Köyü Hakkında Bilgi Ermenek Karaman konusu Ermenek Yukarı Çağlar Köyü - Yukarı Çağlar Köyü Hakkında - Yukarı Çağlar Köyü Resimleri - Yukarı Çağlar Köyü Tanıtım

Yukarı Çağlar Köyü, Karaman ili, Ermenek ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün Osmanlı Dönemindeki adı İzvid-i Ulviyedir. Cumhuriyet Döneminde İzvit olarak söylenmiştir. 1958 yılında ise Yukarı Çağlar adı verilmiş. "Yukarı Çağlar" adı; Meraspoli Mağarasındaki yer altı nehrinin bir kolu olan bol sularından ve köyün içindeki çağıl-çağıl akan çeşmelerinden dolayı verilmiştir.

Köyümüzün Tarihçesi:

Karaman İlinin Ermenek İlçesi’ ne
    bağlı bir köy olan Yukarı Çağlar Köyü’ nün bilinen en eski tarihi günümüzden 2 bin yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Köyümüz Bizans Devletinin yönetimi altında uzun yıllar kalmıştır. Köyün Osmanlı Dönemindeki adı "İzvid-i Ulviye" dir. "İZVİT" kelime anlamı olarak belen önünde bulunan köy, suları çok olan köy ve bir de yüksek kayalık önünde bulunan köy anlamındadır.Cumhuriyet Döneminde "İzvit" olarak söylenmiş. 1963 yılında ise Yukarı Çağlar adı verilmiş. "Yukarı Çağlar" adı; Meraspoli Mağarasındaki yer altı nehrinin bir kolu olan bol sularından ve köyün içindeki çağıl-çağıl akan çeşmelerinden dolayı verilmiştir. Köyümüzde, o dönemlerde yaşayan Bizanslılardan kalan birçok tarihi eser bulunmaktadır.

Coğrafi Durumu:

Köyümüz Ermenek’e 15 km, Karaman’ a 170 km. uzaklıkta bulunmaktadır. Köyümüz Balkusan Köyü ile Aşağı Çağlar Köyünün arasında yer alır. Köyümüz, dağlık bir yapıya sahiptir. Karstik (eriyebilen) yapısından dolayı köyümüzün çevresinde bol miktarda mağara ve yeraltı
    su sistemleri bulunmaktadır. Köyümüzün iklim tipi, daha çok Akdeniz İklimine benzemektedir. Karasal İklimin özellikleri az da olsa görülür. Kış aylarında havanın soğuması ile yağan kar bu durumun göstergesidir.

Sosyal Ekonomik Ve Kültürel Durumu:

Köyümüzün nüfusu 2000 yılında yapılan son nüfus sayımına göre 749 ’dur. Nüfus sayımından günümüze kadar köyün nüfusunda önemli artış veya azalış görülmemektedir. Köyümüzdeki insanların gelir kaynağını genelde tarım oluşturur. Topraklarımızda elma, üzüm, kiraz, şeftali, nohut ve buğday gibi tarım ürünleri yetiştirilmektedir. Az miktarda da olsa küçük baş hayvancılık yapılır. Köyümüzün yaylasına, insanların ve araçların daha rahat gidip gelebilmesi için, bir yol açma çalışması yapılmaktadır. Köyümüzde içme suyu sorunu yoktur. Köyümüzün eğitim durumu orta düzeydedir. Eğitimi artırmak için köyümüze bir Anaokulu yaptırılması düşünülmektedir. Köyümüzün yolu asfalttır. Ancak; mahalle araları asfalt değildir. Çocuklar için oyun parkı yoktur ama, gençler için futbol sahaları bulunmaktadır. Ayrıca köyümüzde: 1 İlköğretim Okulu, 4 İlköğretim Okulu Öğretmeni, 1 Anasınıfı Öğretmeni, 1 Sağlık Evi, 1 Hemşire, 3 Cami (caminin bir tanesi kullanılmamaktadır), 2 İmam, 4 bakkal, 4 kahvehane, Ermenek’e gidip-gelmek için 5 Minibüs bulunmaktadır. Köyümüzde imam ve öğretmen sorunu yoktur.

DOYULUR MU SANA?

Yolların sonunda köyüm var benim,

Duyulun mu sana Yukarı Çağlar?

Sende anam, babam, özüm var benim,

Duyulur mu sana Yukarı Çağlar?

Ata yadigarı ulu bir cami,

Az değil, yedi yüz yıllık tarihi,

Karamanoğlu’dur atası, ceddi,

Sorulur mu sana Yukarı Çağlar?

Değirmen önünde yaşlı bir çınar,

Karpuzu çatlatan sulara bakar,

Çatalkaya’da coşunca her sabah,

Varılır mı sana Yukarı Çağlar?

Hisar Kalesinden bir bak aşağı,

Toros’ta gerdanlık, köylerin hası,

Hevenk hevenk üzüm , sarı elması,

Doyulur mu sana Yukarı Çağlar?

Keben kayasından çıksan yaylaya,

Bir oba kurup her bahar Sorkun’a,

Çıngırak sesi, çoban azığına,

Serperin herkese mesire yeri,

Şanına şan katar, överler seni,

Temmuz sıcağında bir de yüzdün mü,

Özbekoğlu böyle över hep seni,

Her sabah açınca sarı çiçeği,

Burcu burcu kokan yeşil kekiği

Durmuş Ali ÖZBEK

Yukarı Çağlar köyünde görülecek tarihi kalıntılar ve yerler

* Karamanoğlu camii
    * Değirmen önü
    * Sultan tahtı
    * Sultan tahtı kaya mezarlari
    * Taşkisle
    * Topaktaş gözetleme kulesi
    * Hisar kalesi
    * Sıra delikler su kanalı 14 km'dir
    * Sulu in
    * Erkeç ini
    * Ayı pınarı

Köy Muhtarlık Bilgileri

Yukarı Çağlar Köyüne Ait Resim ve bilgileri Bu başlık altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş