Yollarbaşı 100. Yıl İlköğretim Okulu Karaman

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 24 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Yollarbaşı 100. Yıl İlköğretim Okulu Karaman konusu Karaman Yollarbaşı 100. Yıl İlköğretim Okulu Hakkında - Yollarbaşı 100. Yıl İlköğretim Okulu Tanıtım - Yollarbaşı 100. Yıl İlköğretim Okulu Resimleri - Yollarbaşı 100. Yıl İlköğretim Okulu İletişim

Okulumuz ilk olarak 1928 yılında yeni alfabenin kabulü ile köyün ortasında Hasan Hüseyin GÜNEŞ adlı şahsın evinde eğitim öğretime başlamıştır.Bu yönüyle okulumuz Cumhuriyet tarihinin ilk okullarından biridir.Okulun ilk adı İlisıra Köyü İlkokuludur.Okulumuzda bir süre 3. sınıfı bitirene diploma verilmiştir.Daha sonra 3. sınıfı bitirenler 5 yıllık zorunlu eğitimi Kazımkarabekir’de tamamlamışlardır.

1943 yılında şu anki mevcut binanın yerinde olan eski bina yapılmış olup bu tarihten sonra eğitim öğretime burada 5 sınıf olarak devam edilmiştir.

1955 yılında kasabanın adının Yollarbaşı olarak değiştirilmesi üzerine okulun adı da Yollarbaşı İlkokulu olarak değiştirilmiştir.1972 yılında bugünkü idari bina yapılarak Yollarbaşı Ortaokulu açılmıştır.

Öğrenci sayısının artması kasabada ikinci bir okul ihtiyacını ortaya çıkarmış olup 1981 yılında Kasabanın Hacıilyas mahallesine yeni bir okul yapılmıştır.Mevcut Yollarbaşı İlkokulunun adı Yollarbaşı Atatürk İlkokulu olarak değiştirilmiştir.Yeni açılan okula da Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün doğumunun 100. yılı olması nedeniyle 100. Yıl İlkokulu ismi verilmiştir.

1991 yılında Atatürk ilkokulu binası yıkılarak aynı yere 7 derslikli şu anki birinci kademenin ders gördüğü bina yapılmıştır.04.03.19991 tarihinde Atatürk İlkokulu ile Yollarbaşı Ortaokulu birleştirilerek Yollarbaşı Kasabası İlköğretim Okulu adını alır.

Öğrenci sayısının zamanla azalması sonucu 25.08.1997 tarihli Milli Eğitim Müdürlüğü İcra Kurulu kararı ile 100. Yıl İlkokulu ve Yollarbaşı Kasabası İlköğretim Okulu birleştirilerek Yollarbaşı 100. Yıl İlköğretim Okulu adını alır.

İletişim

Adresi: Yollarbaşi Kasabasi 100.Yil ilköğretim Okulu-Karaman
    Telefon Numarası: 3382345053

Daha Fazla Bilgi İçin TIKLAYIN

Kaynak : webrehberi.biz - www.meb.gov.tr

Bu Sayfayı Paylaş