Yoğunbilek Köyü Arıcak Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Yoğunbilek Köyü Arıcak Elazığ konusu
    Yoğunbilek Köyü Arıcak - Yoğunbilek Köyü Hakkında - Yoğunbilek Köyü Tanıtımı - Yoğunbilek Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: ŞÜKRÜ YÜCEL
    Muhtarlık Erişim Bilgileri:
    Telefon:
    0 (424) 783 11 03
    Cep Telefonu:
    0 (536) 939 78 65

Elazığ
    Bilgiler
    Nüfus 1003 http:/3 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 23510
    Alan Kodu 0424
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
    İl Elazığ
    İlçe Arıcak

Yoğunbilek, Elazığ ilinin Arıcak ilçesine bağlı bir köydür.
    Tarihi
    Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Köyün eski ismi nerbiştir.köyün kurucusunun nereden geldiği şuan için tam olarak bilinmemektedir.Ama bir rivayete göre Halid bin Velid'in torunu Pir Musa taradından kurulmuştur. Pir Musa Arabistan'dan göç etmiş büyük bir zattır şuan kabri Dicle'nin diran(direy)köyünde bulunmaktadır.
    Kültür
    Köyün gelenekleri;Türkiyede uygulanmıyan eskı tarım yöntemleri kulanılmaktadır.Bunun sebebi yoksulluktur.Türkiyenin en güzel orcik ve pestil üretimi yapılmaktadır.Ters lalesi dünyaca meşurdur,Yoğunbilek köyünün.
    Coğrafya

Elazığ iline 134 km, Arıcak ilçesine 12 km uzaklıktadır.
    İklim

Köyün iklimi:Köyde karasal iklim kuşağı etkisini göstermektedir Karasal ıklımın etkısınde olmasına rağmen her türlü meyve ve ekin çeşidi yetiştirilmektedir.
    Nüfus

Köyün 1500 e yakın nüfusu bulunmaktadır
    Ekonomi

Köyün ekonomisi:KOYÜN EKONOMİSİ GENELLIKLE TARIM VE HAYVANCILIKTIR.BUNUN YANINDA İNŞAATTA ÇALIŞMA GEÇİME BÜYÜK KATKI SAĞLANIYOR.
    Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır ama yetersizdir,öğrenciler ilkööretim öğrenimini evlerinde görmektedirler. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net
    Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

2. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Bu Sayfayı Paylaş