Yeniakçakavak Köyü Merkez Bolu

'Bolu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 1 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. KaRDeLeN

KaRDeLeN Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Yeniakçakavak Köyü Merkez Bolu konusu Merkez Yeniakçakavak Köyü - Yeniakçakavak Köyü Hakkında - Yeniakçakavak Köyü Tanıtımı - Yeniakçakavak Köyü Resimleri

Yeniakçakavak, Bolu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy adını zamanında bol miktarda bulunan,orman ağaç türlerinden yaklaşık 30-35 metre boyunda,1 metre çapında olan,akkavak olarak da adlandırılan Akçakavak'tan almıştır.

Köyün kurucuları hakkındaki eski ve temel tek bilgi, Malazgirt Savaşı'ndan sonra Anadolu'ya gelen ve Selçuklular tarafından uç bölgelere yarleştirilen Oğuz boyundan gelme Bozokların Yıldızhanoğulları kolundan Avşarlardan olan Kalleşoğlu Abdullah Efendinin ataları tarafından kurulduğudur. Daha sonra Abdullah efendinin oğulları Mehmet efendi ve Emin Efendi'nin kayıtlarına rastlanmaktadır.HERCELER lakabıyla günümüzde tanınan Hasan,Hüseyin ve Hasbi'nin babalarıMehmet Efendi olduğu bilinmektedir.Mehmet Efendi,Osmanlı'nın hazin savaşlarından tam 8 yıl süren ünlü Yemen muharebelerine katılmış ve geri dönmemiştir.Mehmet oğlu Hüseyin,1. Dünya Savaşı'nda Çanakkale cephesinde 5. Kolordu,45. Alay,3. Tabur,11. Bölük İtfaiye sınıfında er iken Kirte bölgesinde şehit düşmüş,ağabeyi Hasan ise,uzun yıllar Bolu'nun çevre köylerinde imamlık yapmış aydın görüşlü,bilgili,alim bir insandır.1953 yılında vefat etmiştir.Hasbi Doğan ise uzun yıllar yaşamış 1997 yılında vefat etmiştir.Köyde bulunanların çoğu bu sülalenin soyundan gelen insanlardır.

Kültür

Düğün törenleri için kına geceleri düzenlenmekte, düğün salonlarında düğünler tertip edilmektedir. Ayrıca evlilik törenlerinde "Gelin Alma" ismi verilen ve onlarca aracın oluşturduğu konvoylarla kız gelin evinden alınarak damat evine getirilmektedir.

Coğrafya

Bolu merkezine 7 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Batı Karadeniz Bölümünde maksimum yağış sonbaharda, minimum yağış ilkbaharda düşer. Yıllık yağış miktarı 1000-1500 mm’dir. Karadeniz ikliminin görüldüğü alanlarda kar yağışlı günlerin ortalaması 18 gündür.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Spor

Köyün 2007'de kurulan futbol takımı vardır.2 yıldır düzenlenen Sarıalan Futbol Turnuvası'na katılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.aaa

Eğitim bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır.Fakat okulu sadece ana sınıfı öğrencileri kullanmaktadır.İlköğretim öğrencileri ise taşımalı sistemle Köroğlu İlköğretim Okulu'nda eğitim görmektedir.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş