Yeni Zelanda Hakında Genel Bilgiler ve Eğitim Sistemi

'Yurtdışında Yaşam ve Eğitim' forumunda Mavi_Sema tarafından 9 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Yeni Zelanda Hakında Genel Bilgiler ve Eğitim Sistemi konusu Başkenti Wellington olan Yeni Zelanda, Güney Yarımküre�de Büyük okyanusun güneyinde, Avustralya�ya 1600 km uzaklıkta adalar ülkesidir. Ülkenin genel nüfusu yaklaşık 4 milyon olup, en büyük şehri Auckland�dır. Ülke�de yerlilerin konuştuğu Maori dili ve İngilizce resmi dillerdir. En popüler ve büyük şehirleri Auckland, Christchurch ve Wellington�dır. Türkiye�den 10 saat zaman dilimi olarak ileridedir. Yeni Zelanda�da güney yarımkürede olması nedeniyle en soğuk aylar Haziran, Temmuz�dur, en sıcak aylar ise Ocak ve Şubat aylarıdır.

Başkent: Wellington
    Nüfus: 4.076.140
    Uluslar arası telefon kodu: 64
    Para birimi: NZD (Yeni Zelanda Doları)

Auckland:
    Yeni Zelanda�nın en büyük şehri olan Auckland�ın nüfusu yaklaşık 1.5 milyondur. Yeni Zelanda�nın kuzey adasında bulunan Auckland güzel bir sahil şehridir. Özellikle Aralık ve Mart ayları arasında su sporları, yat sporu ve tekne gezileri için idealdir. Şehirde yaklaşık güneşli gün sayısı yıllık olarak 245 gündür. Auckland�da aktivite için www.aucklandtourism.co.nz adresinden detaylı ve güncel bilgilere sahip olabilirsiniz.

Christchurch:
    Yaklaşık 350.000 kişilik nüfusa sahip Christchurch Güney adasının en büyük şehridir. Ayrıca Yeni Zelanda�nın bahçesi ve İngiltere şehir tanımlamalarıyla bilinmektedir. Ortasından Avon Nehri geçen Christchurch ayrıca güzel binaları, 3 şeritli caddeleri, bahçe ve parklarıyla ünlüdür. New York�taki Central Park�tan sonra şehir içi en büyük parkına sahip (Hagley Park) şehir olması da dikkat çekicidir. Christchurch yaşayanlara hem şehir yaşamı hem de doğal yaşam alternatifleri en dengeli sunan dünyadaki nadir şehirlerden birisidir. Kış aylarında ziyaretçilere kış sporları yaz aylarında ise su sporları alternatifleri sunmaktadır. Şehir merkezinde ulaşım ücretsizdir, şehir dışına ise çok ucuzdur. Şehirde birçok tiyatro, sinema, restaurant, bar, kafeler bulunmaktadır. Ayrıca yılın belli dönemlerinde birçok festival düzenlenmektedir. Ayrıca Yeni Zelanda�nın en turistik şehirlerinden biri olması nedeniyle yılın belli dönemlerinde birçok turist şehri ziyaret etmektedir.

Eğitim Sistemi

Genel olarak İngiliz eğitim sistemini benimseyen Yeni Zelanda oldukça kaliteli ve güvenilir bir eğitim sistemine sahiptir. Her okul bünyesinde uluslar arası öğrenciler için destek birimlerinin mevcudiyeti, eğitim sistemine olan güven hissini de beraberinde beslemektedir. Uluslar arası öğrenciler özel eğitim kurumları, lise, kolej, teknik okul ve üniversitelerde akademik eğitim ve dil eğitimi olanaklarını sahip olmaktadırlar.

İlköğretim ve Ortaöğretim:

Yeni Zelanda�da ilköğretim ve orta öğretim 4 dönemden oluşur, eğitime Ocak ayında başlanır. Okullar devlet ve özel okullar olarak ayrılır ve yabancı öğrenciler genellikle özel okullara ilgi gösterse de bunlar arasında fiyat farkları çok büyük değildir. 17 yaşa kadar yani üniversite eğitimine kadar süren eğitim hayatı zorunludur. Eğitim süresi toplam 13 sınıftan oluşur.

Universite Eğitimi:

Yeni Zelanda�da üniversite eğitimi İngiliz eğitim sistemi gibidir. Eğitim kalitesinin yüksekliği dikkat çekicidir. Ülkede yüksek öğretim çeşitli üniversite, politeknik, kolej ve enstitülerde verilir.

Bu Sayfayı Paylaş