Yenımahalle İlköğretim Okulu Elmadağ Ankara

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 19 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Yenımahalle İlköğretim Okulu Elmadağ Ankara konusu Yenımahalle İlköğretim Okulu Hakkında - Yenımahalle İlköğretim Okulu Tanıtım - Yenımahalle İlköğretim Okulu Resimleri - Yenımahalle İlköğretim Okulu İletişim

Okulumuz 1930–1931 Eğitim Öğretim yılında açılmış olup, okulumuza ilk öğrenci kaydı 08.12.1930 tarihinde yapılmıştır.
    *

İlçemiz Elmadağ’da Barut Fabrikasının kurulmasıyla okulumuzun açılması birbirleriyle ilişkilidir. Fabrika çalışmaya başladıktan sonra, işçilerin önemli bir kısmının oturduğu Yenimahalle’de ( o zamanki adıyla Yenişeyh Köyü ) bir okul açılmasına gerek duyulmuştur. O tarihlerde Barut Fabrikası Müdürü olan bir subayın girişimleriyle okul binası yapılmadan, kiralanan bir evde eğitim öğretime başlamıştır.
    *

Mahallemizde okul binası, şimdiki okul arazisi üzerinde, 1938 yılında yapılmış, yeterli olmadığından 1955 yılında yanına yapılan bir dershane ile genişletilmiştir. Yapılan okul binası ihtiyaca cevap vermediğinden dolayı 1962 yılında şimdiki binanın yapımına başlanmış ve 1967–1968 öğretim yılı başından itibaren şimdiki okul binası hizmete girmiş olup diğer bina yıkılmıştır.
    *

Okulumuzun açılışından günümüze kadar, çok sayıda öğrenci mezun olup, bunların arasından her meslek ve her kademede hizmet veren kişiler vardır.
    *

Okulumuzun öğrenci sayısı, geçmiş yıllarda 200 üzerine çıkmış olmasına rağmen günümüzde bu sayı düşmüştür. Bunun sebebi olarak, sürekli dışarıya göç vermesinden kaynaklanmıştır.
    *

Okulumuz 1997–1998 yılından itibaren 8 yıllık temel eğitime geçmiş olup, İlköğretim olarak ilk mezununu 2000–2001 öğretim yılında vermiştir.
    *

2003–2004 öğretim yılında öğrenci mevcudumuz 90 olup, 1. sınıfta kayıtlı 11 öğrenci öğrenim görmektedir. Öğrenci sayımız her geçen yıl düşmektedir.
    *

2006-2007 öğretim yılında öğrenci mevcudu 57 olup, 13 öğrencimiz mezun omuştur.

İLETİŞİM

Yenimahalle Gürpınar Sokak Elmadağ. TEL : 8632735

http://yenimahalleelmadag.meb.k12.tr/

kaynak:yenimahalleelmadag.meb.k12

Bu Sayfayı Paylaş