Yeminin Bedeli - Dini Hikaye

'İslami Kıssalar & Hikayeler' forumunda Mavi_inci tarafından 27 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

1. Mavi_inci

Mavi_inci Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Yeminin Bedeli - Dini Hikaye konusu
    Yeminin Bedeli Dini Hikaye

Dervişin biri bir dağa çekilmiş sadece ibadetle meşgul oluyor,durmadan Allah'ı(cc)tesbih ediyor,anıyordu

Yiyeceği dağda yetişen meyvelerdi
    Bir gün kendi kendine düşündü ve söz verdi,ahdetti;yemin etti:

''Ben bundan sonra elimi uzatıp bu meyvelerden koparmayacağım,sadece kendiliğinden düşenlerle besleneceğim''dedi

Bunun üzerinden tam beş gün geçtiDervişin açlığı son raddeye varmıştıTam bu sırada bir rüzgar esti armudun dalını eğip önüne kadar getirdiDalda nefis armutlar nazlı nazlı sallanıp duruyordu
    Derviş dayanamayarak elini uzatıp birini kopararak yediBiraz sonra yirmi otuz kadar hırsız oraya geldi çaldıkları malları bölüşmeye başladı

Bunlar çaldıkları eşyaları bölüşürken,Sultanın adamları gelip onları yakaladılarDervişide onlardan sanarak birlikte götürdülerEllerini, ayaklarını kesmeye başladılar

Dervişin sağ elini kestiler,sol ayağına sıra gelince bir atlı son hızla gelerek yetiştiCelada:
    ''Sen ne yapıyorsun bre ahmak insan,bu kişi felan zattır''dedi
    Cellat ne yapacağını şaşırdıBinbir özür dileyerek yalvarmaya başladı
    Fakat iş işten geçmiştiHakkında hüküm verildi
    Derviş Cellada:
    ''Üzülme oğlum neden böyle olduğunu biliyorum,ben yeminimi tutmadım o yüzden bunlar başıma geldi''dedi

Bu Sayfayı Paylaş