Yeşilköy Köyü Köprübaşı Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Yeşilköy Köyü Köprübaşı Manisa konusu Köprübaşı Yeşilköy Köyü - Yeşilköy Köyü Hakkında - Yeşilköy Köyü Tanıtımı - Yeşilköy Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: Bilgi yok

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

Yeşilköy, Manisa ilinin Köprübaşı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Eski adı Çomar iken Yeşilköy olarak değiştirilmiştir. Geleneksel olarak Harmandalı oynanır.Keşkek yemeği ünlüdür. Yerel elbiseler giyilmektedir.

Coğrafya

Manisa iline 123 km, Köprübaşı ilçesine 16 km uzaklıkdadır. İki mahallesi olup, yukarı ve aşağı mahalle olarak isimlendirilmiştir.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.yazları sıcak kışları soğuktur.

Nüfus :2000 - 465

Köy nüfusunun çoğunluğu ülkenin farklı yerlerinde farklı görevlerde olduğu için şu anda köy nüfusu epeyce azalmıştır.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tütün başlıca gelir kaynağıdır. Arpa, buğday ve herkesin kendisine yetecek kadar sebze ve meyve yetiştirilir. Son zamanlarda özellikle köydeki gençler Antalya'ya domates yetiştiriciliğine ve Manisa'ya çalışmak için gitmektedir. Şimdilerde köyde çilek yetiştiriciliği de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak öğrenci yetersizliğinden eğitim öğretim yapılmamaktadır. Bunun yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu vardır. Kanalizasyon şebekesi vardır.Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde Hacı Ahmet spor kompleksi vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş