Yazyurdu Köyü Merkez Bayburt

'Bayburt Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. KaRDeLeN

KaRDeLeN Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Yazyurdu Köyü Merkez Bayburt konusu yazyurdu köyü bilgileri - yayurdu köyü resimleri - yazyurdu köyü tanıtım

Yazyurdu, Bayburt ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Köy, Bayburt'taki en büyük köydür. Önceden köyün bulunduğu topraklarda Ermeni ve Ruslar bulunurdu. Daha sonra köyün şu anki sahiplerinin ataları gelmiştir ve tarihi olaylar gereği Türkiye Cumhuriyeti kurulma sürecindeyken yabancılar buradan gitmişlerdir. Ayrıca köyün eski ismi ise Çakmas, Çakmaz, Çakmanos olarak zamana göre değişmiştir. Şu anda buralı olanlar köye genelde Çakmas derler
    Coğrafya

Bayburt merkezine 37 Km. uzaklıktadır.
    İklim

Köyün iklimi, Karasal iklim daha çok hissedilmektedir. Yüksek kesimler daha çok Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 326
    1997 381
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım, arıcılık ve hayvancılığa dayalıdır. Son zamanlarda daha çok büyük baş hayvancılık yapılmaktadır. Ayrıca arıcılık da yaygındır. Köyde alabalık üretim tesisleri bulunmaktadır.
    Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak kullanılmamaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
    kaynak
    yerel net
    vikipedi özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş