Yaylabaşı Köyü Osmancık Çorum

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. KaRDeLeN

KaRDeLeN Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Yaylabaşı Köyü Osmancık Çorum konusu Osmancık Yaylabaşı Köyü - Yaylabaşı Köyü Hakkında - Yaylabaşı Köyü Tanıtımı - Yaylabaşı Köyü Resimleri

İlçe: OSMANCIK

İl: ÇORUM

Köy Muhtarı: SALİH DALKILIÇ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:0(364)6342348

Cep Telefonu:0(536)2590548

Demografik Bilgiler:

Nüfusu:
    2000-1161

1997-1068

İle Uzaklığı:77 km

İlçeye Uzaklığı:24 km

Rakım:1080 m

Tarihi

Köyün eski adı Zambal'dır.Yeni adı Yaylabaşı Köyü olan Zambal köyüne Zambal denilmesinin ayrı bir sebebi vardır.çok önceleri Bu köyde arıcılık yaygın olduğu rivayetler arasındadır. Köyde arıcılık iyi olmasının yanında çok kaliteli ballar elde edildiği yine rivayetler arasındadır. Bir gün zambal köyüne köy dışından bir yabancı gelir köylüler ikramdan sonra yabancıya bal ikram ederler yabancı balı sever ve biraz bal yer.Balın kalitesinden ve sırf özlü olmasından dolayı yabancı o köyde ölür. Bu nedenle bu köye zehirli bal anlamında Zambal denilir olmuş.

Kültür

Köyün kültüründe gelenek ve görenekler ağır basar. 1984 yılında yeniden yapılan ilkokul ile köyde yeni bir dönem açılmıştır. Halihazırda İlköğrtim Okulu bulunduğundan taşımalı eğitime gerek kalınmadan eğitim yapılmaktadır. 1984 yılından itibaren gerçek bir eğitim hamlesi başlatılmış olup, köyden çıkan memur yok denecek kadar iken yüksek öğretim gören kişi sayısında artış sağlanmıştır. Yemek çeşidi olarak, yaprakiçi; kurutulmuş kırık bakla tanelerinin bulgur ile iç yapılarak ve bağ (asma, üzüm) yaprağı ile sarılarak yenen köye has bir yemektir.Türkiye ye tanıtılmalıdır, damak zevki olarak kolay vazgeçilemeyecek bir yemek çeşididir.Bunu tanıtmak için köy muhtarına destek olacak genç kardeşlerimizden yardım ekibi ve yayın ve yayım arçlarının kullanılması gerekmektedir.

Ekonomisi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı gibi görünsede erkek nüfusun büyük bir çoğunluğu normal köy işlerinin yanında inşaat sektöründe kaliteli iş gücü durumuna gelmesiyle ekipler halinde dönem olarak çalışmaya başlamıştır. 1980 yılından itibaren Libya, Kuveyt, Suudi Arabistan, Irak, Türkmenistan, Kazakistan, Ukrayna ve Rusya' da çalışan ve halen de bu şekilde devam eden ve belli sayıda inaşaat sektöründe kaliteli bir işgücüne sahiptir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı Muhtar
    2009 SELAMİ AKMAN
    2004 Zalif DALKILIÇ
    1999 Hamit AKMAN
    1994 Necati KURT
    1989 Necati KURT
    1984 Necati KURT

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon alt yapısı tamamlanmıştır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur ama sağlık evi vardır. Sağlık evinde görevli bir ebe hemşire mevcuttur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.ama yolu yoktur

Kaynak : Vikipedi , YerelNet

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş