Yaylaçayır Köyü Mustafakeemalpaşa Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 9 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Yaylaçayır Köyü Mustafakeemalpaşa Bursa konusu Yaylaçayır Köyü Mustafakeemalpaşa Bursa Hakkında - Yaylaçayır Köyü Mustafakeemalpaşa Bursa Tanıtımı - Yaylaçayır Köyü Mustafakeemalpaşa Bursa Bilgileri - Yaylaçayır Köyü Mustafakeemalpaşa Bursa Resimleri

İlçe: MUSTAFAKEMALPAŞA - İl: BURSA

YAYLACAYIR KOYU

Muhtar:
    Ramazan Sevki Karaca
    Tel:(0224)6461008
    Cep: 0536 7142331

Köyümüz Mustafakemalpasa ile Dursunbey- Kepsut ilcelerinin kesistigi sinirda M.K.Pasa nin son köyüdür.

Koyumuz M.K.Pasa Cakallar Koyu KARAOGLAN mahallesi. statüsünde iken 80 li yillarin sonun YAYLACAYIR KOYU adi altinda mustakil bie köy statusune kavusmustur.

Köyümuz yaklasik 40 hanedir. Ilceye yaklasik 50 km dir.

Koy Ulasim Durumu : Ulasim :

Koyumuzden ilceye her hafta M.K.Pasanin HalkPazari günleri olan Pazartesi-Persembe gunleri Koy münibusu mevcuttur. Yine Dursunbey Kavacik Nahiyesi Halk Pazari günü olan Cumartesi günü alisveris icin Kavacik`a servis vardir..

Ayrica : Köyümze komsu koy Odakoy (Dursunbey)- Taskomur Ocagi, Kamyonlari sseferleri saatleri duzensiz olmakla birlikte gunde 10-15 sefer yapilmaktadir. Taskömürü Kamyon Seferlerine ulasabimek icin M.K.Pasa-Yalintas -Yeni mah. Kahvelerinden baglantiya gecilebilmektedir.

Köyümüz Yolu asfalttir. Evlerde su sebekesi mevcuttur.

Koyumuzde egitime acik ilkokul ve Ögretmenevi(Okul Lojmani) vardir.

Koy Camimizde Din Gorvlisi kadrosu ve
    Camimiz yaninda Koy halkimizin koy kahvesi seklinde duzuneli bir sekilde bir araya gelip cay icerek sohbet ettigi Köy Odasi mevcuttur.

Koyumuzde komsu koy Oda koydeki Tas kömürü ocagina is imkâni vardir.

Köyümuzde Yagli gures gelenegi Yagli gures Pehlivanligi cok meshurdur. Hatta koyumuzde askere gitmeyen ve yagli gures yapmayan gencler rustunu ispat etmis sayilmaz ve Koyumuzden kiz alamazlar evlenemezler,

Koylulerimiz cogunlugu Yalintasta ikamet etmeleri sebebi ile her yil Yalintas Geleneksel Yagli Gures Bahar Senlikleri duzenlenmektedir

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardir fakat sadece ilkokul egitme aciktir. Ayrica Dursunbey-Oda Koy ilkogretim okulu taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün [[içme suyu şebekesi ve evlerde su imkâni mevcuttur Kanalizasyon altyapisi henuz yoktur. Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır

Demografik Bilgiler:

Nüfusu:
    2000/123
    1997/87

İle Uzaklığı:137 km

İlçeye Uzaklığı:52 km

Rakım:m

Sağlık Evi
    Yok
    Sağlık Ocağı
    Yok

İlköğretim Okulu