Yakacık Köyü Merzifon Amasya

'Amasya Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 25 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. KaRDeLeN

KaRDeLeN Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Yakacık Köyü Merzifon Amasya konusu Yakacık Köyü Merzifon - Yakacık Köyü Hakkında - Yakacık Köyü Tanıtımı -Yakacık Köyü Resimleri

Amasya

Bilgiler
    Nüfus 1.025 [1] (2007)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 05300
    Alan Kodu 0358
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
    İl Amasya
    İlçe Merzifon
    Web Sitesi [2]

Yakacık, Amasya ilinin Merzifon ilçesine bağlı bir köydür.

TARIHI eski adı muşruf olup sonradan yakacık adını almıştır köyün tarihi çok eskidir köy 3 sülaleden kurulmuştur bunlar eseler,köseler,birde musalar vardır köyün yakın yrinde yerleşen dibalan yaylası tellioglu köyü birde inalan (derealan) köyünden gelenler ve gümüşhaden gelenler vardır.

Yemekleri

Köyün genellikle bayramlarda ve düğünlerde yapılan keşkeği, haşhaşlı çöreği meşhurdur bide semaver çayı çok güzel olur.ve özelliklede bakraç .... ayranı içilir. (yoresel şive olarak -heri- kelimesi meşhurdur.)pıtıl sacüstü bişi somun baslıca tüketilen hamur işlerindendir

Coğrafya

Amasya iline 48 km, Merzifon ilçesine 3 km uzaklıktadır.Köyün kuzeyinde Gökoluk ormaniçi dinlenme ve piknik alanı ile Plasent Hill ormaniçi dinlenme ve piknik alanı bulunmaktadır.muşruf köyü merzifonun en büyük üç köyünden birisidir.merzifon içinde önemli köylerimizden birisidir.yani musruflu olmak bi ayrıcalıktır.yazın yaylaları çok güzel ve serin olur. bu yaylalar kabakçı, akbel, dibalan, kırk dilim, çukur yurt'tur,çamısökü

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.fakat yazları kurak geçer ve karasal iklim görülür

Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2009 1021
    2007 1025
    2000 1148
    1997 1023
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır ve inşaat ustalarıda kendilerini geliştirerek önemli şirketlere iş yapmaktadır.bunun yanında eskiden gecimini ormancılıkla sağlamıstır ama son zamanlarda bu işi yapan yok denecek kadar azdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

2009 - Abdurahman KOÇ

2004 - Recep AY
    1999 - Kemal ZENGİN
    1994 - Abdulkadir YALÇIN
    1989 - Recep AY
    1984 - Recep AY

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ve kullanılmaktadır fakat sadece ilköğretim beşe kadar eğitim verilmektedir taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak :Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş