Yakıntaş Köyü Bafra Samsun

'Samsun Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 29 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. KaRDeLeN

KaRDeLeN Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Yakıntaş Köyü Bafra Samsun konusu Samsun İli Köyleri -Yakıntaş Köyü Hakkında -Yakıntaş Köyü Tanıtımı - Yakıntaş Köyü Resimleri

Samsun

Bilgiler
    Nüfus 786 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 55400
    Alan Kodu 0362
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
    İl Samsun
    İlçe Bafra

Yakıntaş, Samsun ilinin Bafra ilçesine bağlı bir köydür.

i

Kültür

Yakıntaş köyü kültür gelenek özellikleri ve yemekleri orta anadolu izleri taşır.Konuşma şivesi konya yöresi agzı vardır.yemekleri yine aynı şekilde keşkek, saç üstünde yapılan yaglısı, yine kış mevsiminin gelmesi ile kaz veya ördek tiridi,undan yapılan dırma çorbası, yine nişastadan yapılan çalmacı, patıl dedikleri sacda yapılan ekmekleri vs.oyunlarında davul zurna çalgıdır.yöresel oyunları vardır.köye giriş kolay ama çıkışı imkansız olan bir yerdir...

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 900
    1997 -
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ancak Tarım İlçe Müdürlüğünce meyve yatiştiriciliği konusunda desteklenmektedir.Köyün arazileri meyilli yapıya sahip oldugundan meyve yetiştiriciliğine çok müsaittir. çarşambalıların babamız dediği bir köydür.psikopatlar vadisi yakıntaş vadisi...

çarşambalılar girdiği anda yusuf yusuf çekmeye başlarlar...

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır köyde Bafra beldiyesin şebeke suyu kullanılmaktadır.Ayrıca belirli zamanlarda Nebiyan suyu verilmektedir.2007 yılında köyün kanalizasyon problemi çözülmüştür Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. eğitim ve ulaşım problemi bulunmamaktadır.ÇOK KÖTÜ GİDER VERİRLER KİMSEDEN KORKMAZLAR...

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş