Yaşlı Aslanın Canı Geyik Çekiyor

'Çocuklara Masallar Fıkralar' forumunda KaRDeLeN tarafından 5 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

1. KaRDeLeN

KaRDeLeN Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Yaşlı Aslanın Canı Geyik Çekiyor konusu ..Yaşlı Aslanın Canı Geyik Çekiyor...

Kral aslan zamanla iyice yaşlanmış. Hastalanmış da. Komşusu tilki sık sık onu ziyarete gelirmiş. Konuşur dertleşirlermiş. Aslan bir gün tilkiye yalvarmış:

-Canım. öylesine geyik yemek istiyor ki... demiş.
    Anlatamam. Ne olur git ormandaki geyiği kandır getir bana bir güzel yiyeyim.

Tilki düşünmüş; bir yandan kral bir yandan kapı komşusuymuş Aslan. Ormana gidip geyiği arayıp bulmuş.

- Aslan seni istiyor hadi gel demiş.

- Ya geleyim de beni yesin değil mi? Gelmem demiş geyik.

Tilki:
    - Yahu sen gel demiş. Sandığın gibi değil. Bizim de bir bildiğimiz var değil mi! Haydi gel gidelim. Ne yani ben senin düşmanın mıyım?

- Yok değilsin ama demiş geyik duraklamış.
    Tilki çevresine bakınmış. Bir dinleyen bir gören var mı diye .

Samimi bir şey söyleyeceğim demiş yavaşça. Aslan son anlarını yaşıyor. Öldü ölecek. Tek düşüncesi; öldükten sonra yerine kimi geçireceğini kimi kral yapacağıdır. Kurdu tutmuyor . salağın biri diye. Deve desen neresi doğru ki kral olsun diyor. Kuşları sevmiyor. Fili gebeşten sayıyor ne desen kimi söylesen bir kulp takıyor hepsine. Sonunda ağzındaki baklayı çıkardı: Geyik olsun dedi. Bacakları yamandırkoşup haksızlıkları kovalar; boynuzları sağlamdır haklıyı haksıza karşı savunur. En iyisi en hası geyiktir. Yerime o geçmelidir dedi. Ben de kalktım sana söylemeye geldim. Şimdi kralın yanına gideriz konuşursunuz kendi ağzından da duyarsın.

Geyikte etekler tutuşmuş sevinçten uçmaya başlamış. Hemen tilkinin yanına katılıp aslanın inine gitmişler. Aslan gelenleri duyunca bir köşeye sinmiş beklemiş. Tilki önden buyur etmiş geyiği; geyik içeri girer girmez aslan bir kükremeyle saldırmış fakat geyik çabuk toparlanmış. Aslanda kocamış bir aslan ya eli ermemiş ayağı varmamış; ancak bir pençe atabilmiş o da geyiğin kulağını sıyırıp geçmiş. Geyik; korkudan dörtnala kaçmış hemen ormana gizlenmiş izini de yok etmiş. .

Tilki olanlara çok bozulmuş. Aslana çıkışmış: .
    -Amma beceriksizsin! Demiş. Bir çuval inciri berbat . ettin. Ben onca dil döktüm dilimde tüy bitti geyiği sana getirene kadar sen bir işi beceremedin!

Aslan utancından yerin dibine göçmüş. Burnunu çeke çeke:
    -Bağışla beni ne yapalım bir iştir oldu işte demiş. Ama bir daha böyle. aptallık yapmam. Hadi sen git yine geyiği kandır bana getir. Bir . güzel yiyeyim . şunu.

Tilki önce kabul etmemiş. Olmaz molmaz demişse de bakmış aslan yaşından sıkılımadan ağlayıp sızlıyor:
    - Peki peki demiş. Gidiyorum ya bu son gözünü dört aç ve bu işi bitir.

- Merak etme sen hele bir gelsin işi bitiktir demiş aslan.

Tilki yine ormana gitmiş aramış taramış güç bela bulmuş geyiği. Geyik tilkiyi görünce irkilmiş:
    - Yine mi sen? demiş. Beni kandırdın. Kralsın kral oluyorsun dedin aklımı çeldin aslana götürdün.
    Az daha canımdan oluyordum. Şimdi hangi yüzle geliyorsun? Çabuk defol git gözüm görmesin seni seni!

Tilki adı üstünde tilki. Kurnaz . hinoğlu hin.Geyiğin bu dediklerini bir başka yalanla şıppadak karşılamış:

-Aaa! Bu senin yaptığına ne derler biliyor musun? demiş. Tam tamına hainlik! Anladın mı hainlik! Ben sana kral olacaksın derken yalan mı söyledim? Hayır. Ama sen korkudan nerdeyse canından olacaktın. Söyle bakalım niçin korktun aslandan?

- Niçin korkmayacak mışım? Aslan az . daha beni yiyecekti. Görmedin mi nasıl saldırdı üstüme?

- Gördüm ama aslan sana saldırmadı ki. Kulağına krallıkla ilgili iki çift gizli laf edecekti onu diyeyim derken sen korkudan hoplayıp zıpladın kaçtın yüz gerı.

- Yani?

- Aslan yine seni istiyor. Benim gözümde geyikten başka kral yoktur. Olamaz . da diyor. Varalım gidelim şuna yine iyice dinle ne diyorsa öğren; krallığını da al. Bu iş olsun bitsin!

Şapşal geyik umutla korkusunu yenmiş yine yola düşmüşler aslanın inine gelmişler. Aslan bu kez bütün gücünü toplamış bir saldırıda geyiği yıkmış parçalayıp yemeye başlamış.

Tilki bir kıyıya çekilmiş ve olanı biteni izlemiş.
    Bakmış aslan hiç oralı değil kendisine bir lokma bir şey bile vermiyor. Bir yolunu bulmuş geyiğin yüreğini kapmış yutuvermiş. Aslan sıra yüreğe gelince aramış taramış bulamamış. Tilkiye dönüp:

-Nerde bu geyiğin yüreği? diye sormuş. Kıs kıs gülen tilki bozuntuya vermeden:
    - Ne yüreğin söz ediyorsun? . demiş. Düşüm bir bu kadar aptal bir hayvanın yüreği olur mu? Yüreği olsaydı bu kadar aptalca davranıp aslana yem olmak için tıpış tıpış iki kez ayağına kadar gelir miydi? Onun yüreği müreği yok demiş.

İnsanoğlu da öyledir. Pohpohlandınız mı olmadık şeylerle yücelttiniz mi bir kabarırlar bir şişinirler; gözleri hiçbir şeyi görmez. Kör kör tehlikeye atılıp canlarını kolaycacık harcarlar.

Bu Sayfayı Paylaş