Yılmaz Vural'dan ilginç Terim itirafı

'Spor Haberleri' forumunda KaRDeLeN tarafından 1 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

1. KaRDeLeN

KaRDeLeN Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Yılmaz Vural'dan ilginç Terim itirafı konusu Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Spor Koordinatörlüğü tarafından Kıbrıs'a konferansa davet edilen Teknik Direktör Yılmaz Vural öğrencilerle futbol hakkında gençliğinden günümüze kadar yaşadığı ilginç olayları ve günümüzdeki futbol durumunu anlattı.

Konferansa antrenörlüğe başladığı yılları anlatarak başlayan Vural, "Çok sıkıntı çektim ama şuanki gediğim nokta itibarıyla çok mutluyum." dedi.

Gençlik döneminin siyasi kamplaşmaların olduğu döneme denk geldiğine değinen Vural, "Türkiye'de o dönemde bir sokaktan geçerken ya başınız dim dik ya da sürünerek geçiyordunuz." dedi.

Bu sıkıntılı ortamdan kurtulmak için Almanya'daki antrenörlük kursuna yani Köln Spor Akademisi'ne gitmek için Türkiye'den ayrılan Vural, antrenörlük yolunda bazen bulaşıkçılık yaptığını, bazen güvenlik elemanı olduğunu ve o dönem yaşadığı maddi sıkıntıları böyle giderdiğini söyledi.

BEN ANTRENÖR OLDUĞUMDA TERİM DAHA TEKSTİL İŞİYLE UĞRAŞIYORDU

Yeni neslin ilk antrenörlerinden olduğuna değinen Vural genç yaşlarında antrenörlüğe başladığını belirterek, "Ben antrenörlüğe başladığım yıllarda Fatih hoca tekstil işiyle uğraşıyordu" diyen Vural, bu seneki Kocaelispor macerasına da açıklık getirdi, büyük takımlardan gelen futbolculardan oluşan bir takıma geldiği için aşk şevk bulamadığına değinen Vural, ''Kocaelispor'da güzel günler geçirdim.'' dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Sefa Sirmen'in seçilmesi halinde Kocaelispor'a maddi yardımlar sağlayacağına değinen Vural, ''Şimdiki belediye takıma maddi anlamda yeteri kadar faydalı olamıyor.'' dedi.

Fatih Terim'in kibirli yapısı sayesinde bu yerlere geldiğine değinen Vural, ''Normalde çok samimi sıcak biridir, topluma yansıyan hareketleri ve karizmatik duruşu onu yükseltmiştir. Kibirli davranış bizim kültürümüzde kötü addedilir lakin vatandaşlarımız Terim kibirlendikçe daha çok saygı duyuyorlar yani deveyi diken... sözü burada yerini buluyor.'' dedi.

TÜRKİYE'DE YÜKSELEBİLMEK İÇİN BİR YERLERE ÜYE OLMANIZ GEREKİYOR

Öğrencilerden birinin, 'Genelde düşme potasına giren kulüp yönetimleri sizi takımlarında görmek istiyorlar bunun sebebi nedir?' sorusuna, Vural, "Ben Türkiye'deki en profesyönel hocalardan biriyim ve işimi iyi yaptığıma inanıyorum. Fakat sıkıntı geçtikten sonra beni göndermek istiyorlar, çünkü ben sözlü anlaşma yaptıktan sonra kağıt üzerinde de anlaşma isterim. Türkiye'deki yöneticiler iş resmiyete dökülünce korkuyorlar, bu yüzden takım rahata girince sözlerini geçirecekleri hocalarla anlaşıyorlar." dedi.

Türkiye'de bir yerlere gelmeniz için ya bir derneğe ya bir gruba üye olmalısınız, aksi takdirde yükselme şansınız zordur diyen Vural öğrencilere, ''Şimdiden lobi faaliyetlerine geçin.'' diye espiri yaptı.

PİONTEK'İN YARDIMCILIĞINI KABUL ETMEDİM, TERİM GİBİ BİR HOCA KAZANDIK

Milli takım için önceleri adının geçtiğine de değinen Vural, ''Ben yabancı hocaya karşıyım. A Milli Takım'ın başına getirilen Sepp Piontek'in yardımcılığını kabul etseydim ilkelerimle ters düşecektim, iyi ki de kabul etmemişim çünkü Fatih Terim gibi bir hoca kazandık." dedi.

'Fenerbahçe eğer başarılı olmak istiyorsa Brezilya ekolünden vazgeçmeli', diyen Vural Brezilyalı futbolcuların guruplaşma yaptığını ve disiplinsiz hareket ettiğini söyledi. Fenerbahçe'de Türkiye ruhu taşıyan çok az futbolcu olduğuna değinen Vural, "Fenerbahçe'de Türkiye'ye yabancılaşma var. Fenerbahçe'nin Türk futbolcuları bile Türkiye'yi tanımıyor, Türk kültürüne uzak. Galatasaray'da Arda maçtan sonra ağlayabilyorsa ve Fenerbahçe'de böyle bir olay yaşanmıyorsa, Fenerbahçe yönetimi, basını ve taraftarı kendi futbolcularını gözden geçirmeli." dedi.

İZMİR TAKIMLARI KENDİLERİNİ YEMEKTEN SÜPER LİG'E ÇIKAMIYORLAR

Süper Lig'de Beşiktaş ve Sivasspor'u şampiyonluk için şanslı gören Vural, Galatasaray ve Fenerbahçe'nin kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

Kulüplerin yapısına da değinen tecrübeli teknik adam, belediyelerin özellikle de Büyükşehir Belediyelerinin futbol takımlarının Süper Lig'de olmaması gerektiğini belirten Vural, ''Başarılı olamıyorlar, demek ki bu işi bilmiyorlar. İzmir ise başlı başına bir konu. İzmir takımları birbirini yemekten, birbirlerini bölmekten zaman bulup güçlerini dışarıya yansıtamıyorlar.'' dedi.

Vural, bundan sonraki çalışma ortamıyla ilgili olarak ise, ''Bundan sonra yeni bir takım çalıştırırsam eğer ilk önce takımın başkanına bakacağım. Sivasspor'un başarısı başkan ve antrenörün uyumlu çalışmasından kaynaklanıyor. Sivasspor harika bir futbol oynamıyor ama kollektif uygunluk onları başarıya sürüklüyor.'' yorumunu yaptı.

Vural, 2010 Dünya Kupası Avrupa Elemesi'nde 5. Grup'ta yarın İspanya'yı konuk edecek olan A Milli Takımın, 28 Mart günü deplasmanda oynadığı ilk maçın ilk yarsında çok güzel futbol oynadığı belirterek, rövanş için iddialı konuştu.

Yılmaz Vural, ikinci yarı değiştirilen sistemin güzel oyunu bozduğunu iddia ederken, yarın için ise, ''Rövanş için galibiyet zor ama uzak bir ihtimal değil. Zor da olsa 2010 Güney Afrika'ya gideceğimize inanıyorum.'' dedi.

(CİHAN)

Bu Sayfayı Paylaş