Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi

'Üniversiteler' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi konusu Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi

İnşaat Fakültesi, AB sürecinde Avrupa Üniversitelerinin bölümleri ile karşılıklı olarak öğretim üyesi ve öğrenci değiş-tokuş çalışmalarına ERASMUS programı uyarınca başlamıştır. Bölümler kendilerine kardeş bölümler ile ilişkiye girmiştir.

Bölümlerimiz, çağdaş düzeyde mekan ve laboratuarları ile eğitim-öğretim ve ARGE faaliyetlerini yerine getirmektedir. Bu faaliyetlerde sürekli günceli takip eden yeter dinamiklere de sahiptir.

İnşaat Fakültesi’nin tarihi Yıldız Teknik Üniversitesinin (YTÜ) tarihi ile özdeştir. Bugünkü adı, özgörev ve uzgörevi ile YTÜ, Kondüktör Mektebi Alîsi adı ile 1911’de öğretime başlamıştır. Cumhuriyetle birlikte Nafıa Fen Mektebi adı ile faaliyetlerini sürdüren kurum, 1937’de İstanbul Teknik Okulu, 1969 yılında İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi (İDMMA) adını alarak faaliyetlerini sürdürmüştür. 1982 yılında Yıldız Üniversitesi, 1992’de Yıldız Teknik Üniversitesi adlarını alarak, eğitimdeki çağdaş gelişmelere ayak uydurmak üzere yeniden yapılanmayı gerçekleştirmiştir. Son kurumsal yapılanmada; klasik mühendislik dallarından İnşaat Mühendisliği Bölümünü, geçen yüzyılın başlarından itibaren ayrı bir mühendislik dalı

olarak gelişmiş ve üniversitemizde 1949 yılından itibaren 53 eğitim ve öğretim yılını başarı ile tamamlamış olan Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümünü ve çevre sorunlarının büyük boyutlara ulaşması ile geçen yüzyılın son çeyreğinde önem kazanmış ve gelişmiş olan Çevre Mühendisliği Bölümünü bünyesinde toplayan “İnşaat Fakültesi” oluşturulmuştur.

Fakültemizin İnşaat Mühendisliği ile Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümlerinde ikili (saat 8.00-18.00 arasında I nci program, saat 16.00-22.00 arasında II nci program), Çevre Mühendisliği Bölümünde tek program olarak mühendislik lisans öğretimi verilmektedir. Sürekli mezuniyetler nedeniyle sayıları değişmekle birlikte; hâlen İnşaat Mühendisliği Bölümünde orta1ama olarak 1500 (I nci program 1100, II nci program 400) öğrenci, Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümünde ortalama 1000 (I nci programda 700, II nci programda 300) öğrenci, Çevre Mühendisliği Bölümünde ortalama 300 öğrenci olmak üzere toplam yaklaşık 2800 öğrenci lisans öğrenimi görmektedir.

İnşaat Fakültesinin anılan üç bölümünde; yeterli sayıda profesör, doçent, yardımcı doçent, öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi görev yapmaktadır (bak. bölüm web sayfaları). Bölümlerimizde görev yapan öğretim üyelerimiz, aynı zamanda Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalında toplam altı (Yapı, Hidrolik, Ulaştırma, Geoteknik, Mekanik, Kıyı ve Liman Mühendisliği) öğretim programında, Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Anabilim Dalında toplam iki (Geomatik, Uzaktan Algılama ve CBS) öğretim programında ve Çevre Mühendisliği Anabilim Dalında aynı adı taşıyan öğretim programında olmak üzere toplam 9 öğretim programında lisansüstü (yüksek lisans ve doktora) eğitimi vermektedir.

Eğitim-Öğretim hizmetleri yanında; bölümlerimizde; TÜBİTAK, DPT, KOSGEP, Üniversite Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü vb. destekli çok sayıda araştırma-geliştirme projesi gerçekleştirilmiştir ve çok sayıda benzeri çalışmalar sürdürülmektedir. Ayrıca, Döner Sermaye Yönetmeliği çerçevesinde kamu ve özel sektörden gelen danışmanlık, deneysel araştırma, eğitim-öğretim, proje kontrolü ve benzeri hizmetler verilmektedir.

UZGÖRÜ

Uluslararası düzeyde tanınmış nitelikte eğitim-öğretim yürütülen, akademik olarak güçlü ve toplumsal kalkınmada etkili bir fakülte olmaktır.

ÖZGÖREV

Kendi alanında temel mesleki formasyona sahip, evrensel değerleri ilke edinen, problemlerin çözümünde bilim ve teknolojiden yararlanan ve onların gelişimine katkıda bulunan, mesleki etik kurallarına saygılı olarak uluslararası düzeyde başarılı, uygulamalarda sorgulayıcı, girişimci, ortak çalışmaya yatkın ve lider özellikleri ile öne çıkan bireyler yetiştirmektir.

Toplumda bilimsel düşüncenin ve çevre bilincinin yaygınlaştırılmasına, toplumsal işbirliği ve dayanışma kültürünün geliştirilmesine, sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasına, böylece toplumun yaşam kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlamaktır.

Sektörlerinde; kalitenin uluslararası düzeyde arttırılmasına, araştırma ve geliştirme faaliyetlerine öncelik kazandırılmasına, standart ve yönetmelik bilincinin yerleştirilmesine öncülük etmektir.

Prof.Dr. Fevziye AKÖZ
    Tel: (0212) 383 51 30

Faks: (0212) 383 51 33
    E-posta: fakoz@yildiz.edu.tr

Prof.Dr. Ömer AYDIN
    Tel: (0212) 383 52 71
    Faks: (0212) 383 52 74
    E-posta: oaydin@yildiz.edu.tr

Prof.Dr. Ferruh Ertürk
    Tel: (0212) 383 53 55

Faks: (0212) 383 53 58
    E-posta: erturk@yildiz.edu.tr