Yıldız Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

'Üniversiteler' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Yıldız Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi konusu Yıldız Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ

1992 yılında kurulan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi üç bölümden oluşmaktadır. Fakültemiz, 1993-1994 Eğitim-Öğretim Yılında İktisat Bölümü ile eğitim vermeye başlamış, 1996-1997 yılında İşletme Bölümü, 1999-2000 yılında da Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü kurulmuştur. Fakültemizde eğitim süresi bir yıl İngilizce Hazırlık Programından sonra dört yıldır.

İlk olarak Çukursaray binasında faaliyete geçen Fakültemiz, 2000 yılından bu yana Yıldız Sarayı Yaverler Dairesinde hizmet vermektedir. Fakülte binamız, 1925 ile 1936 yılları arasında, daha sonra Atatürk’ün isteği ile Ankara’ya taşınan Mekteb-i Mülkiye’ye (şimdiki adıyla Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne) ev sahipliği yapmıştır. Halen Fakültemizde derslikler, öğretim üye ve yardımcılarının büroları, öğrenci kulüpleri için bir çalışma ve toplantı odası yanısıra, 18 terminalli bir bilgisayar laboratuarı vardır. Ayrıca, 2008-2009 öğretim yılı itibariyle Prof. Dr. Kemali Saybaşılı Toplantı Salonu’nda açılacak olan Fakülte Kütüphanesi, öğrencilerimize verimli bir çalışma ortamı sağlayacaktır. Fakülte kütüphanemizin üniversitenin merkez kütüphanesine ek olarak barındırdığı yaklaşık 5000 kitaplık başlangıç koleksiyonunun gelecek yıllarda genişletilmesi hedeflenmektedir.

İktisat Bölümü, 1993-1994 Eğitim-Öğretim Yılında 2. Öğretim Programı ile hizmete girmiş, 1994-1995 yılında 1. Öğretim Programına da öğrenci almaya başlamıştır. İktisat Bölümü’nün Lisans Programı, çeşitli ulusal ve uluslararası üniversitelerin iktisat bölümlerinin ders programları incelenerek hazırlanmış, böylece hem genel iktisat eğitimindeki eğilimler yansıtılmış hem de öğretim üyelerinin uzmanlık alanları çerçevesinde kendine özgü yapısı oluşturulmuştur. Bu yapı öncelikle iktisat nosyonunu oluşturma ve iktisadi olayları çeşitli boyutlarıyla çözümleme yetisini geliştirme zeminine dayalıdır. Bu zemin üzerinde, iktisatçı için gerekli olan çeşitli (tarih, sosyoloji, hukuk, işletme gibi) yan bilim dallarından yararlanabilme ve kantitatif teknikleri kullanabilme olanağı sağlayan bir eğitim inşa edilmektedir. Böylece iktisadın hem kendine has özellikleri, hem de disiplinler-arası niteliği eğitime yansıtılmaktadır.
    İşletme Bölümü, 1996 yılından bu yana eğitim-öğretim faaliyetini sürdürmektedir. Bölümün amacı, özel ve kamu sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli, bilgili, kültürlü, analitik düşünme yeteneğine sahip yöneticiler ve işletmeciler yetiştirmektir. Bölümün temel hedefleri arasında öğrencilerin problem çözme ve yaratıcı yaklaşımlarla karar verme becerilerini geliştirmek, onların çalışma yaşamında ve genel olarak toplumda etkin iletişim kurabilmelerini ve ekip içerisinde uyumlu çalışabilmelerini sağlamaya yardımcı olmak, onlara genel olarak mesleki etik anlayışı kazandırmak ve çağdaşlaşma ve küreselleşmeyi izleme becerisi edindirmek yer alır.
    Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, 1999 yılında kurulmuş ve eğitim-öğretim faaliyetine 2000 yılında başlamıştır. Bölümün ders programının siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler disiplinlerinin temel konuları yanında gerek iç gerek dış siyasetin güncel sorunlarını ele alır biçimde düzenlenmesine özen gösterilmektedir. Bunun yanında bölgesel alan araştırmaları seçimlik dersler halinde programa katılmaktadır. Böylesi bir ders seçkisiyle özgür düşünebilen, düşüncelerini yazılı ve sözlü olarak eksiksiz ifade edebilen, genel kültüre sahip ve en az bir yabancı dili çok iyi konuşabilen bireylerin yetişmesine katkıda bulunulması hedeflenmiştir.

Özetle, Fakültemizin her üç bölümünde de, bölümlerin kendi temel alanlarına ilişkin nitelikli, güncel bilgilerle donanmış, alanın temel kavramlarına hakim, bu soyut kavramları somut gündelik olgulara uygulayabilme becerisine sahip, analitik düşünebilen bireyler yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.
    Her üç bölümümüz ayrıca lisans-üstü programlar da barındırmaktadır. Bunlarla ilgili bilgiyi lisans-üstü programların yönetiminden sorumlu olan Sosyal Bilimler Enstitüsü web sayfasından edinmek mümkündür.

DEKAN
    Prof.Dr.Haldun N. GÜLALP
    DEKAN YARDIMCISI
    Yrd.Doç.Dr.Canay ŞAHİN
    FAKÜLTE SEKRETERİ
    A.Ünsal DURSUN

FAKÜLTE KURULU ÜYELERİ
    1 Prof.Dr.Haldun N. GÜLALP
    2 Prof.Dr.Nevin COŞAR
    3 Prof.Dr.İbrahim KIRCOVA
    4 Prof.Dr.Gencer ÖZCAN
    5 Prof.Dr. Gülsün YAY