Yürekkaya Köyü Sivrice Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Yürekkaya Köyü Sivrice Elazığ konusu Yürekkaya Köyü Sivrice - Yürekkaya Köyü Hakkında - Yürekkaya Köyü Tanıtımı - Tadım Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: A.AKİF ERCAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
    0(424) 4261076
    Elazığ
    Bilgiler
    Nüfus 82 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 23900
    Alan Kodu 0424
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
    İl Elazığ
    İlçe Sivrice
    Web Sitesi

Yürekkaya, Elazığ ilinin Sivrice ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Eski adı AVSİYE dir. Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. şivelerde dikkati çeken ş ve s harflrinde karışıklık yaşanmasıdır.
    Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Mas çorbası, omaç, Loğlaz, bulgur köfteleri. Köydeki üniversite mezunu elazığ il ortalamsının üstündedir. BÜYÜK AŞİRETLERE EV SAHİPLİĞİ YAPMIŞTIR.Ermenilerin elinden türklerin aldığı köylerden biridir.
    Coğrafya

Elazığ iline 55 km, Sivrice ilçesine 35 km uzaklıktadır bölgedeki köyler içerisinde en düz araziye sahiptir.
    İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007 600
    2000 82
    1997 106

Nüfus köy dışına göç vermiştir genel olarak Adana ve İstanbul'da yogunlaşmıştır,yurt dışında ise almanyada hemşehrihleri bulunmaktadır.
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarımKayısı yetiştiriciliği, Dut pekmezi üretimi, üzüm, incir, badem, ceviz hayvancılık azda olsa yapılmaktadır. Hemen hemen bütün ürünler yetişmekte fakat su sorunu olduğundan dolayı üretim azdır. Yollar toprak oldugundan dolayı az olan üretim su sorunu giderilse bile şehire ulaşımı maliyeti arttıracağından taze olarak üretilen ürünler değerlendirilememektedir.
    Muhtarlık

Yerleşim yerinin Köy tüzel kişiliği köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için Köy muhtarlığı köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köyün 2009 yılında seçilen muhtarı Süleyman Altıntaş'dır.
    Altyapı bilgileri

Köyde,ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi VAR ama su içilememektedir.(sadece tuvalette kullanılmaktadır. , kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı varama.kapalı, Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol,halen,toprak, STABİLİZE olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Elektrik kesilince çok geç gelmektedir.

Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net
    Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş