Yünlükuyu Köyü Hakkında Bilgi Cihanbeyli Konya

'Konya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Yünlükuyu Köyü Hakkında Bilgi Cihanbeyli Konya konusu Konya Köyleri - Cihanbeyli Yünlükuyu Köyü - Yünlükuyu Köyü Hakkında Bilgiler - Yünlükuyu Köyü Resimleri

Konya Cihanbeyli Yünlükuyu Köyü
    Yünlükuyu Köyü Konya ilinin Cihanbeyli ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: CİHANBEYLİ

İl: KONYA

Köy Muhtarı:

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
    Cep Telefonu:

Demografik Bilgiler:

Nüfusu:

2000:105
    1997:132

İle Uzaklığı: 170 km

İlçeye Uzaklığı: 70 km

Rakım: 1195 m

Sağlık Evi:Yok

Sağlık Ocağı:Yok

İlköğretim Okulu:Var / Faal Değil

Taşımalı Eğitim Yapılıyor

PTT Şubesi:Yok

PTT Acentası:Var

Su Şebekesi:Var

Kanalizasyon:Yok

Köyde köyün içine kadar uzanan asfalt bulunmaktadır.Köyümüzde cep telefonu şebekesi çalışmaktadır.
    Köyün yardım sever kişilerinden olan Fehmi Kaplan tarafından büyük ve modern bir cami yaptırılmıştır.
    Köyümüzden 2 ziraat mühendisi, 1 veteriner, 2 biyolog, 1 muhasabeci, 1 inşaat mühendisi, Almanyada görev yapan 1 doktor, 1 yüksek okul mezunu, 1 fizik öğretmeni, 1 gıda mühendisi, 1 ilkokul öğretmeni çıkmıştır.
    Köyümüzde aynı zamanda iki bağlama ustası Bülent Kanat ve Uğur Kanat çıkmıştır.Köyün yaklaşık 30 ferdi yurt dışında yaşamaktadır.

Yünlükuyu Köyü Cihanbeyli’nin batısında ilçe merkezine 70km. uzaklıkta olup, 2000 nüfus sayımına göre nüfusu 133’dür. Köy muhtarlığı Necmettin Baran tarafından vekaleten yürütülmektedir.

Yünlükuyu, 1930’lu yıllarda Yunak Hacıömer Köyüne bağlı olarak kurulmuş bir Yayla iken 1954 yılında Köy haline gelmiştir. Köye Kars ve Ağrı illerinden gelip yerleşenler olmuştur.

Yünlükuyu ismini ise, köye içme suyu için kuyu kazıldığında çok fazla su çıkıyor ve suyu azaltmak için kuyuya yün basılıyor ve bundan dolayı da köyün adı Yünlükuyu oluyor. Şu anda köyde 18 hane ikamet etmektedir. 1 derslikli İlkokul ve cami bulunmaktadır, köyün öğrencileri Kandil İlköğretim Okuluna taşınmaktadır. Köyün geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır.

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

Bu Sayfayı Paylaş