Yüksek Öğretim Kurulu'nun 5 Üyesinin Açıklamalarına Mardin'den Tepki Geldi

'Mardin & İlçeleri Haberler' forumunda NeslisH tarafından 17 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

1. NeslisH

NeslisH Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Yüksek Öğretim Kurulu'nun 5 Üyesinin Açıklamalarına Mardin'den Tepki Geldi konusu Yüksek Öğretim Kurulu'nun 5 Üyesinin Yeni Üniversite Açılması ve Öğrenci Kontenjanların Artırılması Konusunda Yaptıkları Eleştirilere Mardin'den Tepki Geldi.

Yüksek Öğretim Kurulu'nun 5 üyesinin yeni üniversite açılması ve öğrenci kontenjanların artırılması konusunda yaptıkları eleştirilere Mardin'den tepki geldi.

Sivil toplum örgütleri ve sendikalar, Yüksek Öğretim Kurulu'nun 5 üyesinin yaptıkları açıklamaları kınayarak, her ile bir üniversite açılmasının gerekliliğini vurguladı.

Kamu Sen Mardin Şube Başkanı Bahattin Biçer, Yüksek Öğretim Kurulu'nun bu açıklamalarını talihsiz olarak değerlendirdiklerini belirterek, 21. yüzyılda neden bu kadar eğitime karşı gelindiğini anlayamadığını söyledi.

Geçmişte eğitimde yaşanan sıkıntıları hala atlatamadıklarını ifade eden Biçer, "Türban yüzünden mağdur olan okula gidemeyen binlerce okullarından ayrılmak zorunda kaldı. Meslek liselilerin önü kesildi. Yükseköğretim kurulunun 5 üyesinin, neden yeni üniversite açılmasına ve öğrenci kontenjanların artırılmasına karşı olduklarını merak ediyorum." dedi

Türk Haber Sen Şube Başkanı Şehmus Kanat ise "Türkiye'nin eğitim düzeyinin yükselmesi için büyük çaba sarf edilirken, birileri kalkıp üniversitelerin açılmaması ve öğrenci kontenjanlarını artırılmamasını istiyor. Biz Türkiye'deki gençlerin eğitim düzeyinin yükselmesini istiyoruz. Özellikle Güneydoğu'da her ile bir üniversite açılmasını istiyoruz. Bölgedeki cehaleti ve terörü ancak eğitimle yenebiliriz. Yükseköğretim kurulunun 5 üyesinin açıklamalarını anlamsız ve yersiz olarak görüyorum. Çocuklarımızın üniversitelere gidip eğitim görmesini istiyoruz." diye konuştu.

Memur Sen İl Başkanı Mustafa Aydın ise Türkiye'de son 20 yılda sürekli eğitime ve öğretime müdahale edildiğini söyledi.

Aydın, "Son örneğini Yüksek Öğretim Kurulu'nun 5 üyesinin yaptığı talihsiz açıklamalarında gördük. Acaba üniversitelerin açılması öğrenci kontenjanların arttırılması bunları niye bu kadar rahatsız etti anlayamadık." şeklinde konuştu

Mardin İş Adamları Derneği Genel Sekreteri Ali Babaoğlu da, YÖK'ün yeni üniversite açılması ve öğrenci kontenjanların artırılması konusunda yaptığı çalışmaları desteklediklerini kaydetti.

Babaoğlu, "Türkiye'de binlerce öğrencimiz açıkta bulunurken, üniversiteye ihtiyaç duyulurken, Yüksek Öğretim Kurulu 5 üyesinin yaptığı açıklamaları tasvip etmiyorum. Türkiye 80 milyon nüfuslu genç ve dinamik bir ülkedir. Bu ülkede milyonlarca genç nüfus vardır. Hepsi de eğitim görüyor. Eğer bu inanlara yeni üniversite alanları oluşturmazsak, öğrenci kontenjanlarını artırmazsak, bu öğrenciler nereye gidip okuyacak." dedi. (CİHAN)

Bu Sayfayı Paylaş