Write Code Nedir - Write Code Konu Anlatım - Write Code PBP

'Elektronik Genel Bilgi' forumunda SeLeN tarafından 19 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Write Code Nedir - Write Code Konu Anlatım - Write Code PBP konusu Write Code Nedir - Write Code Konu Anlatım - Write Code PBP - Write Code Ders Konusu

“Word” büyüklüğündeki Value değerini kod alanındaki Address alanına yazar. PIC16F87x serisi cihazlar çalışma anında program kodlarının okunup, yazılmasına izin verir. Kod ile program kodlarını değiştirmek tehlikeli bir işlem olmasına karşın, bu yöntem yaklaşık 64-256 “byte”‘lık verinin silinmeyecek şekilde depolanmasını mümkün kılar. Bu kod kullanılırken yeni bilgilerin var olan program kodlarının üstüne yazılmamasına dikkat edilmelidir.

PIC 16Fxxx serisi cihazlarda 14 bit büyüklüğündeki bilgiler kod alanına yazılabilir.

PIC 18Fxxx serisi cihazlarda “byte” veya “word” büyüklüğündeki bilgiler kod alanına yazılabilir. Bu cihazlarda Address parametresi 0-65535 arası değer alabilmektedir.

Kod alanına bloklar olarak yazmaya için veren PIC 16F877a ve 18F452 gibi cihazlarda yazım işlemi tüm bloğa yapılmalıdır. Blokların büyüklüğün her cihazda farklıdır. Bu yüzden doğru bilgi için kullanılacak cihazın Microchip tarafından hazırlanmış kullanım kılavuzuna (“datasheet”) bakılmalıdır.

Ayrıca PIC 18Fxxx serisi gibi cihazlarda kod bloğunun yazılmadan önce silinmesi gerekmektedir. Bu tür cihazlarda WRITECODE komutundan önce ERASECODE komutu ile silme işlemi yapılamalıdır.

Eğer programda kesmeler kullanılıyorsa, WRITECODE komutundan önce kesmeler kapatılmalı (Maskelenmeli, DISABLE ile iptal edilmemelidir.) ve eğer isteniyorsa komuttan sonra tekrar açılmalıdır. WRITECODE komutunun çalışması sırsaında oluşacak bir kesme komutun başarısız olmasına neden olabilir.

Örnek

1 WRITECODE 100,W ' 100 nolu kod alanındaki bilgiyi oku ve W adlı değişkene kaydet.

Bunlara da Bakın

* READCODE

Tüm fonksiyonların listesine Buradan bakabilirsiniz.

Bu yazı, “İzoelektronik – Atölye” grubu tarafından, 90alper90, Hazar ve ywzslm kullanıcı adlı grup üyelerinin ortak, aktif çalışması ile hazırlanmıştır.

Bu Sayfayı Paylaş