Vistada Svchost Ne ve Neden Sürekli Çalışıyor?

'Windows Vista' forumunda UquR tarafından 28 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

1. UquR

UquR Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Vistada Svchost Ne ve Neden Sürekli Çalışıyor? konusu Vistada Svchost Ne ve Neden Sürekli Çalışıyor?

Eğer bu yazıyı okuyorsanız büyük ihtimalle bilgisayarınızda neredeyse bir düzine adedince çalışan svchost.exe’nin neden siz çalıştırmadığınız halde çalıştığını; ve neden bu işlemleri sonlandıramadığınızı merak ediyorsunuzdur.
    Nedir Bu Svchost.exe?
    Microsoft’un söylediğine göre svchost.exe dinamik link kütüphanelerinden (dynamic link libraries veya kısaca dll) çalışan hizmetlerin genel host işlemidir. Peki bu ne anlama geliyor?
    Bir süre önce Microsoft windows hizmetlerinin çalışmasını .exe dosyalarından .dll dosyalarına taşıdı; bu da kullanılabilirlik açısından oldukça mantıklı ancak problem şu ki Windows’tan direkt olarak bir .dll dosyasını çalıştırmamız mümkün değil, bu nedenle bu .dll dosyalarının bir .exe dosyasından yüklenmesi gerekiyor işte svchos.exe’de bunun için ortaya çıktı.
    Peki Neden Birden Fazla svchost.exe Çalışıyor?
    Eğer bilgisayarınızdaki hizmetlere bir bakacak olursanız (Denetim Masasından veya Görev Yöneticisinden bakabilirsiniz) Windowsun çalışması için birçok hizmetin gerekli olduğunu görürsünüz. Eğer bu hizmetlerin tamamı tek bir svchost.exeile çalıştırılmış olsa idi bir hizmetteki bir hata işletim sisteminin çalışmasının durmasına sebep olabilirdi. İşte bu nedenle bu hizmetler birçok svchost.exe işlemine dağıtılmış durumdalar.
    Hizmetler önce mantıksal gruplara ayrılmış ve ardından her grup için bir svchost oluşturulmuş. Örneğin bir svchost güvenlik duvarı ile alakalı 3 hizmeti çalıştırırken başka bir svchost kullanıcı arayüzü ile alakalı hizmetleri çalıtırıyor gibi gibi…
    Peki Ben Ne Yapabilirim?
    svchost.exe işlemlerini sonlandırayacağınızı zaten belirtmiştik; ancak bu işlemlerin tükettiği kaynağı azaltmanız mümkün. bunu için kullanmayacağınız ve Windows’un çalışması için gerekli olmayan hizmetleri kapatabilirsiniz.
    Tam olarak neden bahsettiğimizi anlamadıysanız şu resimlere bir gözatın:
    İşte burada Görev Yöneticisinde tüm kullanıcıların işlemlerini göster seçeneğini seçtiğimizde çıkan ekran:
    Herhangi bir svchost.exe’ye sağ tıklayıp Hizmetlere Git seçeneğine tıklarsanız şöyle bir görüntüyle karşılaşacaksınız:
    Örneğin yukarıdaki listede “EMDMgmt” yani “ReadyBoost ve “TabletInputService” yani “Tablet Pc Giriş Hizmeti” hizmetini kullanmadığım için çalışmasını durdurabilirim bunun için hizmete sağ tıklayıp hizmeti durdur seçeneğine tıklamam yeterli olacak; ancak bu işlemin sadece şimdilik durmasını sağlayacak bilgisayarımı bir dahaki açışımda bu hizmet tekrar otomatik olarak başlayacak. Bunu engellemek için ise pencerenin sağ alt kısmındaki Hizmetler butonuna tıklıyorum ve şöyle bir pencere ile karşılaşıyorum:
    Burada herhangi bir hizmetin otomatik olarak çalışmasını önlemek için o hizmete sağ tıkladıktan sonra özellikler sekmesine tıklayın. Karşınıza şöyle bir pencere çıkacak:
    Bu pencerede başlangıç türü seçeneğini “devre dışı” veya “elle” olarak seçtiğiniz takdirde o hizmetin otomatik olarak başlamasını engellemiş oluyorsunuz. Böylelikle kullanmadığınız hizmetlerin bilgisayarınızın belleğini harcamasını da önlemiş oluyorsunuz.
    İyi günler
    Umarım bu yazı bazılarınıza yardımcı olmuştur…

Bu Sayfayı Paylaş