Vista Yüklü Bilgisayara XP kurulumu ( Resimli Anlatım )

'Resimli Program Anlatımı' forumunda UquR tarafından 25 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

1. UquR

UquR Üye

Vista Yüklü Bilgisayara XP kurulumu ( Resimli Anlatım ) konusu Vista Yüklü Bilgisayara XP kurulumu ( Resimli Anlatım )

Xp ve vista beraber kullanmak ( vista yüklü)

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için XP ve Vista Cd leriniz olması gerekir

Adım1 - Vistada Harddiski Bölmek:
    Vista güzel bir harddisk bölme yazılımıyla beraber geliyor.Ekstra bir program kullanmaya ihtiyacınız yok.

Kullanmak için
    -Başlat (start) menüsünden bilgisayara sağ tıklayı "yönet ( manage) " diyin

Shot at 2007-07-29

-bölmek istediğiniz hadd yi seçin ve "Shrink Partition" diyin
    -yeni bölüme kaç gb yer ayıracağınızı yazın. XP en az 1.5 gb gerektirir.
    -"unallocated memory" yazan bölüme sağ tıklayın ve "new basic partition" diyin.

- NTFS dosya sistemini seçin
    -Yeni bölüme bir isim verin mesela "XP"
    -next i tıklayın ve işlem btsin

formatlama bittikten sonra şu şekilde bir ekran görebilirisniz

*bu yeni oluşturduğumuz bölüme xp kuracağızAdım 2 - XP kurulumu

Xp kurulumunu bildiğinizi varsayıyorum. eğer bilmiyorsanız bilgipasajı içerisinde gerekli fökümanlar mevcut

burda sorunumuz şu. Xp kurulu bir bilgisayara vista kursak vista xp yi algılayabiliyor fakat vistakurulu bir bilgisayarda xp vistayı algılayamıyor.

yani xp kurulumu bittikten sonra bilgisayarı yeniden başlattığınızda direk xp den başladığını, vistayı görmediğini anlayacaksınız. Çünkü MBR yapıları ve boot loader leri farklı.

bu yüzden yapmamız gereken vista cdsini bilgisayara takıprestart atmak.Adım 3 - Boot Loader düzeltme :

-Vista kurulum ekranında install yerine "repair your computer" seçiyoruz

Shot at 2007-07-29
    Shot at 2007-07-29

-Yüklü gösterilen işlletim sistemini seçip ileriyi tıklıyoruz.

[​IMG] [​IMG]

Açılan ekranın en altındaki seçenek olan command promptu seçiyoruz

Shot at 2007-07-29

Komut istemi penceresine şu iki satırı sırasıyla giriyoruz
    Bootrec.exe /fixMBR
    Bootrec.exe /fixBoot

[​IMG]This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 670x329.[​IMG]

İşlem bitince pencetreyi kapatıp restart diyoruz.

Restarttan sonra artık xp yerine vista açılacak . Bundan sonra ikisiniaynıanda gösterebilmek için VistaBootPRO tarzı programlar kullanabilirsiniz ama ben elle yapmayı tercih ettimAdım 4 - boot.ini düzenleme:
    Vistada boot.ini direk düzenlenebilir değildir.
    bunun için "Configuration Data Store Editor" bcdedit.exe aracını kullanacağız.

bunun için önce c:\windows\system32\cmd.exe ye sağ tıklıyoruz ve run as administrator yani yönetici olarak çalıştırı seçiyoruz.

"The Operation Completed Successfully"
    "The Specified Entry Already Exists"

sonra komut istemi penceresi açılınca aşağıdaki satırları tek tek uyguluyoruz.
    ( C vistanın yüklü olduğu harddisk olarak düşünülmüştür):
    bcdedit –set {ntldr} device partition=C:
    bcdedit –set {ntldr} path \ntldr
    bcdedit –displayorder {ntldr} –addlast
    bcdedit -set {ntldr} description "Microsoft Windows XP"

Hepsi bittikten sonra komut satırında bcdedit yazdığımızda aşağıdaki gibi bir ekran görmemiz muhtemeldir.

Evet artık işlem tamam. bilgisayarınızıyeniden başlattığınızda 2 işletim sistemini altalta görebilirsiniz.

Bu Sayfayı Paylaş