Varsak Sakarya İlköğretim Okulu Merkez Antalya

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 6 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Varsak Sakarya İlköğretim Okulu Merkez Antalya konusu Antalyadaki İlköğretim Okulları Tanıtımı - Varsak Sakarya İlköğretim Okulu Hakkında - Varsak Sakarya İlköğretim Okulu Resimleri - Antalya Merkezdeki İlköğretim Okulları Erişim Bilgileri - Varsak Sakarya İlköğretim Okulu Bilgileri

TARİHÇE

Antalya Merkez İlçeye bağlı olan Varsak Kasabası 6000 hektar alana yerleşmiş ve 1997 Resmi Nüfus sayımına göre 12.700 nüfusuna sahip şu anda ise tahminen 25.000’in üzerinde 2000 yılının sonunda ise yeni tamamlanan kooperatif evlerine yerleşilmesi sonucu 40.000’ni aşan bir nüfusa sahip olacağı tahmin edilmektedir.

Antalya Merkezine 11 km ve denizden uzaklığı ise 13 km olan ilçe görünümünde bir Beldedir.

Varsak Beldesi bir çok yerleşim bölgesi gibi adını tarihinden ve geçmişinden alan bir beldedir. Varsak ismi ulaşabildiğimiz kaynaklara göre Orta Asya’dan göç eden Atalarımızdan Selçuklu hükümdarı Yıldırım Beyazıt ile Hun Türkleri Hükümdarı Timur arasındaki savaşta adları öne çıkmış ve bu savaştan sonrada Selçuklunun beyliklere ayrılmasıyla Anadolu’nun çeşitli semtlerine dağılarak yerleşmişlerdir. Anadolu’nun Antalya, Adana, Adıyaman, Aydın, Muğla, Osmaniye, Mersin ve diğer bazı illerde yerleşen Varsaklıların en çok hanesi ve nüfusu Antalya Varsak’ta bulunmaktadır. Varsak Beyinin kendisi Varsaklılarla birlikte Varsak’a gelmiştir. Varsaklıların yaz aylarında Korkuteli'nin Varsak Yaylasında yaklaşık8 ay Varsak’ ta ise 4 ay olmak üzere yerleşik düzene sınırlı olarak geçmişlerdir. Şimdi ise yaylada 4 ay Varsak’ ta 8 ay geçirmektedirler.

Varsak Düden Şelalesi ve Kuru Düden etrafında yerleşen Varsaklı’ lar yüzyıllarca yaşamışlar ve genellikle hayvancılıkla geçinmişlerdir. Bunun sonucu olarakda 18 y.y’ın sonlarına doğru tamamen yerleşik hayata geçmişlerdir. Sahilde ve yaylada çok detaylı tarım işiyle uğraşmaya başlamışlar., hayvancılıkta devam etmiştir. Son yıllarda ise küçük baş hayvancılık azalmış yerini büyükbaş hayvancılığa bırakmıştır. Hayvancılık yanında tarım işiyle de ilgilenmişlerdir. Şu anda da sera ve çiçekçilik işleri ile uğraşmaktadırlar.

Varsak 1973 yılına kadar köy statüsünde kalmış ve 1973 yılından sonra belediye kurulmuştur. 1973’ den itibaren modern bir şehir olan Antalya’ nın bir uydu merkezi olmaya aday olan Varsak Beldesi 21. asırda büyük bir kent olacaktır. Bugün Varsak Belediyesi ruhsatlı modern bir kent görünümüne kavuşmuş durumdadır. Bütün bu modernliğin yanında ise eski halkının 3/2’ si yazları yaklaşık 4 ay boyunca 1600 rakımlı Korkuteli Varsak yaylasına göçmekte olup orada bulunan evlerinde oturmakta ve orada da tarımla uğraşmaktadır, sahilde sıcaklığın azalması ile yeniden göçerek gelmektedirler.

Varsak’ a bütün Türkiye’ nin her yerinden yerleşen insanlarıyla beraber yaşamakta ve yaşamaya devam edecektir.

Varsaklı’ lar sıcak kanlı, sevgi dolu bir Türkmen toplumudur.

Vizyonumuz

Öğrenmenin temel gereksinim olarak kabul edildiği,

Her öğrenci velisinin, öğrenciye öğrenme için her türlü fırsatın verildiğinden emin olduğu,

Hem öğretenlerin hem de öğrenenlerin birbirlerinin öğrenmesine ve gelişmesine yardımcı olmanın önemine inandığı,

HERKESİN HER GÜN DAHA İYİYE ULAŞMAK İÇİN ÇALIŞTIĞI

Hem kendilerine hem de birbirlerine güven duydukları, karşılıklı güvene dayalı işbirliklerinin oluşturulduğu, verilen hizmetlerin sonucunda memnuniyetlerinin sürekli yükseldiği

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCEYİ BENİMSEYEN öğrencileriyle ve çalışanlarıyla bir Varsak Sakarya İlköğretim Okulu yaratılması vizyonuna sahibiz.

Bunu bizi seven destekleyen herkesle paylaşmaya hazırız.

Misyonumuz

Milli eğitimin temel amaçları doğrultusunda; Varsak Sakarya İlköğretim Okulu bütün öğrencilerin öğrenmelerini sağlamak yeteneklerini geliştirmek.

Öğrencilerin bilgili, araştırmacı, yaratıcı, becerikli ve kendine güvenen bireyler olarak yetişmelerine fırsat tanımak.

Kendini, ailesini, okulunu, vatanını ve milletini seven kültürel değerlerini benimseyen ve koruyan öğrenciler yetiştirmek.

Okul olarak her yönden tercih edilmek, başarılarımızı öğrencilerimizle paylaşmak.

Öğrencilerimizin 21. yüzyıl gereksinimlerine yanıt verebilecek beceriler kazandırmak için vardır.

Varsak Sakarya İlköğretim Okulu Antalya Merkez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir okuldur. Okulun web sitesinden veya aşağıda verilen telefon numarasından; Varsak Sakarya İlköğretim Okulu öğretmenleri, idari personel, okulun imkanları, Varsak Sakarya İlköğretim Okulu resimleri (fotoğrafları), okuldaki öğretmen sayısı, öğrenci sayısı, Varsak Sakarya İlköğretim Okulu öğrencilerinin futbol, basketbol, voleybol v.s. spor dallarındaki başarıları, Varsak Sakarya İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından yapılan tiyatro, müzik ve resim gibi kültürel faaliyetler ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bağlı olduğu kurum: Milli Eğitim Bakanlığı

Adı: VARSAK SAKARYA İLKÖĞRETİM OKULU

Adresi: AYANOĞLU MAH. S.DEMIREL BUL. NO:321 VARSAK/ANTALYA

Telefon Numarası: 2424175079

Faks Numarası: 2424175031

E-mail Adresi:Bilgi Yok

Web Adresi:
    Varsak Sakarya İlköğretim Okulu

Kaynak : webrehberi.biz - www.meb.gov.tr

Okulunuz Hakkında Bilgi Ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş