Umudum Köyü Hakkında Bilgi Merkez Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Umudum Köyü Hakkında Bilgi Merkez Erzurum konusu Umudum Köyü Erzurum resimleri - Umudum Köyü Erzurum hakkinda bilgiler

Umudum, Erzurum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

köyün adı 4.murat han dan kalmadır.

Rivayetlere göre yediyıl aralıksız kışın hüküm sürdüğü bir zamanda, Sultan 4. Murat'ın, doğuya yaptığı ziyaret sırasında adı konmuş bir köydür. O ziyaretin yapıldığı zamanda insanlar soğuk ve yokluk yüzünden bölgeyi tamamen boşaltmışlardı. Bu günkü Umudum olarak anılan köyden, belli belirsiz, bir ocak dumanının yükseldiğini fark eden Sultan Murat; yanındaki ülemasına şöyle söylemiş. - Ortalıkta tek bir canlı yok ama şu karşıdan umudum var. Hele gidelim o yöne. Veziri Padişahını yanıtlamış. - Devletlüm, buralarda bir alimin yaşadığını duydum. Belki odur. Diyerek, cılız dumanın yükseldiği eve gitmişler. Gerçektende alim bir insanın yaşadığını görmüşler. O zaman Sultan Murat Han vezirine dönerek; - Umudum var demiştim burada. Diyerek köye bu gün anılan ismini verdiği söylene gelmektedir. EVET TARİHİ AÇIDAN ÇOK ESKİYE VEDE 4.MURAT DEĞİL 3. MURAT DİYE ANILMAKTADAIR.YAKIN TARİHTE GELENEKSEL OLARAK YAPILAN KALOR ŞENLİKLERİ İNKİTAYA UĞRAMIŞ OLAMSIDA ÜZÜCÜDÜR.İSTER MUHTARLIK OLSUN İSTERSE BAĞLI BULUNDUĞU YAKUTİYE BELEDİYESİ OLSUN BU ŞENLİĞİ FESTİVALE ÇEVİRERK HEM ŞEHİR DIŞINDAKİ HEM YURT DIŞINDAKİ KÖYLÜLERİMİZİ MAYIS AYININ SON HAFTASI ŞEHRİMİZDE KÖYÜMÜZDE 3 GÜNDE OLSA MİSAAFİR EDREK O TARİHİ YENİDEN CANLADIRIP.HALEN DAHA ANLATILAN O GÜZEL GÜREŞ MÜSABAKALARINI KÖYLER ARASI FUTBOL CİRİT VE DAHA GÜZEL OLAN NE VARSA YENİDEN CANLANDIRILMASINI SAĞLAMAK.LAZIM.

Kültür

Köyün oldukça gelişmiş gelenek, görenek ve yemek kültürü vardır. Anadolu'nun ve özellikle Erzurum'un yemekleri özen ve zerafetle yapılmaktadır.

Köy Ferhat ile Şirin'in yaşadığı rivayet edilen Kalor adlı piknik yerine sahiptir. Camiisinde ise Umudum Baba adlı zat'ın kabiri de vardır. Ayrıca köyün futbola olan sevgisi yüksektir. Köyler arası turnuvalarda başarıları göze çarpmaktadır. evet umudum köyü ova köyleri içerisin de nüfüs açısın dan olsun konum açısın dan olsun vede tarih açısın dan olsun en önde gelen hatta en önde olanındır.umudum sankide erzuruma nazire yaparcasına tam karşısın da kurulmuş olup köyler içerisinde bambaşka bir yeri vardır.....OBJEKTİF OLALIM SENİN KÖYÜN BENİM YOK HER KÖY BİZİM WATANIMIZIN.EN BÜYÜĞÜNDEN EN KÜÇÜĞÜNE KDR.

Coğrafya

Erzurum merkezine 16 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 834
    1997 873

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:sefa ay

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır.Sağlık evi vardır .Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.ayrıca 3 bakkal ve bir kaynak atölyesi bulunmaktadır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

Bu Sayfayı Paylaş