Ubuntu 8.10 Final

'Linux işletim sistemi' forumunda Siraç tarafından 1 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

1. Siraç

Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Ubuntu 8.10 Final konusu
    Ubuntu 8.10 Final

İnsanlar için Linux’ sloganı ile ilk piyasaya çıktığı 20 Ekim 2004 tarihinden beri büyük ilgiyle karşılanan açık kaynak kodlu Linux işletim sistemini Ubuntu 8.10 Final güncellendi.

Aynı zamanda Güney Afrika dilinde; ‘Ben, sen sen olduğun için, benim’ demektir, “başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever” olmak gibi insani değerlerin temel alındığı bir dünya görüşüdür. “İnsanlık için Linux” sloganını kullanan Ubuntu, Debian’dan farklı olarak her 6 ayda bir yeni sürüm ; her sürüm için de 18 ay destek sunmaktadır.

Kurulumu oldukça kolay olan Ubuntu Linux; kurulum kolaylığında Windows Vista, SuSe, Mandriva ve Fedora Core’u bile aşması ile popülerliğini korumaktadır. (Kurulum sadece enter tuşuna basmaktan ibarettir.) Kurulum için live olarak açılması lazımdır, kurulum esnasında ram üzerinden çalışır o sırada istediğiniz herşeyi yapabilirsiniz.

Yeni eklenen özellikler;

1. Genel Wireless sürücüleri dağıtımın içerisine gömüldü. Sürücüler iyileştirildi.
    2. Alpha sürüm ile gelen 3G desteği iyileştirildi.
    3. 3G modemlerin bir çoğunun sürücüsü eklendi.
    4. Gnome sürümü 2.24'e yükseltildi.
    5. Samba sürümü yenilendi.
    6. Yeni eklenen IPv6 desteği iyileştirildi. Bu sayede yeni nesil IP sistemine tam anlamıyla destek verilen ilk sistemler arasına girildi.
    7. Dizüstü bilgisayarların fonksiyon tuşları artık Ubuntu'da çalışabiliyor. Bu özellik güncellendi.
    8. Ağ bağlantı aracı istekler doğrultusunda yenilendi.
    9. USB harici disk, USB CD ve DVD Rom tanıma desteği iyileştirildi.
    10. Wireless sorunu kesin olarak çözüldü.
    11. Media oynatıcılara otomatik codec yükleme özelliği eklendi.
    12. Bildirilen hataların bir çoğu giderildi.

Lisans: Open Source
    Üretici Firma: Ubuntu
    İşletim Sistemi : Linux
    Download: Ubuntu 8.10 Final

Bu Sayfayı Paylaş