Tuzkuyusu Köyü Karataş Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 28 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Tuzkuyusu Köyü Karataş Adana konusu tuzkuyusu köyü bilgileri - tuzkuyusu köyü resimleri - tuzkuyusu köyü tanıtım

Tuzkuyusu, Adana ilinin Karataş ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

KÖYÜN İLK YERLEŞİMCİLERİ GÖÇEBELERDİ.OSMANLINININ İSKAN POLİTİKALARI SEBEBİ İLE TOROSLAR VE ÇUKUROVA ARASINDA GÖÇEBE HAYATI SÜRDÜREN BU TOPLULUK YERLEŞİK DÜZENE GEÇEREK KÖYÜN ŞU AN BULUNDUĞU BÖLGEYİ YURT EDİNMİŞTİR.TÜRKMEN(AĞCA GÖZ AŞİRETİ) VE AVŞARLARDAN OLUŞAN İLK YERLEŞİMCİLERE DAHA SONRADAN DA YERLEŞİMCİLER KATILMIŞTIR.KÖYÜN ADI BİR RİVAYETE GÖRE; GÖÇEBE YAŞAM SIRASINDA İNSANLARIN TUZ İHTİYACINI BU BÖLGEYE SAKLAMASINDAN İLERİ GELMEKTEDİR.
    Kültür

KÖYDE TÜRKMEN KÜLTÜRÜ YAŞANMAKLA BİRLİKTE ZAMAN İÇERİSİNDE DEĞİŞİKLİKLER BAŞ GÖSTERMİŞTİR.YEMEKLER,AKDENİZ ÖZELLİKLERİ TAŞIMAKTADIR.
    Coğrafya

Adana iline 55 km, Karataş ilçesine 57 km uzaklıktadır.Akdeniz ve seyhan nehrine oldukça yakındır.Coğrafi konumu nedeni ile göçmen kuşların uğrak yeri olması avcılık(balık ve kuş)sporu potansiyelini artırmaktadır.Rakım:5 metredir.
    İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007 350
    2000 273
    1997 248
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Hayvancılığın yok olmaya yüz tutması ve miras nedeni ile toprakların bölünmesi geçimi zorlaşırarak köyden kente göçe sebep olmuştur
    Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır.Ayrica bu koye yillardir iyi bir egitim ve ogretim verilemektedir gelen ogretmenler ya kisa bir sure sonra tayin isteyip gitmekte ya da vasifsiz ve basarisiz egiticiler elinde ogrenciler telef olmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş