Tunç'Kiyafet Seçimi Mayıs ayına Kadar tamamlanmalı

'Mardin & İlçeleri Haberler' forumunda Dine tarafından 18 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. Dine

Dine Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Tunç'Kiyafet Seçimi Mayıs ayına Kadar tamamlanmalı konusu Kızıltepe’de ki okulların 2010-2011 Eğitim ve Öğretim yılında öğrencilerinin giyeceği kıyafetlerin seçiminde izlenecek yolun belirlenmesi amacıyla bir istişare toplantısı düzenlendi.
    Kızıltepe Halk Eğitim Merkezi toplantı salonunda yapılan toplantıya İlçe Kaymakamı Osman Tunç, ilçe Milli Eğitim müdürü M.Sıraç Atan, Kızıltepe esnaf ve sanatkârlar odası başkanı Zeynettin Ayav, İlçe milli eğitim şube müdürleri Şükrü Yücedağ, Ahmet Karaboğa, Lokman Kızıldağ, ilçe Halk eğitim müdürü M.Hadi Gökdemir, İlçe de eğitim veren okul müdürleri ve idarecileri ile okul aile birlikleri başkanları ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Önümüzdeki yıl okullarda önlük zorunluluğunun kalkacak olmasıyla beraber uygulanacak yeni kıyafet seçiminde okul idarelerinin ve okul aile birliklerinin seçecekleri kıyafetlerin tüm esnafa tebliğ edilmek suretiyle serbest piyasa şartının oluşmasıyla rekabet ortamının sağlanması amaçlanan toplantıda bir konuşma yapan İlçe Kaymakamı Osman Tunç, Okulların zan altında kalmaması ve dedikoduya mahal bırakmamak için okul yönetimlerinin ve aile birliklerinin kıyafet seçimi yaptıktan sonra bunu esnaf odası vasıtasıyla giyim işiyle uğraşan esnafa duyurup tüm işyerlerinin bu kıyafetleri bulundurmasını sağlamak en doğru karar olacağını belirten Tunç,”Biz kaymakamlık olarak öğrenci ve muhtaç ailelere dağıttığımız yardım çeklerinde bu uygulamayı hayata geçirdik, bundan tüm esnafımız faydalandı, kimsenin tekeline koymadık bundan da hem vatandaş hem de esnaf memnun kaldı, öğrenci kıyafetlerinde de şeffaf olmalıyız, birkaç işyeri yerine tüm esnafımız faydalanmalı, Esnaf odamız bu konuda bize yardımcı olacaktır, okullarımız renk ve stil seçiminde halk eğitim ve Çatomda ki öğretmenlerimizin bilgisinden faydalanabilirler, esnafımızın siparişlerini yetiştirmesi için mayıs ayına kadar kıyafet seçimini tamamlaması gerekir” derken Kızıltepe esnaf ve sanatkarlar Odası Başkanı Zeynettin Ayav da yaptığı konuşmada,
    İLÇEMİZ BÖLGEMİZDE EKONOMİK ALANDA TARIMSAL VE NAKLİYE SEKTÖRÜNDE ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP OLDUĞU HEPİMİZCE BİLİNMEKTEDİR. İLÇEMİZİN KENTSEL YAŞAMINDA OLUMLU YÖNLERİ BULUNURKEN, PEK ÇOK OLUMSUZLUKLAR İLE BAŞ BAŞA KALINDIĞINI BELİRTMEK İSTİYORUM,
    İLÇEMİZDEKİ TİCARİ SEKTÖRDEKİ ARZ TALEP DENGESİNİN SAĞLANAMADIĞI KAYIT DIŞI ÇALIŞANLARIN ÇOĞUNLUĞU TEŞKİL ETTİĞİ GÖRÜLMEKTEDİR. HAKSIZ REKABETİN HAKSIZ KAZANÇLARIN KURALSIZLIKLARIN YAŞANDIĞI HEPİMİZCE GÖRÜLMEKTEDİR, KAYIT ALTINDA ÇALIŞAN ESNAF VE SANATKÂRLARIMIZIN BÜYÜK HAKSIZLIKLAR İLE BOĞUŞTUĞUNU, TİCARİ ALANDAKİ KURALSIZLIKLARA ADİL KURALLARIN GETİRİLMESİNDE TÜKETİCİLERİMİZİN KORUNMASINDA DAHA ETKİN OLACAĞI KANAATİNİ TAŞIMAKTAYIM, KAYIT DIŞI ÇALIŞAN İŞ YERLERİ VE SEYYAR SATICI İŞPORTACILAR KAYIT ALTINDA OLAN İŞLETMELERİ İFLASIN EŞİĞİNE GETİRMİŞTİR, İŞTE BU DÜZENSİZLİK SAĞLIKLI TİCARETE ENGEL TEŞKİL ETMEKTEDİR.
    YILLARDIR ODA OLARAK KAYITDIŞILIĞIN ÇARPIK HAKSIZ KAZANCIN ÖNÜNÜ KESMEK İÇİN VERDİĞİMİZ EMEKLER MUHATAPSIZLIKTAN ÇÖZÜMSÜZLÜK DEVAM ETMEKTEDİR, BU HAKSIZLIĞA SON VERMEK İÇİN KURUMLAR VE ÖZELİKLE YEREL YÖNETİMİN ÇÖZÜM NOKTASI OLDUĞU HERKESÇE BİLİNMEKTEDİR.

ESNAFIN PİYASA CANLANMASININ İKİ NOKTADA BİRLEŞTİĞİNİ, BUNLARIN OKUL AÇILIŞ SEZONU VE RAMAZAN BAYRAMINDAKİ ALIŞ VERİŞ SEZONUNDA PİYASADA CANLILIK OLUŞTUĞUNU GÖRÜYORUZ.
    BU SEZONLARIN DIŞINDA GÜNÜ BİRLİK YAPILAN TİCARİ FAALİYETLERİN KAZANÇ SAĞLAMADIĞI ZARAR ETTİKLERİ GÖRÜLMEKTEDİR.

İLÇEMİZDEKİ ÖĞRENCİ POTANSİYELİNİN PEK ÇOK İL VE İLÇE NUFUSUNA PARALEL OLDUĞUNU HEPİMİZ BİLİYORUZ, ÖĞRENCİ KIYAFETLERİNİN SATIŞI ESNAFIMIZ İÇİN TİCARETTİN, PİYASANIN CAN DAMARINI OLUŞTURMAKTADIR.

OKUL KIYAFETLERİNİN SATIŞI TEKELLEŞMEYE TEK ŞAHISIN SATIŞ İNSİYATİFİNE BIRAKILMASI TÜKETİCİNİN KİYAFETTEKİ SEÇENEĞİ -REKABETİ -KALİTEYİ ORTADAN KALDIRACAĞI BİLİNMELİDİR.
    HER OKULUMUZUN KIYAFET BELİRLEMESİNDE VE TEK ŞÂHISA SATIŞ YETKİNİN VERİLMESİ VEYA YÖNLENDİRİLMESİ BERABERİNDE İÇİNDEN ÇIKILMIYACAK SORUNLAR GETİRECEKTİR. OKUL İDARELERİMİZİN TÖHMET ALTINDA BIRAKILMASINA NEDEN OLACAĞI BİLİNMELİDİR.

BÜTÜN ESNAFIN OKUL KIYAFETLERİNİ SATMA HAKKI ELİNDEN ALINMASI PİYASAYI ESNAFI İFLASIN EŞİĞİNE GETİRECEĞİ UNUTULMAMALIDIR.

BÜTÜN ESNAFIN BU SATIŞLARDAN YARARALANMASINDA ÖĞRENCİ AİLELERİNİ ÇOK DEĞİŞİK SEÇENEKLERDE RAHATLATACAKTIR. FİYATLARDAKİ REKABET- DEĞİŞİK ÜRÜN KALİTE SEÇENEĞİ- VERESİYE ALMA SEÇNEKLERİ GİBİ BİRÇOK SEÇENEK SUNULACAKTIR. İSTEYEN İSTEDİĞİ YERDEN KIYAFET TEMİN ETME SEÇENEĞİ BİRÇOK OLUMSUZLUĞUN ÖNÜNÜ KESECEKTİR.

OKULLARIMIZIN KIYAFET RENK MODEL BELİRLEMESİNDE ESNAF ODAMIZCA BELİRLENECEK BİLİRKİŞİ İLE BİRLİKTE KOMİSYON KURULMASI DAHA SAĞLIKLI OLACAĞI İNANCINI TAŞIMAKTAYIZ.

İLÇEMİZDE YAŞAYAN BÜTÜN KESİMİ İLGİLENDİREN BU KONUYAGÖSTERMİŞ OLDUĞUNUZ DUYARLILIKTAN DOLAYI HEPİNİZİ SAYGILARIMA SUNUYORUM”Dedi.

kiziltepeajansi​

Bu Sayfayı Paylaş