Travianda Casus, Gözetçi, Gözetleme:

'Diğer Oyunlar' forumunda UquR tarafından 17 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

1. UquR

UquR Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Travianda Casus, Gözetçi, Gözetleme: konusu Travianda Casus, Gözetçi, Gözetleme:

Casus, Gözetçi, Gözetleme:
    Üretim seviyelerini nasıl öğrenebilirim? Asker sayısı, köşk veya saray seviyesi öğrenmek...

Birisinin üretim seviyesini mi merak ediyorsunuz? bir birine yakın iki casus saldırısı yaparsanız. iki farklı rapor elde edersiniz. bu iki raporun arasındaki zaman ne kadar az ise; karşının üretim seviyesini keşfetmeniz o kadar mümkün olacaktır. üretim seviyesi tespit edebilmeniz için size önereceğim iki casus saldırısının arasının 5 veya 10 dakika olmasıdır.

ikinci saldırıda hammadde miktarları daha fazla ise hesaplama yapıp üretim seviyesini öğrenebilirsiniz.

iki hammadde miktarı arasındaki farkı, iki gözetleme arasındaki dakika farkına bölüp çıkan sonucu 60 (1 saat 60 dakika olduğu için) ile çarparsanız kişinin saatlik üretimini bulmuş olursunuz.

Bu mantıkta sapmalar doğru bilgiden sapmalar olabilir; Bu sapmaya neden olacak faktörlerin başında yağmadan dönen askerlerin hammaddeyi arttırmış olma ihtimali yer alır. ilk gözetlemede asker yokken birden ikinci gözetlemede köyde asker sayısı artıverirse bu ona işaret edebilir. eğer odun, tuğla ve demir üretimleri arasındaki saatlik üretim farkı çok aşırı olursa bu oyuncunun oyunu bilmediğini yoksayarsak üretim harici bir artışın olduğuna işarettir. Örneğin köye bir pazarlamacı hammadde getirmiş olabilir.

Bu yöntemden emin olmak için iki kez kullanmanız size çok daha kesin sonuç döndürecektir.

peki üretim seviyesini öğrenmek size ne kazandırır?

karşı taraf sizin yağmanız oldu ise yada sığınak miktarını öğrenmek istiyorsanız bu durumlarda size yardımı olacaktır. Kaç askerle tümden depoyu boşaltmak için gideceğinizi bu şekilde keşfedebilirsiniz.

Casus üretimi yapabilmeniz için akademiden eğitimini yapmış olmanız gerek. Bildiğiniz üzere akademiden yetiştirilen her bir asker türü için tekrar eğitim harcaması yapmassınız. Eğitimi tamamlanınca artık akademiz yıkılsa bile o askeri üniteyi üretebilirsiniz.

Casus gönderdiğiniz köyde casus yoksa karşı taraf köyünü gözetlediğinizi bilemeyecektir.

Fakat içeride köyün casusu yada destek casus varsa bu durumda casuslar kendi aralarında çarpışırlar ve geriye bir tane bile casusunuz dönse rapor alabilirsiniz. Çarpışmada saldırı yaptığınız köyün casusları ölmez.

istihbarat sağlamanın başkaca yolları da vardır.

Bunları başka bir makalede casussuz istihbarat sağlamak şeklinde işleyeceğiz inşaAllah.

Bir de Casus gönderirken size iki seçenek çıkar; bu seçeneklerin her ikisiyle de köyün kendi askerlerini ve destek askerlerini görebilirsiniz.

Birinci seçenek ile gözetçi gönderirseniz askerleri ve depolarındaki hammadde miktarını öğrenirsiniz. İkinci seçenek ile askerlerini ve varsa köşk yada sarayın kaçıncı seviyede olduğunu öğrendiğiniz gibi, sur/çit/siper kurulmaya başlandıysa seviyelerini görebilirsiniz.

Bu Sayfayı Paylaş