Travian yeni köy kurmak Nasıl Köy Kurulur

'Diğer Oyunlar' forumunda UquR tarafından 17 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

1. UquR

UquR Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Travian yeni köy kurmak Nasıl Köy Kurulur konusu Travian yeni köy kurmak Nasıl Köy Kurulur

Travian yeni köy kurmak;
    İkinci ve daha sonraki köyleri kurmak nasıl olur? Yeni köy kurarken nelere dikkat etmelisiniz?

İçinde bulunduğunuz travian dünyasında 800x800 = 640.000 kare vardır. Bu karelerden kimisi vahadır. Kimisinde oyuna kaydolurken otomatik verilen köyler vardır. Kimisi de köy kurulmayı bekleyen terk edilmiş alan diye isimlendirilen yerlerdir.

Yeni bir köy kurmanız için normal serverlarda 3 kat daha fazla kültür puanı gerekir. Speed serverlarda ise daha az kültür puanıyla köy kurabilirsiniz. Köşk yada Saray seviye 10 yapmadan yeni köy kuramazsınız. ilk şart olan Kültür puanı şartını sağlayıp sağlamadığınızı ise köşk yada saraydan görebilirsiniz. Köyünüzün günlük kültür puanı üretimi nedir şu ana kadar ne kadar kültür puanınız birikmiş yeni köy için ne kadar gerekli bu bilgiler köşk yada saraydan görülebilir. Gerekli kültür puanı birikmeden de 3 göçmen üretebilirsiniz.

Yeni bir travian köyü için diğer şartlar ise; 10. seviyeye gelmiş köşk yada saraydan 3 göçmen üretmek ve 3 göçmen hazır olduğunda bütün hammaddelerden 750 şer tane olması. Çünkü göçmenler 750 şer hammadde götürür yeni köy kurmak için.

ikinci köyünüzü kurarken yer seçimi çok önemlidir. Rasgele bir yere köy kurmak yada sadece yakın diye bir yere ikinci köyünüzü kurmanız pek stratejik olmayabilir.

Köy niçin kurulur? Bu sorunun üzerinde dikkatlice düşünmenizi istiyorum. Doğru yere köy kurmak bu soruyu kendinize sorduktan sonra mümkün olacaktır. Yeni köyü kuran birine Travian'ı Türkçeye çevirenler göçmen adını vermişler. durduk yerde insan neden göç eder sizce?

Travianda genel olarak oyuncular yeni köylerini (ikinci köylerini) tahıl üretimi ağırlıklı kurarlar. Hemen 15 tarlalı yada 9 tarlalı köy alanlarını kapmak modadır. Bu aceleciliğin neticesinde oyunda ikinci köyler belirmeye başladığında pazarda tahıl ucuzlamaya başlar. Öyle olur ki bir odun, tuğla, demir vererek iki misli tahıl almak mümkün olur. Hatta nüfuslu ve saldırgan oyuncuların kendilerine yakın 15 tarlalı köylerin koordinatlarını profillerine yazarak burası benim oraya köy kuranın köyünü yıkarım ifadelerini görürsünüz.

Siz de aynı mantıkla ikinci köy kurarsanız muhtemelen oraya plan yapan onlarca kişinin planını bozmuş olacağınızdan bir mücadele sizi peşinen bekliyor olur. Bir başka dezavantajda tahıl ağırlıklı köy alanlarını geliştirmek diğer köyden hammadde desteğiyle mümkündür. Bu da ikinci köyün gelişimini yavaşlatabilir.

Köy alanlarını incelediyseniz; her bir hammadde üretim alan sayısı farklı farklıdır. Köy alanından kastım köy kurulabilen boş yerler. Köy kurulabilen yerlerden başlıcası 4-4-4-6 dır.
    Bu rakamlar üretim alanlarının dağılımını gösteriyor;
    4 Odun
    4 Tuğla
    4 Demir
    6 Tahıl alanı olan köy yerleri.

Köy kurabileceğiniz yerlerden bazılarında odun yeri 5 tane bazılarında tuğla yeri 5 tane bazılarında ise demir yeri 5 tanedir. Ama toplamda hep 18 üretim alanı vardır. Odun tuğla yada demirden birisi 4 değilde 5 tane olunca diğerlerinden bir tanesinin sayısı 3'e düşer. 9 tarlalı köy alanlarında üçer tane odun tuğla ve demir alanı olur. 15 tarlalı olan yerlerde ise odun tuğla ve demir yeri birer tanedir.

Köy alanı seçerken bir şeye özellikle dikkat ediniz; Köyü kuracağınız yer ortadayken ancak baktığınız 7x7 lik haritadaki vahaları alabilirsiniz. 7x7 deki bu vahalar stratejinize uygunsa oraya köy kurmanız daha isabetli bir karar olacaktır. Kahraman ile alınabilen bu vahalar daha sonra reel üretiminizi % olarak arttıracaktır. 5 tuğla üretim yeri olan bir köy alanına köy kuruyorsanız etrafında en azından bir tane tuğla arttıran vaha olması yerinde olur diye düşünüyorum.

Köy kurarken dikkat edilecek bir başka husus;
    Ben yeni köy kurarken kırsal bölge diye nitelendirdiğim yerlere üretim amaçlı köyler kuruyorum. Vahaları gözeterek kurduğum bu köyler şehir diye nitelendirdiğim yere uzak oldukları için de pazarlamaya önem veriyorum. Üretilen hammaddeyi şehre taşıyorum. Kırsal bölgedeki o yere ilk giden ben olduğum için de neredeyse o bölgenin hakimi oluyorum. Eğer siz de benim gibi vahalı yerleri kollayıp kırsal bölgede köy kurarsanız; haritayı sık sık kontrol edin ki davetsiz misafirleri farkedebilin.

2. Google

Google Özel Üye

paylaşım için teşekürler

Bu Sayfayı Paylaş