Toplumsal Grup Etkinlikleri

'Açık Öğretim AÖF' forumunda SeLeN tarafından 14 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Toplumsal Grup Etkinlikleri konusu açık öğretim sosjoloji dersi konu anlatımı - aöf Lise 3 ders notları - birincil toplumsal gruplar - ikincil toplumsal gruplar - toplumsal grupların karşılaştırılması

Grup üyeleri geniş bir alanda birçok etkinlik içinde yer alır

Grup üyeleri dar bir alanda az sayıda, farklı, karmaşık etkinlikler içinde yer alır.

GRUP HİYERARŞİSİ

Grupta hiyerarşi yoktur. Açık şekilde tanımlanmış bir hiyerarşi vardır

GRUBA KABUL EDİLME

Genellikle kişisel etkilenme yoluyla gerçekleşir.Seçici davranılır. Açık şekilde tanımlanmış görevleri gerçekleştirebilecek yetenekte olabilme koşulu aranır.

GRUP ÜYELERİ ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN NİTELİĞİ

Birincil ilişkiler egemendir.
    Üyeler birbirlerini tanır. (kişisel, gayrı resmi, yüz yüze, uzun süreli ilişkilerdir.)

İkincil ilişkiler egemendir.
    Üyeler birbirlerini tanımaz.
    (resmi, mesafeli, değişken süreli, genellikle kısa süreli ilişkilerdir.)

GRUP İÇİNDE HAK VE YÜKÜMLÜLÜKLERİN BELİRLENİŞİ

Töre, din, gelenek, görenek yoluyla belirlenir.
    Yasa, tüzük, yönetmelik, genelge, sözleşme yoluyla belirlenir.

ÖRNEK GRUPLAR

Aile, arkadaşlık, komşuluk, köy v.b.
    Dernekler, resmi ve özel çeşitli kuruluşlar, sendikalar, siyasi partiler v.b.

6-Toplumsal dayanışmanın türüne göre: (Alman Sosyolog Ferdinand Tönnies’e göre):

Cemaat: Irk, etnik köken ve kültür bakımından farklılaşmamış kişilerden oluşan “biz” duygusunun hakim olduğu insan topluluğudur. Bu topluluk klan gibi .

Küçük, köy gibi daha büyük bir toplumsal grup olabilir.Cemaatin özellikleri:

· Ortak yaşamı paylaşacak olan bireylerin topluluğa yoğun duygusal bağlarla bağlanmış olması

· Topluluğun üyelerini sıkı bir denetim ve gözetim altında bulundurmasıdır. Aşiretler, akraba grupları

Not: Kimi sosyologlar bu görüşe karşı çıkarak cemaati, belirli bir bölgeye yerleşmiş ve ortak amaçların gerçekleşmesinde ortak araçları kullanmak yoluyla karşılıklı ilişkilerde bulunan bir toplumsal grup olarak tanımlarlar.

Onlara göre cemaat bir toplum değil toplumun sadece örgütlenmiş bir dilimidir.
    Cemiyet; toplumsal, ekonomik, kültürel, mesleki yönden yeterince farklılaşmış topluluktur. Çıkarla ilgili, akılcı ilişkilerin, yazılı kuralların egemen olduğu bireylerin “ben” duygusuyla davrandıkları, toplumsal değişmeye açık bir örgütlenme biçimidir.Örneğin; kentler, ticaret işletmeleri gibi

alıntı

Bu Sayfayı Paylaş