Toplum Türleri Konu Anlatımı

'Açık Öğretim AÖF' forumunda SeLeN tarafından 6 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Toplum Türleri Konu Anlatımı konusu aöf sosyal hizmetler bölümü dersleri - toplum türleri konu anlatımı - avcı ve toplayıcı toplumlar

Bu toplumların yaşamının büyük kısmı avlanmak ve yiyecek bulmakla geçmektedir. En önemli kurum ailedir; çünkü aile eğitim, koruma, üretim gibi birçok fonksiyonu yerine getirmektedir. Bunun dışında politik kurumlar yoktur, herkes eşittir, göç olgusu yaygındır ve en büyük zenginlik yiyecektir. Avcı toplayıcı toplumlar 40 kişiyi geçmeyen birincil gruplardır.

göçebe ve çobanlık toplumları

Bu yaşam biçimi daha önceden avlanan hayvanların yetiştirilmesi ve çoğaltılması düşüncesi ile ortaya çıkmıştır.

Bu toplumlarda dini inançlar yaygın olarak yer alır. Hayvanlarına yeni otlaklar bulmak amacıyla göçebe bir yapıya sahiptirler.

ilkel tarım toplumları - tarım öncesi toplumlar

Bu toplumlar yaşamlarını çapa kullanılarak yapılan tarımla devam ettirirler. Bunlar da göç edebilirler; çünkü toprak belirli bir süre sonra verimsiz hale gelmektedir. Parçalayak tekniği kullanırlar. Bahçıvan kültürü özelliği gösterirler.

tarım toplumları

Bu toplumların genel özellikleri şu şekildedir.

• Tarımda kara sabanı icat ederek tarım devrimini başlatmışlardır.

• Gübre kullanımı ile tarımsal üretimi önemli ölçüde arttırmışlardır.

• Üretimin artması tarım dışı ihtisas alanlarını (demircilik, berberlik vs.) gündeme getirmiştir.

•Tarıma bağlı şehirlerin kurulması hızlanmıştır.

• İlk defa sınıflar belirginleşmiştir. Yani toprağa sahip olanlar (asiller) ile toprağa sahip olmayanlar (köleler) olmak üzere. Edinilmiş statüler etkilidir.

• Din adamları ve kilisenin gücü artmıştır.

• Para kullanılmaya başlanmıştır.

•Yazı ve matematik kullanmışlardır.

endüstriyel toplumlar

Bunlar yaşamları mekanize olmuş üretime bağlı olan, insan emeğinin yerini makinelerin aldığı toplumlardır. İçten patlamalı motorlar yapılmıştır, elektrik, petrol, atom enerjisini kullanırlar. Çekirdek aile yaygınlaşmıştır. Sınıflar arası eşitsizlik azalmıştır. Kazanılmış statüler ön plana geçmiştir.

alıntı

Bu Sayfayı Paylaş