Temel bilgisayar eğitimi

'Elektronik Genel Bilgi' forumunda Siraç tarafından 13 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

1. Siraç

Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Temel bilgisayar eğitimi konusu
    TEMEL BİLGİSAYAR EĞİTİMİ

BİLGİ TEKNOLOJİSİ TEMEL KAVRAMLARI

Bilgisayar : bir tür elektronik alettir Bilgisayar Donanım ve Yazılım olmak üzere iki bölümden oluşur;

Donanım : Bilgisayarın dokunabileceğiniz maddesel kısmıdır (Ekran, klavye, kasa, mouse, yazıcı vs gibi), Kendi başına bir anlam taşımaz, ona ne yapmasını söyleyen yazılımdır

Yazılım, bilgisayara ne yapması gerektiğini söyleyerek bilgisayar programlardır

Donanımı yönetir neyi nasıl yapacağını söylerYazılım bilgisayarın beynidir Yazılım gerçekte bilgisayarınızın kişiliğini şekillendirir Bilgisayarı çalıştırabilmek için yazılıma ihtiyaç vardır

Bu işi başkaları yapar, siz de onların hazırladığı programları ( yazılımı) satın alır ve kullanırsınızBilgisayarı kullanmak için program yapmayı bilmek gerekmez

Bir kaç işimize yarayan yazılım türünden bahsedecek olursak;
    İşletim Sistemi : Bilgisayarı kontrol eden yazılıma denir Tüm yazılımları yöneten ve onlara egemen olan yazılımdır Hem yazılım hemde donanım işletim sistemi tarafından kontrol edilir

Kişisel bilgisayarlarda çok kullanılan işletim sistemi programına WINDOWS adı verilir Windows bilgisayarınızı açmaya başladığınıza donanımları (ekran, klavye, fare,yazıcı gibi bilgisayara bağlı olan tüm cihazları) kontrol eder ve aksaklık varsa bildirir

Windows’un üç ana görevi vardır ;
    • <LI class=MsoNormal style="TEXT-ALIGN: justify">Bilgisayarı oluşturan donanımları kontrol ederek yazılımı çalıştırır <LI class=MsoNormal style="TEXT-ALIGN: justify">İstediğiniz (yazı yazma yazılımı, hesap yapma yazılımı, internete bağlanma yazılımı gibi vs) yazılımları çalıştırmaktır
    • Oluşturduğunuz dökümanları yönetmesini sağlamaktır

Bu Sayfayı Paylaş