Telefonun, bilgisayarın ve televizyonun hayatımızdaki yeri nedir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 10 Mart 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Telefonun, bilgisayarın ve televizyonun hayatımızdaki yeri nedir? konusu lütfen acil ödevime lazım yanıt verir misiniz telefonun,bilgisayarın ve televizyonun hayatımızdaki yeri nedir?
    Telefonun, bilgisayarın ve televizyonun hayatımızdaki yerive önemi hakkında bilgi verebilir misiniz?

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 11 Mayıs 2015
  2. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Telefonun Yararları

Telefonun hayatımıza getirdiği kolaylıklar saymakla bitmez. Ulaşım, haberleşme, güvenlik, sağlık, eğitim… Gibi sayısız alanda telefonu kullanırız. Eğer telefon olmasaydı bütün alanlarda elimiz kolumuz bağlanırdı.

Sevdiklerimizle haberleşmenin en kolay yolu yine telefondur. Uzaktaki akrabalarımızı, askerdeki kardeşimizi, iş gezisindeki babamızı, okul servisini merak eden annemizi, yemek siparişi vereceğimiz lokantayı, ödev soracağımız öğretmenimizi ve daha yüzlerce kişiyi hep telefonla ararız.

Telefon, bazı zamanlarda da hayat kurtarır: Örneğin bir kazayı ya da yangını, ilgili kişilere telefonla bildiririz. Ambulansı telefonla çağırırız.

İş dünyası, telefon olmadan yürümez: Örneğin bankalar telefonla haberleşmeden işlerini yürütemezler. Müşterilerini veya başka şubeleri telefonla ararlar. Telefonun daha gelişmiş hali olan internet yine iş dünyası için çok önemlidir.

Cep Telefonunun Hayatımızdaki Yeri

Cep telefonlari günümüzde artik bizim için olmazlardan biri haline gelmistir.Dünyada en çok cep telefonu kullanan ülkelerden Türkiye önde gelmektedir.Artik lüx olmaktan çikmiş ve ihtiyaç olarak hayatimiza girmişir.Aslinda cep telefonlari’nin faydasi olduğu kadar zararida vardir ama zararini düşünen pekaz kesimdir.Marka olarak sayarsak Nokia,Ericcson,Samsung,Motorola,Lg vs.Dünyada en çok cep telefonu meraki olan ülkeler arasinda gelmekteyiz.

3. SeLeN

Bilgisayarın Hayatımızdaki Yeri Ve Önemi

Bugün kullanılan teknoloji ürünlerinin şüphesiz en yaygınlarından biri bilgisayardır. İşyerimizdeevimizdegittiğimiz herhangi bir banka şubesinden tutunda mahallemizdeki bakkala kadar girmiştir. Hatta bu hızlı gelişimin içerisinde çocuklarımıza okullarda ders olarak bile okutulmaya başlamıştır.

Bilgisayarların ilk ortaya çıktığı yıllar 1960�lardı. O zaman ilk kullanılan bilgisayarlar bugünkü apartman boylarındaydı. Ve yapabildiği sadece dört işlemden ibaretti. Tabi zamanla teknolojinin gelişmesiyle birlikte boyutu küçüldü ve işlem kapasitesi arttırıldı. Bugün halen sürekli olarak bilgisayarlar geliştiriliyor ve yenileniyor. Bizim bilgisayarı yaşamımıza bu kadar kolay girmesini sağlayan en önemli etkenlerden biride ihtiyaçlarımız olsa gerek. Evet bugün internet denilen olayında eklenmesiyle birçok işimizi bilgisayarlardan halledebiliyoruz.

Yani belki bir bakıma ailemizden biri gibi oldu. Ve bu da bize teknolojiyle ne kadar iç içe yaşadığımızı gösteriyor. Belki biz bunun farkında bile değiliz ama hayatımızda gerçekten önemli bir yer edinmiş bilgisayar kendisine. Düşünün bir defa birkaç gün bilgisayar kullanmayalım hiçbir yerde. Nasıl hayat zorlaşır değil mi? En ufak gittiğimiz bir devlet dairesinde bile ne kadar bekleyeceğimizi düşünün. İşkence gibi gelecektir bu bizlere.

Tabi yaşamımıza bu kadar etkili olan bir makine kullanımı açısından da sıkıntı olmaktaydı. Karşısına oturduğumuzda bir çoğumuz yine ne yapacağımızı bilemez duruma geliyorduk. Bunun neticesinde de madem ki bu bir ihtiyaç halini almıştır yani bireylerin öğrenmesinde fayda var bu eğitimi çekirdekten verelim düşüncesiyle okullarımıza ders olarak girmiştir.

bugün Şüphesiz bunun faydalarını da görmezlikten gelmek mümkün değildir. İlkokullarımız dahil olmak üzere bugün eğitim ve öğretimin her aşamasında bilgisayar dersleri öğrencilere okutulmaktadır. Bilgisayar genel olarak görsel bir yapıya dayandığı için anlaşılması daha kolay olmaktadır. Ve dersler açısından pek sıkıntı oluşturduğu söylenemez. Tabi sadece okul seviyesiyle sınırlı değil bilgisayar öğrenimi. Bugün birçok yerde gerek halk eğitim merkezleri olsun gerekse özel kurslar olsun bu işin eğitimi verilmektedir.

Genele baktığımızda artık bilgisayar ile birlikte bize aslında teknolojiyi takip etme fırsatının da verildiğini görebiliriz. Bunun nedeni de bilgisayar sürekli ilerleyen ve gelişen teknolojiyle yenilenmesi sürecinde bizde kullanıcı durumunda olduğumuza göre ister istemez teknolojiyi takip etme fırsatı bulabiliyoruz.

4. SeLeN

TELEVİZYONUN HAYATIMIZDAKİ YERİ

Merhaba, ben Ayşegül YAŞLIOĞLU. Ben de sizin gibi bir televizyon izleyicisiyim. Hepimiz biliyoruz ki televizyon bizim daha çok eğlenmemiz ya da başka insanların hayatlarını öğrenmemiz için varolagelmiştir. Yoksa sanatçıların hayatlarını izlemek değil. Neden mi? Çünkü insanların hayatını izlemek bana gerçekten çok komik geliyor. Yani, özel hayatını izlediğimiz kişiler bizi neden ilgilendirsin ki? Benim hayatımda özel birtakım işler dönüyorsa bunu diğer insanların bilmesine ne gerek var? Biliyorum, siz de diğer insanlar ve benim gibi bir televizyon izleyicisiniz. Peki, televizyonun bu etki gücünün nerden geldiğini hiç düşündünüz mü? Ben düşündüm. Bakın anlatayım... Eğlenceli olmasından mı yoksa her şeyi görselleştiriyor olmasından mı? Bence insanların bu iki durumda iken televizyon izlemekten yorulmamasından kaynaklanabilir. Televizyon kimilerini kendisine tutsak ediyor. Örneğin, herhangi bir gün televizyonda beğendiğiniz bir program var ve ne evinizde misafir kabul ediyorsunuz, ne de misafirliğe gitmek istiyorsunuz. İşte bu davranış televizyonun insanları kendine tutsak ettiğinin güzel bir örneğidir.
    Bu tür düşünceler karşısında sizce bütün suç televizyonda mı? Yoksa vurdulu kırdılı programları izleyen çocuklarda mı? Annelerde ve ya babalarda mı? Bence herkeste. Neden mi? Hem bu programları izleyen çocukların psikolojisi bozulabilir, ya da bu programları izleyen, çocuklarının izlemesinde bir sakınca bulmayan anne ve babalar arasında tartışmalar ve kavgalar ortaya çıkabilir. Televizyonu düşündüğümüzde ise, bir kere böyle programların verilmemesini, bunun yerine eğitici, öğretici ve eğlendirici programların verilmesini tercih ederim. Elimde bana babamın getirdiği “Televizyondan Uzak üç yüz altmış beş (365) Etkinlik” adlı Steve & Ruth Bennet’ın yazmış olduğu bir kitap bulunmakta.
    Bildiğimiz gibi iletişim, çok öncelerden beri hayatımızda bulunmaktadır. İlk iletişim aracımız ise beden dilimizdir. Yani, jest, mimik, yüz ifadesi ve göz temasıdır. İletişimi yansıtan bazı örnekler verebiliriz: Balerinin hareketleri ve pandomim sanatı gibi… Bunun yanı sıra iletişimde etkileşim, paylaşım, ileti alışverişi, beden dili, sözsüz anlatım ve elektronikleşen iletişim araçları önemlidir.
    Televizyon da iletişimi kitle iletişim haline getiren evimizde az, hayatımızda çok yer kaplayan bir araç. Bugün televizyonun yararları ve zararları tartışılıyor; ama onun büyük bir buluş olduğunu ve daima insanları eğlendiren bir kutu olduğunu herkes söylüyor.. Ne var ki ben isterim ki, komşular Aliye’nin hayatına değil, birbirlerinin hayatına dokunsunlar...

25.10.2006
    AYŞEGÜL YAŞLIOĞLU
    İhsan Doğramacı Vakfı Özel Bilkent İ.O.

5. çok teşekkür ederim ödevime çok yaradı

6. Betelefonun önemi
    İletişim; insanların aralarında bilgi, duygu ve düşünce aktarmaları yapma süreçleridir. Konuşma, insanın kendini ifade edebilme becerisidir. Konuşma ile insanlar arası anlaşma sağlanır, haberleşme ağının ve bireylerin ilişkilerinin sağlam bir şekilde sürdürülmesini sağlar...

Doğru, akıcı ve net konuşma ile, fikirlerini, ihtiyaçlarını, yaptıklarını anlatabilen insan, toplum içinde başarılı olur, anlamlı ilişkiler geliştirir ve toplum için başarıyı yakalar.

Sekreterin, iş hayatında en büyük becerisi konuşma yeteneğidir. İş ortamındaki tüm çalışmalar iletişime dayalıdır uzmanlara göre telefon iletişiminin, işletmelerin genel iletişim toplamlarının %70’ini oluşturduğu söylenmektedir. Konuya bu açıdan bakıldığında telefon haberleşmesinin önemi ortadadır. Telefon, işletmelerin dışa açılan penceresi konumundadır. Dışarıdakilerin gördükleri onları çekecekmi? Yoksa itecekmi? Sorusu firma için önem taşımaktadır. İyi düzenlenmiş bir telefon iletişiminin, etkili bir organizasyonu yansıttığı da bilinmektedir.

Kişilerin yüzyüze iletişiminde, birbirleri üzerinde nasıl bir etki yarattığı gözlemlenebilirken, telefon iletişiminde bu sağlanamaz. Bundan dolayı telefon iletişiminde de en önemli katkının telefondaki ses tonu, seçilen kelimeler ile yapılan tonlamalardan oluştuğu söylenebilir.

Sekreter, firmasının ilk temsilcisi olduğundan telefonla iletişim konusunda sürekli kendisini yenilemeli ve iletişim yoluyla sağlanacak tüm başarıları firmasına ve kendisine kazandırmalıdır. Telefonla konuşma bilgisi ve becerisi sekreterlik mesleğinin olmazsa olmaz kuralıdır. Günümüzde yöneticiler ve işlerinin büyük bölümünü telefonla yürüten kuruluşlar, telefon konuşmalarında özel bir bilgi ve beceri uygulanmasını istiyorlar ve bu konuda eleman alımında çok seçici davranıyorlar, araştırmalara göre yöneticiler telefon ile ilgili işe alımlarda personelin mutlaka bayan olmasını tercih ediyor bunun sebebi etkili, yumuşak ses tonu olarak öngörülüyor.

Doğru ve etkili iletişim sadece iş hayatında değil, tüm yaşamda insan için çok büyük önem taşır. Siz ne kadar sistemli ve özenli çalışırsanız, büro içinde ve dışındakiler de size aynı özeni gösterir.

7. cok saolun odevim icin cok işe yaradı sozlu 100

8. sağolun çdevime yaradı ama benim ki sadece telefonun yararlarıydı 100 almayı bekliyorum kısa ve öz olmuş diyer sitelerde çok uzun uzun vermişler onları yazana kadar canım çıkardı bunu yarım saat te yaptım ellerinize sağlık emeğe deymiş teşekkür ederim sagılarımla :D :/ :) :)

9. Telefonun yaşamızdaki önemi nedir.

10. performans ödevimden sizin sayenizde yaptım sagolun

11. çok teşekkür ederim performans 100

12. tüm mü çıkmadı ama yinede iyiydi ellerinize saglık:):)::::::::)

13. performansım 55 geldi hasan kılıç ersla

14. bütün grerçler içim çok teşekür ederim

15. çok uzun daha kısası yok muydu?yazarken resmen canım çıktı.

16. çok güzel bir site teşekkürler

17. güzel bir bilgi yazar mısınız ! ödevime gerekli

18. sağolun çok işime yaradı sizin sayenizde ödevim çok başarılı oldu :D

19. çok teşekkürlerrrr :);):);):);)

20. sağolun çok teşekkürle çok teşekkür ederim :) :)

Bu Sayfayı Paylaş