Telefon kayıtlarındaki şike pazarlığı

'Yurt İçi Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 21 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

1. KaRDeLeN

KaRDeLeN Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Telefon kayıtlarındaki şike pazarlığı konusu
    Mersin'de öldürme, yaralama, gasp, tehdit ve üçüncü lig takımlarından Mezitlispor-Ceyhanspor maçına tehdit karıştırdıkları iddia edilen 33'ü tutuklu 82 kişi hakkında Adana 7. Ağır Ceza Mahmesi'nde dava açıldı.

Bir astsubay ve 1 polisin yanı sıra Tarsus Ülkü Ocakları eski Başkanı S.Y.'nin de aralarında bulunduğu zanlılar, "Örgüt kurmak, örgüt üyeliği, örgüte yardım etmek, nitelikli yağma, kasten adam öldürmek, adam yaralama, suçluyu kayırma, suç delillerini gizleme ve saklamak, kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak, ateş etmek, şantaj" suçlarından hakim karşısına çıkacak.

Küme düşme sınırında olan Ceyhanspor'un 50 bin lira ödeyerek Mersin Mezitlispor'u 2-1 yenip, ligde kaldığı ileri sürülen iddianamede, kulüp yetkilileri ile örgüt lideri S.Y.arasındaki telefon görüşmelerine yer veriliyor. 23 Temmuz 2007'de Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma kapsamında düzenlenen 'Çatalburun 33' adlı operasyonda göz altına alınan şüphelilerden S.Y.'nin suç örgütünde kendileri ve çevresindeki şahısları 'ocak grubu' ya da 'ocak tayfası' olarak adlandırdığı belirtiliyor. Tarsus'ta 2007-2008 yılları arasında Savaş Verdi, Serdar Altun ve Mustafa Atik'in öldürülmesi olayına karıştıkları öne sürülen iddianamede, çete elebaşı S.Y. hakkında 16 ayrı suçtan 2 kez ömür boyu hapis cezası isteniyor. Mezitlispor-Ceyhanspor futbol maçına şike karıştırdıkları iddia edilen yöneticiler hakkında ise 3 yıl hapis cezası talep edildi. Dava önümüzdeki günlerde Adana Adliyesi'nde görülecek.

İddianamede, şüpheliler S.Y., A.C.Ö. ve S.Ö. arasındaki Mezitlispor-Ceyhanspor arasındaki 'şike' görüşmeleri şu şekilde:

S.Y. : Şey ya bizim Ceyhan sizin şeyiniz varmış, iki hafta sonra Mezitli.

A.C.Ö.: Maçımız var he ya...

S.Y. : Ne yapacan?

A.C.Ö.: Ya ne yapacağız, sen ne dersen onu yapacağız.

S.Y. : Tamam tamam başkanım.

A.C.Ö.: Tamam işi sana verdim hadi bakalım gardaş, yen dersen yeneriz yenil dersen yeniliriz.

S.Y. : Tamam o ikinci dediğin olsun.

A.C.Ö.: Tamam gardaşım.

S.Y. : Ya şimdi o şeyi Ceyhan'ın teknik direktörünü M. aramış, sizin o menejer yok mu, demiş ki Kilis bize 150 milyar şey veriyor demiş.

A.C.Ö.: M. hoca aradı. Ceyhan'ın hocası, yani niye karıştırıyorlar artırmasınlar, karışmasınlar karıştırmasınlar.

S.Y. : Nası edeceğik o işi.

A.C.Ö.: Yav halledeceğiz onu halledeceğiz, bunlar telefonda konuşulmaz da tamam mı, bazı şeyler var anlamadın mı yani Ceyhan kalacak anladın mı?

S.Y. : Abi sen de iyi oyuncularını kadroya yazdırmayacan.

A.C.Ö.: Ya zaten yazmadık.

S.Y.: Önce onlar hocamı aramış.

A.C.Ö.: Tabi Ceyhan'ın hocası aradı. Bana M. kendi söyledi o da böyle böyle başkaları şu kadar teklif etti falan filan, ben bir şey demedim seslenmedim. Desin bir şey olmaz ama, aramasın. Karşı taraf aradı mı iş karışıyor.

S.Y. : Nasıl ettiniz mutabakata varabildiniz mi?

A.C.Ö.: Yav arkadaş bu adamlar cebinden bir trilyon para harcadılar anladın mı bu şey değil hikaye değil.

S.Y. : Abi galip gelsin ki, seninle bizim de yüzümüz tutsun yarın bir şeyler isteyelim.

A.C.Ö.: Ya galip gelsin de şu şartlarda galip gelecek ama, yani dün biz baktık o Cizre maçı. Cizre sahaya çıkmadı ya, oradan puanlar aşağıdaydı, biz orda yanıldık. Biz zannediyorduk ki beraberlik kurtarıyor. Zannediyorduk şu anda Kilis Antakya'yı yenerse tamam mı, biz berabere kalırsak kurtarıyor veya Şırnak Nusaybin'i yenerse biz berabere kalırsak kurtarıyor. Yani şimdi bazı formüller var, şimdi niye almayalım S.Y. başkan 300- 400 milyar parayı ya mantıklı değil mi, ama biz Ceyhan'ın başına bir iş getirmeyiz şüphen olmasın.

S.Y. : Ben de diyorum ki 100- 200 milyar için Ceyhan düşerse bunun bedelini çok zor ödersin

ha...

A.C.Ö.: Kim istemez ya 300- 400 milyar para gelsin girsin.

S.Y. : Kim verir 400 milyar başkanım. M. ne ayak, ona beni anlataydın başkanım.

A.C.Ö.: Yav reis rahat ol tamam mı.

DİNLEMEYE TAKILAN BİR BAŞKA KONUŞMA

S.S.: Nasıl çocuklara yani, parayı veriş şeklimiz nasıl olacak nasıl ulaştıracağız?

S.Y.: Tamam gelince biraz sonra görüşürüz abi.

S.S.: İyi hadi o zaman, çıkacak ha takım ikide çıkıyor.

S.S.: Gardaş kusura bakma ben bu parayı futbolculara dağıtacağım. Sen de yanımızda ol.

S.Y.: Ya bunlar beni arıyor gene.

S.S.: Hala arıyorlar mı?

S.Y.: Yarın Ceyhan'a gidek diyorlar bizi görüştür diyorlar.

S.S.: He, yok ya aman aman getirip te başımıza bela etme onları. Bilseydim bunlarla hiç

muhatap olmazdım biliyon mu, hiç muhatap olmazdık biz işi içeriden bağlardık alo...

S.Y.: Ya sus telefonla konuşmayak sus.

(CİHAN)

Bu Sayfayı Paylaş