Tatlıpayam Köyü Baskil Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Tatlıpayam Köyü Baskil Elazığ konusu Tatlıpayam Köyü Baskil -Tatlıpayam Köyü Hakkında - Tatlıpayam Köyü Tanıtımı - Tatlıpayam Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: Bilgi Yok
    Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok

Bilgiler
    Nüfus 267 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 23800
    Alan Kodu 0424
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
    İl Elazığ
    İlçe Baskil
    Web Sitesi

Tatlıpayam, Elazığ ilinin Baskil ilçesine bağlı bir köydür

Tarihi

Eski ismi Sersük'tür.yeni ismi tatlıpayam köyüdür.köyümüz türmen kökenlidir . köyümüzde okuma alanı yüksekdir.çerredeki köylerin en kültürlüsü olarak bilinir.köyümüzde okul ,cami ve muhtarlık bulunmaktadır.köyümüzde bir ögretim hocası ,on ögretmen ,on beş polis ,dört imam ,beş saglık memuru ,bir as subay, iki mühendis ve dört iş adamı bulunmaktadır.okulumuz öğrenci yetersizliğinden kulanılmamaktadır.
    Kültür

Elazığ iline 58 km, Baskil ilçesine 20 km uzaklıktadır.Köyümüz dağlık bir alanda kurulduğu için yollar dardır.Köyümüz Elazığ Malatya kara yoluna 8 km uzaklıktadır.Ayrıca Köyümüzden baskile kara yolu ulaşımı vardır.Tatlıpayam Batıda Baskil,Güneyde Topalkem,Güney Doğuda Çavuşlu,Kuzeyde Galya ve aynı paralel üzerinde bulunan Meydancık köyüne komşudur.Bu köylere bağlantı kara yoluyla yapılmaktadır.
    İklim

Köyümüzün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.İlkbahar mevsiminde canlı bir bitki örtüsü hakimken,yaz mevsiminde ise bu canlılık kendini kurumuş otlara bırakır.İlkbahar mevsiminden bir kare
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 267
    1997 236
    Ekonomi

Elazığ iline 58 km, Baskil ilçesine 20 km uzaklıktadır.Köyümüz dağlık bir alanda kurulduğu için yollar dardır.Köyümüz Elazığ Malatya kara yoluna 8 km uzaklıktadır.Ayrıca Köyümüzden baskile kara yolu ulaşımı vardır.Tatlıpayam Batıda Baskil,Güneyde Topalkem,Güney Doğuda Çavuşlu,Kuzeyde Galya ve aynı paralel üzerinde bulunan Meydancık köyüne komşudur.Bu köylere bağlantı kara yoluyla yapılmaktadır.
    Altyapı bilgileri

Köyümüzde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır(Okulumuz öğrenci yetersizliğinden kapanmıştır.Şuan Velipalas'ta bulunan Mustafa BİLBAY ilköğretim okulunda öğrenciler öğrenimlerini devam ettirmektedir). Köyümüzün içme suyu şebekesi vardır.Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.Sağlık Ocağı bir merkezde toplanmış olup şuan KARAALİ sağlık ocağı olarak faaliyet göstermektedir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net
    Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş