Tatlıpınar Köyü Merkez Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Tatlıpınar Köyü Merkez Balıkesir konusu Tatlıpınar Köyü Merkez - Tatlıpınar Köyü resimleri - Tatlıpınar Köyü hakkında - Tatlıpınar Köyü tanıtımı Balıkesir

İlçe: MERKEZ - İl: BALIKESİR

Köy Muhtarı: KAMİL KOCABIYIK

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (266) 252 10 68

Cep Telefonu: 0 (535) 223 22 44

Tatlıpınar Köyü, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün eski adı Deli Yusuflar'dır.Bu isim eskiden burada yaşamış Veli ve Yusuf isimli kişilerden gelmiştir.Veli'nin Velipınarı adlı bir pınarı, Yusufun ise kuyusu bulunmaktamış.Bu yüzden köyün çevresine Veli Yusuf obası denilmiştir.Ayrıca köy bu iki kişinin Velipınarı çevresine konup 1325 yılları civarında Kayıhanlılar ve Ayrıklar isimli Yörük boylarıyla birleşmesiyle 50-60 hane olarak kurulmuştur.Köye daha sonra Deliyusuf demişlerdir.Bu isim 1951 yılında Tatlıpınar adı olarak değiştirilmiştir.Köyün adının Tatlıpınar konulması ise köyün Velipınarı adlı pınarının suyunun çok tatlı olmasıdır.Osmanlı-Rus (93 Harbi) savaşında da köye Bulgaristan'dan 25-30'a yakın Muhacir hanesi gelip yerleşmiştir.1925 yılında ilk okul açılmıştır.Okulun açılışına Ali Hikmet Paşa bizzat katılmış ve şöyle söylemiştir; "Ben Balıkesir nüfusunda kayıtlı bu köyün adını Veliyusuf, Deliyusuf diye iki ad aldım. Bu köyün adını Karayusuf olarak koyuyorum".1854-1864 yıllarındaki sicil kayıtlarındaysa köyde birçok Yörük aşireti vardır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya ve İklim

Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir.Köy, Balıkesir Merkez'e 22 km. uzaklıktadır.Köye komşu köyler; Yeniiskender Köyü,Yaylacık Köyü, Büyükpınar Köyü, Gökmusa Köyü, Ovacık Köyü, Kırmızılar Köyü, Şamlı beldesidir.Köy merkeze 22 km uzaklıktadır.

Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007 980
    2000 900
    1997 868

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
    Seçim Yılı Muhtar
    2009 Önder Gökdemir
    2004 Kamil Kocabıyık
    1999 Kamil Kocabıyık
    1994 Kamil Kocabıyık
    1989
    1984

TATLIPINAR İLKÖĞRETİM OKULU TARİHÇESİ

1954’de köyün adının Tatlıpınar olarak değişmesinden sonra Tatlıpınar İlkokulu olarak hizmetini sürdürmüştür. Okul binası 1940’ta restore edilmiş, 1969’ larda hizmet veremez duruma gelmiştir. Bu gün içinde bulunduğumuz binanın 1969 yılında temelleri atılmış, 1975 yılına kadar köylülerin çabaları ile iki katlı, onbir derslikli, bir müdür odası ve tuvaletler ile 1975-1976 öğretim yılında eğitim-öğretime başlamıştır. Eski okul binası enkazının kaldırılması ve çevre duvarları, Atatürk büstünün okul bahçesine dikilmesi ile güzel bir eser olarak eğitim öğretime devam etmektedir. 1994 yılına kadar sadece Tatlıpınar köyü öğrencilerine hizmet veren okulumuz, bu tarihten itibaren taşımalı eğitimin hayata geçmesi nedeniyle Yeniiskender köyü öğrencilerine de hizmet vermeye başlamıştır. 1995-1996 eğitim-öğretim yılında köy muhtarlığı ve vatandaş işbirliği ile okulumuzun çevre duvarları sıvanmış, pencere ve kapıları yenilenmiştir. 1997-1998 öğretim yılında, kesintisiz sekiz yıllık eğitim-öğretime geçilmesi ile birlikte Yeniceiskender, Büyükpınar ve Yaylacık köyü 2. kademe öğrencileri okulumuza taşınmaya başlamıştır. Bu nedenle okulumuzun öğrenci sayısı artmış ve derslikler yetersiz hale gelmiştir. Bunun üzerine okul müdürlüğü ve muhtarlık girişimde bulunarak, 2004-2005 eğitim öğretim yılında valiliğimiz tarafından okulumuza ek bina olarak salon, öğrenci tuvaleti, laboratuar ve BT sınıfı olarak kullandığımız derslikler yapılmıştır. Eski bina 2007 yılı yaz döneminde yapılan girişimler sonucu devlet vatandaş işbirliği ile tabanları, kapıları, pencereleri, değiştirilmiş, sobalı olan binaya kolorifer sistemi kurulmuş, yeniden iç kısmında kapsamlı bir tadilat yapılmıştır. Okulumuzun kuruluşundan bu yana mezun olan öğrencilerden bir çoğu yurdumuzun değişik yörelerinde görev yapmakta, bir kısmı çeşitli lise ve dengi okullar ile üniversitelerde eğitimlerini sürdürmektedirler. Okulumuz 2007-2008 öğretim yılında 13 kişilik eğitim öğretim kadrosu ile 169 öğrenciye hizmet vermektedir.

Altyapı bilgileri :

Sağlık Evi
    Var / Faal
    Sağlık Ocağı
    Var / Faal Değil

İlköğretim Okulu
    Var / Faal

PTT Şubesi
    Yok
    PTT Acentası
    Var

Su Şebekesi