Tarihte Bugün: 6 Ocak

'Tarihi Bilgiler' forumunda NeslisH tarafından 6 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

1. NeslisH

NeslisH Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Tarihte Bugün: 6 Ocak konusu ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Komer'in makam aracı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde 1969'da yakıldı.

Ertesi gün gazeteler olayı şöyle duyurdu: "ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Komer'in makam otomobili dün ODTÜ Rektörlüğü önünde bir kısım öğrenci tarafından yakılmıştır."

ODTÜ Rektörü Kemal Kurdaş basın toplantısında olayı şöyle aktarıyordu: "Her yönü ile yerilecek bir kaba kuvvet gösterisi oldu. Rektöre bir nezaket ziyaretinde bulunan, dost bir elçinin arabası herkesin gözleri önünde gösteriler arasında yakıldı."

ABD Büyükelçisi Komer'in basın açıklamasında ise şu ifadeler yer alıyordu: "Müttefik bir ülkenin temsilcisinin, büyük bir Türk üniversitesi rektörü tarafından öğle yemeğine davet edildiği sırada, otomobilinin müfrit bir grup tarafından ateşe verilmesi üzücü bir husustur."

ODTÜ Direniş Komitesi'nin bülteninde bir başka söylem yer alıyordu: "6 ocak 1969. Öğle üzeri kalabalık büyüdü. Geri bırakılmışlığın ve bağımlılığın öfkesi gibi büyüdü. Sonra yüreklerdeki bağımsızlık ateşi gibi arabayı sarıverdi."

Komer, Türkiye'ye kasım 1968'de gelmiş ve Esenboğa'da protestolarla karşılanmıştı. Çünkü, 'Vietnam'da çalışmış, Vietkong çetelerinin pasifize edilmesi alanında ortaya attığı fikirlerle dikkat çekmiş üst düzey bir yönetici'ydi.

Bir başka deyişle, 'Vietnam'da Milli Kurtuluş Hareketi'ne karşı yürütülen sindirme hareketinin kıdemli yöneticisi, Vietnam celladı'ydı.

Komer, rektöre üç kez ODTÜ'ye gelmek istediğini söylemişti. Ancak Kurdaş, "bu fırtına estiği sürece Komer'e fazla yakınlaşamazdım. Ama üniversiteme 7 milyon 700 bin dolar yardım yapacak bir ülkenin elçisine karşı uzak da duramazdım" diyordu. Sonunda elçiyi yemeğe davet etmiş ve davet son ana kadar gizli tutulmuştu.

Öğrenciler ise bu davetin planlı olduğunu düşünüyordu: "Öğrencilerin en kalabalık olduğu saatte ve büyük bir gösteriş içinde geldi. Vietnam celladı Komer'in devrimci üniversitelilerin ocağı ODTÜ'ye gelişinin ne gibi olaylara yol açacağını tahmin etmek zor değildir."

Gerisini Kurdaş şöyle yazıyor: "Misafirlerimizi yemeğe davet ettim, masaya oturduk. Çok geçmeden öğrencilerin toplandığı ve giderek kalabalıklaştığı haberleri geldi. Arabanın etrafındalar. Arabayı devirmeye çalışıyorlar. Camını kırdılar. Devirdiler. Arabayı şişliyorlar. Arabayı yaktılar. Saat 13.15 dolaylarında…"

O sırada telefon çalıyor. Arayan İçişleri Bakanı Faruk Sükan. Rektörün ifadesi ile, 'telefonda bir bacağı kopmuş kedi gibi bağırıyor'. Aralarında şu konuşmalar geçiyor:
    Sükan: "Sefiri kandırıp oraya yemeğe davet ettin, tuzağa düşürdün, arabayı yaktırdın. Bütün gücümle üniversiteye giriyorum. Karşıdaki benzin istasyonunda 250 polisim bekliyor."
    Kurdaş: "Polisin üniversiteye bir adım bile atmasına izin vermiyorum. Girersen karşında beni bulursun."
    Sükan: "Elçinin orada hayatı tehlikede."
    Kurdaş: "Elçinin hayatı benim teminatım altında. Beni öldürmeden kimse ona dokunamaz."

Hiçbir şey olmamış gibi yemek yeniyor. Mönü etsuyu çorba, biftek, lahana dolması, salata, meyve ve Türk kahvesinden oluşuyor. Sonra rektör, elçiyi kendi arabasıyla sefarete bırakıyor: "Yola çıkmadan önce arabayla üniversite etrafında bir tur attırdım. Zorbalığa pabuç bırakmadığımı dosta düşmana karşı anlatmak istiyordum."

Öğrencilerin bir bölümü zorbalığa pabuç bırakmayacaklarını söylüyordu: "Hiçbir güç tarihin akışını durduramıyacaktır. Arkadaşlarımıza yapılacak en ufak bir haksızlık, en keskin şekilde karşılığını alacaktır. Hodri meydan."

Öğrenci Birliği yönetiminde bulunan sosyal demokrat görüşlü öğrenciler ise, 'fikir olarak sosyalistlere katıldıklarını ancak arabanın yakılmasını tasvip etmediklerini' söylüyordu. Yayınladıkları bildiride şöyle diyorlardı: "Bu anarşi ortamına katılmadan ve fanatik duygularımızın esiri olmadan antiemperyalist savaşı sürdürmek istiyoruz."

Öğrenci Birliği'ne göre, 'sorumluluk tüm olarak birkaç anarşist öğrencinin ve bunları dikkate almadan Komer'i okula çağıran yöneticilerindir'.

Kurdaş, aynı günün akşamı İçişleri Bakanı'na telefonda şunları söylüyordu: "Şu kanıya vardım ki, arabayı siz yaktırdınız. Maksadınız polisi üniversiteye sokup, bir çatışma çıkartmak, kan akıtmak, olayı büyütmekti. Tertipçisi sizsiniz."

Daha sonraki günlerde üniversite kapatıldı. Öğrencilerin başvurusu ile Danıştay üniversitenin açılmasına karar verdi. Öğrenci Birliği tutuklanan öğrencilere, kayıt harcı ödenmesi dahil katkısını sürdürdü.

Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak, 'büyükelçilere ait makam otomobillerinin (henüz 1900 km'de 1968 model Cadillac) tahribi halinde bunların mahalli hükümetlerce tazmin edilmelerinin normal olduğunu' söyledi.

Savcılık, yedi öğrenci hakkında gıyabi tutuklama kararı verdi. 3 binden fazla ODTÜ öğrencisi imzaladıkları dilekçe ile savcılığa başvurarak, arabayı yakanların sadece dokuz kişi olmadığını kendilerinin de yakma eylemine katıldıklarını bildirdi.

Günün diğer önemli olayları

1838: Samuel Morse, kendi geliştirdiği Morse Alfabesi'ni açıkladı.
    1921: Yunan birliklerinin Eskişehir ve Afyon doğrultusundaki taarruzuyla Birinci İnönü Savaşı başladı.
    1938: Nazi baskısından kaçan Sigmund Freud, Londra'ya gitti.
    1955: Oniki ada karasuları sınırının saptanması için, Yunanistan ile görüşmelere başlandı.
    1959: Dilbilimci Baha Toven 78 yaşında öldü.
    1960: Mersin Rafinerisi'nin temeli atıldı.
    1963: Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, Siirt'te zengin bir petrol damarı buldu.
    1971: İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde işten atılan 15 model, çıplak olarak protesto gösterisi yaptı.
    1984: Türk Parasını Koruma Kanunu'nda yapılan değişiklikle döviz taşımak suç olmaktan çıkarıldı.
    1991: İlk Türk operası 'Özsoy'un bestecisi Ahmet Adnan Saygun 84 yaşında öldü.
    1993: Balet Rudolf Nureyev öldü.
    1998: Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na Ahmet Necdet Sezer seçildi.

2. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Olaylar

Samuel Finley Breese Morse
    (d. 27 Nisan 1791
    ö. 2 Nisan 1872)

• 1838 - Samuel Morse telgrafı kamuya tanıttı.
    • 1912 - New Mexico, 47. eyalet olarak Amerika Birleşik Devletleri'ne katıldı.
    • 1921 - Yunan birliklerinin Eskişehir ve Afyon doğrultusundaki taarruzuyla I. İnönü Muharebesi başladı.
    • 1924 - Yazar Hafız İbrahim Efendi İstiklal Mahkemesi tarafından bir sene hapse mahkum edildi. Hafız İbrahim Efendi İslamiyette Ahlak ve Kadınlarda Tesettür adlı broşürde irtica propagandası yapmakla suçlanıyordu.
    • 1926 - İstanbul’un nüfusunun 1.022.495 olduğu açıklandı.
    • 1927 - İstanbul liman şirketi ile mavnacılar arasındaki anlaşmazlığa polis müdahale etti. Polislerden dördü yaralandı. Gözaltına alınan 300 mavnacıdan 34'ü tutuklandı.
    • 1929 - Yugoslavya Kralı Aleksandr parlamentoyu feshetti ve ülkede askeri diktatörlük kurdu.
    • 1930 - İlk dizel motorlu otomobil Indianapolis'den New York'a yaptığı seyahatini tamamladı.
    • 1935 - Milliyet Gazetesi yayın hayatına başladı.
    • 1938 - Nazi baskısından kaçan Sigmund Freud Londra'ya gitti.
    • 1945 - Geleceğin Amerika Birleşik Devletleri başkanı George W. Bush, Barbara Pierce ile New York'ta evlendi.
    • 1950 - Birleşik Krallık Çin Halk Cumhuriyeti'nin komünist hükümetini tanıdı.
    • 1954 - İsmail Ezheri Sudan'ın ilk başbakanı oldu.
    • 1955 - Oniki Ada karasuları sınırının saptanması için Yunanistan ile görüşmelere başlandı.
    • 1956 - Kanada'da 14 ülkenin katıldığı hava gösterisi yarışmalarında Türkiye birinci oldu.
    • 1960 - Mersin Rafinerisinin temeli atıldı.
    • 1961 - Milli Birlik Komitesi,147 öğretim üyesinin üniversiteye dönmesi ile ilgili tasarıyı gündeminden çıkardı.
    • 1961 - Kurucu Meclis ilk toplantısını yaptı.
    • 1963 - Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Siirt'te zengin bir petrol damarı buldu.
    • 1967 - Vietnam savaşı başladı.
    • 1968 - İmar ve İskân Bakanı Haldun Menteşeoğlu konut sorununu dile getirdi ve "İstanbul 8 milyona çıkarsa ne yaparız?" dedi.
    • 1969 - Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ni (ODTÜ) ziyaret eden Amerikan Büyükelçisi Robert Komer'in makam otomobili öğrenciler tarafından yakıldı.
    • 1971 - İstanbul'da Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde işten atılan 15 model çıplak olarak protesto gösterisi yaptı.
    • 1977 - Metin Erksan'ın İntikam Meleği ( Kadın Hamlet ) filmi gösterime girdi.
    • 1977 - Dev-Genç İstanbul Başkanı Paşa Güven yakalandı. İstanbul Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği kapatıldı ve 39 kişi gözaltına alındı.
    • 1980 - Türkiye Emekçi Partisi (TEP) Genel Başkanı Mihri Belli tutuklandı.
    • 1981 - Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) davasında gözaltında tutulan 39 kişiden 15'i tutuklandı. Tutuklananlar arasında genel başkan Kemal Nebioğlu da var.
    • 1983 - Yılmaz Güney ve Cem Karaca Bakanlar Kurulu kararıyla vatandaşlıktan çıkarıldı.
    • 1983 - Yazar Osman Şahin'in "Bölücülük" iddiasıyla aldığı 1,5 yıllık hapis cezası Yargıtay tarafından onaylandı.
    • 1984 - Döviz alım satımı serbest bırakıldı.
    • 1984 - Adalet Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre cezaevlerinde 74.946 tutuklu ve hükümlü var.
    • 1984 - Tunus'ta ekmek fiyatlarının %125 oranında artması üzerine ayaklanma başladı; 75 kişi öldü, sıkıyönetim ilan edildi.
    • 1991 - Ekonomist Dergisi yayın hayatına başladı.
    • 1994 - Er, erbaş ve yedek subayların terhisleri, Genelkurmay tarafından 3 ay ertelendi. Sürdürülen operasyonlarda yetişmiş askeri personele ihtiyaç duyulduğu belirtildi.
    • 1994 - Yüksek Seçim Kurulu, İnterstar televizyonunun yayınını 5 gün süreyle durdurdu. İnterstar siyasi reklam yasağına uymayacağını açıklamıştı.
    • 1997 - Tarikat kisvesi altında bazı kadınlarla evlilik dışı ilişki kurduğu iddia edilen Ali Kalkancı, Fadime Şahin adlı kadının ihbarı üzerine gözaltına alındı.
    • 1998 - Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na Ahmet Necdet Sezer seçildi.
    Doğumlar

• 0 - İsa
    • 1412 - Jan Dark Fransız kahraman (ö. 1431)
    • 1655 - Jakob Bernoulli, İsviçreli matematikçi (ö. 1705)
    • 1706 - Benjamin Franklin, ABD'li devlet adamı (ö. 1790)
    • 1745 - Étienne Montgolfier, Fransız kaşif (ö. 1799)
    • 1832 - (Paul-)Gustave Doré, 19. yüzyıl sonlarının en hünerli ve başarılı kitap illüstratörlerinden biri sayılan Fransız baskı ve gravür ustası.
    • 1849 - Hristo Botev, Osmanlı egemenliğine karşı Bulgar ulsual ayaklanmasının kahramanlarından şair .
    • 1850 - Eduard Bernstein, Karl Marx'ın kapitalist ekonominin tasfiyesi ve iktidarın proletarya tarafından fethi düşüncesini gözden geçirmeye girişen ilk revizyonistlerden Alman sosyalist.
    • 1883 - Halil Cibran, Lübnan kökenli Amerikalı felsefi denemeci, şair ve ressam (ö.1931)
    • 1913 - Edward Gierek, 1970-80 arasında Polonya Komünist partisi Genel Sekreteri.
    • 1929 - Babrak Karmal, Afgan politikacı (ö. 1996)
    • 1932 - Camilo Cienfuegos, Kübalı devrimci (ö 1959)
    • 1946 - Syd Barrett, Pink Floyd'un kurucusu, gitarist (ö. 2006)
    • 1955 - Rowan Atkinson, İngiliz komedi aktörü ve yazar
    • 1967 - Delko Lesev, Bulgar sırıkçı
    • 1972 - Pascal Nouma, Fransız futbolcu
    Ölümler

• 1693 - IV. Mehmet, (Avcı Mehmet) 19. Osmanlı Sultanı (d. 1642)
    • 1852 - Louis Braille, körler alfabesini icat eden Fransız mucit (d. 1809)
    • 1884 - Gregor Mendel, Avusturya'lı genetik bilimci (d. 1822)
    • 1919 - Theodore Roosevelt, Amerika Birleşik Devletleri'nin 26. başkanı (d. 1858
    • 1918 - George Ferdinand Ludwig Philipp Cantor, Matematikçi
    • 1949 - Victor Fleming, ABD'li sinema yönetmeni (d. 1883)
    • 1959 - Baha Toven, Dilbilimci, 78 yaşında öldü.
    • 1972 - Tevfik Rüştü Aras, Türk siyasetçi ve diplomat d. (1883)
    • 1981 - A.J. Cronin, İskoç yazar (d. 1896)
    • 1984 - Ernest Laszlo, Macar asıllı ABD'li görüntü yönetmeni (d. 1898)
    • 1991 - Ahmet Adnan Saygun, Türk, besteci (d. 1907)
    • 1993 - Dizzy Gillespie,(John Birks Gillespie), ABD'li cazcı (d. 1917)
    • 1993 - Rudolf Nureyev, Rus balet (d. 1938)
    • 1995 - Muharrem Ergin, Türk yazar ve türkolog d. (1925)
    • 1997 - Ergün Arıkdal, metapsişik araştırmacı, yazar, Türkiye Metapsişik Tetkikler ve İlmi Araştırmalar Derneği eski başkanı (d. 1936)
    • 2000 - Don Martin, ABD'li çizgi romancı (Mad Dergisi) (d. 1931)

Bu Sayfayı Paylaş