Taksilere GPS zorunluluğu gelsin

'Köşe Yazıları' forumunda Dine tarafından 20 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. Dine

Dine Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Taksilere GPS zorunluluğu gelsin konusu Taksilere GPS zorunluluğu gelsin

Sultanahmet Meydanı’nda, Kapalıçarşı çıkışında turist kılığında taksi çevirdik. Beş taksiden ikisinde normal ücretin dört katını verdik.

Pazar günü “Taksiciler turistleri nasıl kazıklıyor?” diye yazdım. Yetkililerden henüz ses yok.
    Sağ olsun okurlar, gayet yaratıcı çözüm önerileri sunuyor: GPS sistemi, otomatik fiş sistemi,
    özel eğitim zorunluluğu ve ağır cezalar...

Memlekette bunca sorun varken, bir yenisini daha listeye eklemekten mutluluk duymuyorum. Ancak ülkemize gelen yabancıların ayılıp bayıldığı, pek gerçekçi değil. Çünkü bizim pek ilgilenmediğimiz, duymak istemediğimiz karanlık özelliklerimiz de var.
    İstanbul, kısmen İzmir ve Antalya’nın taksicileri, turistleri kazıklamasıyla meşhur... Bu durumu test etmek için rastgele bindiğim beş taksiden ikisinde üç-dört misli ücret ödemek zorunda kaldığımı pazar günü ayrıntısıyla yazdım.
    Biliyorum ki tıpkı Sultanahmet’in tacizci gençlerine ve gözünü para hırsı bürümüş hanutçularına karşı hiçbir önlem almayı başaramayan Emniyet ve Eminönü Belediyesi, hırsız taksicilere de göz yummaya devam edecek. Ama biz bu işin takipçisi olacağız, çünkü misafirini dolandıran hırsız ülke olarak anılmak ağrımıza gidiyor.
    Devlet, istediği yeri Mobese kameralarıyla denetleyebiliyor, istediğini dinletebiliyorsa, hırsız taksicilere karşı da önlem almasını bilmeli! Turizmciler birleşip bir zahmet tur satmadan önce bu işlerle uğraşsınlar.
    Taksicilerle ilgili yazıya, okurlardan da tepki çok. Bir çoğu, “yabancı misafirim geldi ve şöyle kazıklandı” diye yazıyor. S.A. adlı bir okurum ise, bu rezaletin nasıl engellenebileceğine dair son derecede mantıklı önerilerde bulunuyor. Turist soygununu engellemek zor ama, imkansız değil...
    Kamera da konabilir
    - GPS adlı sistemler uydular aracılığıyla coğrafi konum belirleme işlemi yapar. Pek çok taksi veya kiralık araç güvenlik için GPS ve yer bilgisini merkeze ileten GSM destekli GPRS data ser vislerine sahip olabilir. Araç navigasyon sistemleri de GPS teknolojilerini kullanır.
    - Özellikle kazık atma işlemine sıkça rastlanan, Türk yolcu almayan taksi durakları, turiste üç kağıt yapan satıcıların, hanutçuların olduğu Kapalıçarşı/Sultanahmet semti civarında özel noktaları takip eden fazla sayıda OGS kameraları olmalı. Kamerada görünen zorla dükkana adam çeken şahıslara zabıta cezasını kesmeli.
    - En azından turistik bölgelerde çalışan taksi sürücülerinin kılık kıyafet, araç teknik özellikleri, kurs ve eğitim gibi sertifikaları daha ciddi kontrol edilmeli.
    - Taksi sürücü odaları, kazıklanan turistler ve diğer müşterilerin şikayetlerine ciddiyetle eğilmeli, taksicilerin gelirlerinden çok küçük (ör. yüzde 0.5) bir kesinti ile şikayet edenlerin maddi manevi mağduriyetlerini gidermeyi amaçlayan tazminatlar verilmeli. Yurtdışında olumsuz tanıtıma karşı yapılacak küçük bir tazminat bütçesinin büyük faydası olabilir.
    GPS-Taksimetre bağlantısı
    - Şahsen kazıklandığı taksiyi şikayet edip sonuç alan, kazıklama ücretini geri alan vatandaş ve turist örneğini gazetelerde okuduğumu hatırlamıyorum. Taksi odaları, kooperatifleri veya dernekleri bu konuda kendilerini tanıtmalı. Her İETT otobüsünün arkasında olan şikayet/danışma telefon numaraları benzerleri taksilere de yazılmalı. Bazı dolmuşlarda tarife kartonunda oda telefon numaraları yazar.
    - Teknik olarak (seri üretim halinde) taksi başına birkaç yüz dolar maliyetle, taksimetreler otomatik fiş basabilir. Bu taksimetre sistemine GPS entegre edilebilir, müşteri araca binip taksimetre düğmeye basılarak açılınca GPS ile coğrafi konum koordinatları Taksimetre/GPS entegre sistemindeki cihaz belleğine alınır. Kullanılan bir yazılımla periyodik olarak veya rastgele zaman aralıklarıyla GPS koordinatları belleğe kaydedilmeye devam edilebilir. Böylece güzergah boyunca alınan koordinat kayıtlarıyla müşterinin A noktasından B noktasına belli bir hata oranı ile hangi yoldan (normal-az uzun-çok uzun- kazık rota) gidildiği ödeme yapılırken kesilecek fiş üzerinde gösterilebilir.
    - Bu tip bir sistem çok fazla sayıda taksi için gayet hesaplı şekilde mal edilebilir. Aselsan, TÜBİTAK veya diğer özel sektör şirketleri AR-GE kısmını yaparak bir-iki yıl içinde örnek bir ilk sistem üretebilir.
    - Her sistemin bir hilesini bulan çıkabilir (taksimetre bozuk denir-göstermelik cihaz konur), ancak taksiciler için GPS/GPRS konum belirlemesi olması ile merkezden takip ile güvenlik açısından yararlıdır, hem de turist kazıklama olayları sıfıra inmese de mutlaka azalır. Taksi şoförü eğer hangi saatte hangi yoldan gittiğinin kara kutu gibi aracında saklandığını düşünürse fiyat şişirme yöntemlerine daha az başvurmayı daha ciddi düşünecektir. Ancak, ehliyeti olan herkesin taksi şoförü olabildiği bir ortamda teknolojik yöntemler istenildiği karar faydalı olmayacaktır.

AZ BİLE ANLATMIŞSINIZ
    ‘Taksilerde turist soygunu’ yazınızı üzülerek ama bir yandan da bu gerçeği dile getirmeniz nedeniyle sevinerek okudum.
    Yapmış olduğum iş nedeni ile sık sık yabancı misafir ağırlamak durumundayım. Toplantıları özellikle perşembe veya cuma gününe koyarak gelen yabancıların hafta sonunu İstanbul’da geçirmelerini teşvik ediyorum. Maalesef taksilerle ilgili bahsettikleriniz tamamen doğru. Hatta o kadar azını anlatmışsınız ki. Gelen neredeyse tüm misafirlerimin ortak sıkıntısı taksiciler. Neredeyse tümü taksici korsanlar tarafından soyulmaktalar. Sıkıntı bununla bitmiyor. Diğer büyük bir sıkıntı ise taksicilerin çok hızlı araba kullanmaları. Kelle koltukta taksi kullanmaları gelen yabancıları son derece tedirgin etmektedir.
    Taksici-bar işbirliğiyle soygun
    Maalesef en son birkaç ay evvel yine taksici korsanlardan başımıza gelen bir olayı da aktarmak isterim.
    İranlı olan eşimin ilkokul arkadaşı yıllardan sonra hem eşimi görmek hem de İran’daki akrabaları ile İstanbul’da buluşmak istediler. (Türkiye İranlılardan vize istemediği için rejimle sorun yaşayan İranlılar yurtdışındaki akrabaları ile genelde İstanbul’da buluşurlar.) Bu buluşma da 25 civarında akraba Sultanahmet’teki bir otelde kalıyorlardı. Amerika’nın en iyi tıp okulunun son sınıfında okuyan çocuğu ve arkadaşı taksiye binip cafe-bara gitmek istediğinde taksicinin götürdüğü barda iki bardak kola için 1.500 dolar hesap çıkması neticesinde dövülerek paraları ellerinden alınıyor, eksik kısım ATM’den tahsil ediliyor. Bunun üzerine ertesi gün tüm akrabalar Türkiye’yi nefretle terk etmek durumuna kaldılar.
    İngiltere’deki taksiciler iki yıl eğitim alıyor
    Bu işleri çözmek o kadar zor mudur dersiniz? Asla.
    Taksicilerin aynı İngiltere’deki gibi belli bir sertifika programından sonra bu mesleğe başlamaları çok önemli. Sertifikasız hiç kimsenin bu mesleği yapamaması lazım.
    Bindiğiniz taksiler en kolay yerleri bile bilemediğinde diyecek bir şey bulamıyorsunuz. Durum böyle, umarız yazınızdan sonra Emniyet ve Belediye artık önlemler almaya başlar. Taner A.

Mehveş Evin \ Milliyet

Bu Sayfayı Paylaş