Tahinli Un Kurabiyesi Resimli Tarifi

'Pasta ve Hamur İşleri' forumunda Siraç tarafından 3 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

1. Siraç

Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Tahinli Un Kurabiyesi Resimli Tarifi konusu
    Tahinli Un Kurabiyesi Resimli Tarifi

Malzemeler
    • 1 su bardağı mısır özü yağı (250 ml.) ​
    • 1 su bardağı pudra şekeri (110� gr.) ​
    • 1 su bardağı tahin (250 ml.) ​
    • 1 paket kabartma tozu ​
    • 1 paket vanilya ​
    • 4 su bardağı un (125 x 4 gr.) ​
    Yapılışı

• Tahin, sıvıyağ, pudraşekeri ve vanilyayı hamur yoğuracağınız kaba alın ve mikserle pürüzsüzleşene kadar çırpın. ​
    • Karışıma un ve kabartma tozunu ekleyerek oldukça yumuşak ve gevşek bir hamur yoğurun. (gevşekten kastım, esnek olmayan, elinizle kopardığınızda uzamadan hemen koparılabilen� ve oldukça kolay şekillenen bir hamur.) ​
    • Fırınınızı 170 dereceye ayarlayın. ​
    • Şimdi bu kurabiyenin iki versiyonu yapılabiliyor ama bana sorarsanız ben minik un kurabiyesi formundakilerin hem görünüşünü hem de tadını çok beğeniyorum. İsterseniz hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp avucunuzda yuvarlak ve yassı şekil verdikten sonra üzerini toz şekere bulayıp yağlı kağıt serilmiş tepsiye dizin. (kurabiyenin tepsiye yapışmaması ve tepsiden kolay ayrılması için yağlı kağıt kullanmanızı tavsiye ederim, çünkü kurabiye pişince çok yumuşak oluyor soğuduğunda katılaşıyor ama o zaman bile zorlandığında kolayca dağılabilecek bir kıvamda oluyor.) ​
    • İsterseniz de cevizden biraz daha küçük parçalar koparıp avucunuzda gelişigüzel yuvarlayıp tepsiye o şekilde dizin. ​
    • 170 derecede önceden ısıtılmış fırında beyaz kalacak şekilde, üzerleri çatlayıp çok hafif pembeleşmeye başlayana kadar pişirin. Yaklaşık 15 dakika ama süreyi kontrol edin mutlaka. Her fırın farklı olabiliyor. ​
    • Minik yuvarlak şekil verdiyseniz pişince sıcakken üzerine bolca pudraşekeri serpin. ​
    • Kesinlikle tamamen soğumadan tepsiden almayın. Tepsiden alırken küçük bir bıçağın ucuyla kenarlarını kaldırın. Kolayca çıkacaktır. ​

Bu Sayfayı Paylaş