Tadım Köyü Merkez Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Tadım Köyü Merkez Elazığ konusu Tadım Köyü Merkez - Tadım Köyü Hakkında - Tadım Köyü Tanıtımı - Tadım Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: BERTAL ÇİMEN
    Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok

Elazığ
    Bilgiler
    Nüfus 615 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 23000
    Alan Kodu 0424
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
    İl Elazığ
    İlçe Merkez
    Web Sitesi
    Tadım, Elazığ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.
    Tarihi
    Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Rivayete göre yemekleri lezzetli olduğundan bu isim verilmiştir.yerleşim eskiden ermenilerin yerleşim yeriymiş ayrıyeten ermenıler zamanındakı adı tadon dır Köyün yerlisi çok az sayıda olup bir kısmı köyü terk etmiştir . köyün tarım yönü ile elverişli olmasından dolayı dışarıdan göç almıştır . en fazla göçü tunceliden almıştır ve alevi kökenli ailelerin gelmesi ile köyün kültürü ciddi şekilde değişmiştir .ayrıca binğöl, diyarbakırdan, maden , karakoçan ve çevre köylerdende göç almıştır bu yönü ile elazığın en kozmopolit köyü denebilir .

Kültür
    Köyün gelenek, görenek ve yemekleri içli köfte,patila,harput köfte,maş köftesi başlıca yemeklerindedir. köyün ortasında çok eski tarihe dayanan bir kale mevcuttur köy kale etrafında toplanmıştır .

Coğrafya
    Elazığ merkezine 15 km uzaklıktadır.

İklim
    Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007 700
    2000 615

Ekonomi
    Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
    Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Hayati YAPICI
    1999 - Hayati YAPICI
    1994 - Fethi Ahmet AKTAŞ
    1989 - feTHİ Ahmet AKTAŞ
    1984 -
    Altyapı bilgileri
    Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. tadım köyüne ait dsi tarafından yapılmış olan tadım göleti vardır

Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net
    Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş