Tabanbükü Köyü Baskil Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Tabanbükü Köyü Baskil Elazığ konusu Tabanbükü Köyü Baskil - Tabanbükü Köyü Hakkında - UTabanbükü Köyü Tanıtımı - Tabanbükü Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: Bilgi Yok
    Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok
    Bilgiler
    Nüfus 131 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 23800
    Alan Kodu 0424
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
    İl Elazığ
    İlçe Baskil
    Web Sitesi
    Tabanbükü, Elazığ ilinin Baskil ilçesine bağlı bir köydür.
    Tarihi

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkındaki bilgiler şunlardır;Alevi inancına göre semahlar olur; perşembe gecesi türbelerde ışıklar yanar mumlar yakılır köylüler birbirlerine yardım ederler düğünleri ise kına gecesi düzenlenir,kurbanlar kesilir yemekler pişer köylüye ikram edilir. yemekleri;içli köfte,çiğ köfte,kısır,analı kızlı,ve diğer günlük yemekler pişirilir

Coğrafya
    Elazığ iline 81 km, Baskil ilçesine 43 km uzaklıktadır.ulaşımını malatya battalgazide bulunan atabey iskelesinden hareket eder ve 25 dk.sürer 8 km mesafesi vardır çiğdemli köyü iskelesinde ulaşım sağlanır.

İklim
    Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. köyün çevresinde karakaya barajı kıyısına yakın olduğu için kayısı meyvesi yetiştirilmektedirayrıca biber karpuz kavun yetiştirilmektedir.

Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007 150
    2000 131
    1997 101

Ekonomi
    Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
    Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 -RIZA ULUTAŞ
    1999 - ABBAS ULUTAŞ
    1994 - ACEM ULUTAŞ
    1984-1994 - İHSAN ULUTAŞ
    Altyapı bilgileri Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardırkanalizasyon şebekesi yoktur.

Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net
    Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş