Taşoluk Köyü Hakkında Bilgi Tortum Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Taşoluk Köyü Hakkında Bilgi Tortum Erzurum konusu taşoluk köyü bilgileri - taşoluk köyü resimleri - taşoluk köyü tanıtım - taşoluk köyü tortum

Taşoluk, Erzurum ilinin Tortum ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün eski adı Hınzorik (Khınzorık)olup Ermenice "Elmacık" anlamına gelir. 1889 yılında Devre Dağ'ında meydana gelen heyalan köyü tamamen toprak altına almış ve 250 civarında olan nüfustan 136 kişinin ölümüne neden olmuştur. Bu olaydan sonra köy yaklaşık 1 km aşağıdaki bugünkü yerine taşınmıştır. Cumhuriyetten sonra adı Taşoluk olarak değiştirilmiştir.

Köyün eski yerinde heyelandan dolayı bir çok heyelan set gölü oluşmuştur. Köyün eski yeri köylüler tarafından tarla ve bahçe olarak kullanılmaktadır.
    Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
    Coğrafya

Erzurum iline 60 km, Tortum ilçesine 9 km uzaklıktadır.
    İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 112
    1997 108
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
    Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak ancak öğrenci sayısının azlığından dolayı bu okul kullanılmamaktadır. Bunun yerine taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol şose olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Tortum ilçesi içme suyunun büyük bölümününü Taşoluk Köyünden sağlamaktadır.

kaynak-vikipedi
    özgür ansiklopedi

yerel.net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş