Taşağıl Köyü Hakkında Bilgi Çat Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Taşağıl Köyü Hakkında Bilgi Çat Erzurum konusu taşağıl köyü bilgileri - taşağıl köyü resimleri - taşağıl köyü tanıtım

Taşağıl, Erzurum ilinin Çat ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı büyük bir taştan gelmektedir.köyü osmanlı türk sipahileri kurmüştur.(1870)Bu sipahiler osmanlıyı kuran oğuz karakeçililerinin şerefli TÜRK sipahileridirler.Köyümüz etnik açıdan tamamı TÜRK olan bir köydür.öz TÜRKÇE konuşulur.erzurum,kars,azerbaycan şivelerine yakındır şivemiz.TÜRKLÜK duygusu yüksektir.vatanperver bir köydür....
    Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi kköye özgü YUMURTA BORANISI TANDIR KEBABI,MANTARDAN YAPILAN CILBIRA adlıyemek.Türk İslam kültürü yaşayan Çat İlçemizin 7 Türk köyünden birisidir.Karakeçili Türkmen gelenekleride yaşatılmaktadır.Erzurum yöre kültürü aşıklık köyümüzde tutkudur.

Öz canımdan çok sevdiğim Erzurum Çaresiz dişimi sıktım gidirem Gafillerden darbe yedi gururum Kaderime boyun büktüm gidirem

Selam olsun ecdad ile ebaya Abdurrahman Gazi, Habip Baba'ya Tuz ektiler çalıştığım çabaya Emeğimi suya kattım gidirem

Kırılmış sazımı astım tavana Çevirdim yönümü döndüm divana Gurbet kelepçedir yurdu sevene Bilerek koluma taktım gidirem

Palandökenlerin sisli dumanı Engininde bulamadım gümanı Ezanlar okundu seher zamanı Üç kez geri döndüm baktım gidirem

Benim canım feda bin cana Bin can az gelirse ikibin cana Kırksene gözyaşı döktüm fincana Kattım Karasu'ya aktım gidirem

Yel devirsin sebeplerin kökünü Sırtıma verdiler sitem yükünü Kırk senedir beklediğim ekini Harmana dökmeden yaktım gidirem

Alnımız apaçık yüzüm karasız Buna rağmen bırakmadılar yarasız Tambura köyünden Emrah çaresiz Ben de Erzurum'dan çektim gidirem

Reyhani'yim derdim gamım dinmedi İftira darbesi cana sinmedi Zeynel, Horasan'a gitti dönmedi Bu da benim karabahtım gidirem
    Coğrafya

Erzurum iline 62 km, Çat ilçesine 17 km uzaklıktadır.
    İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007 355
    2000 530
    1997 486
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.köyün ağası yoktur
    Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize]] olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köy Palandöken barajının hemen kıyısında yer aldığından dolayı nüfusun yarısını göç vermiştir. Köy İlköğretim okulu ilk beş sınıfa dönük olup, iki öğretmenle hizmet vermektedir

kaynak-vikipedi
    özgür ansiklopedi

yerel.net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş