Türler ve Cinsler Kitabı - Can Başkent

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda SeLeN tarafından 16 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Türler ve Cinsler Kitabı - Can Başkent konusu Türler ve Cinsler kitap özeti - Türler ve Cinsler kitap tanıtımı

Hakkında

Anarşizm eğer bir felsefeyse, bu düşünce sistemini kimi gündelik hayat parkurlarına uyarlamak anarşistlerin birincil görevlerinden ve amaçlarından biridir. Bu kitap, benim bu görevi iki farkli politik sahada yerine getirmek için giriştiğim çabaların bir özetidir. Tüm eşitlik ve özgürlük mücadeleleri gibi, anarşizm de bu mücadelesini kimi zaman tekil zeminler üzerinden yürütür: hayvan özgürleşmesi, kadın özgürleşmesi, antimilitarizm gibi.. Önceki kitabım “Vicdani Ret Yazıları”nda, antimilitarizm ve vicdani ret politikaları üzerinden değindiğim görevi yerine getirmeye gayret etmiştim; bu kitapta ise cinsiyetçilik ve hayvan özgürlüğü temalarına anarşizan yaklaşımlar sunacağız. Bu konuların önemli olmalarının nedeni, hiyerarşinin tarihi boyunca, öyle ya da böyle anlaşılabilir, ancak tuhaf politik nedenlerle, hem insan olmayan hayvanların hem erkek olmayan insanların “zayıf” olarak konumlandırılmış olmasıdır. Dolayısıyla, bu soruna getirilecek otoriter olmayan çözümlerin geliştirilmesi, muhakkak ki anarşizmin önemle üzerinde durması gereken noktalardan biridir.

Anarşizme bu sahalarda ihtiyaç duyulmasının en büyük nedeni, bu konuya dair birçok politik çözüm önerisinin aslında otoriter olmasıdır. Dahası, popüler ve anaakım çözüm önerileri ise kapitalizmin metalaştırıcı niteliğini bire bir yansıtmaktadır. Kısacası, güç ve iktidar istemi güden otoriter ve hayvanları ‘pet’leştirip, kadınları ‘güzel’leştiren metalaştırıcı anlayışları reddeden anarşist yaklaşımlı çözüm önerileri geliştirmenin elzem olduğunu düşünüyorum.

Künyesi

Can Başkent
    Kibele Yayınları
    Fiyatı : 16,00 TL
    Mayıs 2011, 298 sayfa,
    ISBN: 9789944339315

Bu Sayfayı Paylaş