Türk'e Yapılan Saldırıya Tepkiler Devam Ediyor

'Mardin & İlçeleri Haberler' forumunda Dine tarafından 16 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. Dine

Dine Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Türk'e Yapılan Saldırıya Tepkiler Devam Ediyor konusu Türk'e Yapılan Saldırıya Tepkiler Devam Ediyor

DTP Eski Genel Başkanı ve Mardin eski Milletvekili Ahmet Türk’ün Samsun da saldırıya uğramasına tepkiler devam ediyor, Kızıltepe KESK ve Mersin Kızıltepe Sosyal Yardımlaşma Kültür ve Eğitim Derneği yaptıkları basın açıklamasıyla olayı kınadılar.

KESK Türk’e Yapılan Saldırıyı Kınadı
    BES temsilcisi Şeyhmus Akbaba tarafından okunan basın açıklamasında, “Kızıltepe KESK platformu olarak kapatılan DTP’nin eşbaşkanı Kürt siyasetçisi ,barış savunucusu sayın Ahmet Türk’e yönelik Samsun adliyesi önünde yapılan saldırıdan dolayı büyük bir üzüntü ve kaygı duyuyoruz.Çünkü sayın Türk’e yapılan bu saldırı Türkiye’nin barış ve demokrasisine yapılmış bir saldırıdır.Normalleşmeye değil gerilime hizmet etmektedir.
    Ahmet Türk’e duruşma çıkışı yapılan saldırı Türkiye’deki linç kültürünün bir uzantısıdır.Bu bakımdan saldırganın güvenlik güçlerinin gözü önünde hiçbir engele takılmadan alçakça bir saldırı gerçekleştirebilmesi oldukça düşündürücü ve manidardır.Bu saldırı’öteki’ni kabul etmemekte ısrarlı olan tekçi ve gerici bir zihniyetin tahammülsüzlüğünün en açık örneğidir.AKP hükümetinin Kürt hareketine tasfiyesine yönelik tutum ve politikaları, gerekse statükocu güçlerin ırkçı ,milliyetçi ve ayrımcı kışkırtma ve manipülasyonları şiddeti ve faşizan linç girişimlerini yaygınlaştırmıştır.
    Hatırlatmak isterizki siyasi davalarda sürekli mağdur edilenlerin temel hak ve hürriyetlerinin korunması demokratik hukuk normlarına dayandığını söyleyen devletin sorumluluğundadır. Olması gereken ise davaların, olayın cereyan ettiği yerde yapılmasıdır. Muş’ta gerçekleşen bir olayla ilgili davanın Samsun’ a aktarılması, bu tür olaylara zemin hazırlamakta, mağdurların kendi davalarını takip etmesini güçleştirmekte, olanaksızlaştırmaktadır.
    Türkiye’de demokrasi ve barışın tesisi için uzun yıllar siyasete emek harcamış Ahmet Türk gibi bir siyasetçiye yönelik yapılan bu hain saldırıyı kınıyor ve tekrarlanmaması dileğiyle Ahmet Türk’ e geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.
    Eğitim-Sen temsilciliğinde yapılan Basın açıklamasına Çev-Gön.Derneği temsilcisi Menduh Çakır, Eğitim-sen Kerim Koşar, BES temsilcisi Şeyhmus Akbaba, SES şb bşk Faruk Bozyel, Emekli-Sen’den Ubeydullah Bozan katıldı.

Mersin Kızıltepeliler Derneği de Türk’e Yapılan saldırıyı kınadı

Mersin Kızıltepe Sosyal Yardımlaşma Kültür ve Eğitim Derneği tarafından yayınlanan yazılı basın açıklamasında da “Samsun ilinde Sayın Ahmet Türk’e yapılan saldırı, 7 den 70 e kadar Türkiye’de yaşayan tüm halklara ve barışa yapılan saldırıdır. Sayın Ahmet Türk’e atılan yumruk demokrasiye, barışa ve kardeşliğe atılan bir yumruktur. Sayın Ahmet Türk’e alçakça yumruğu yıllardır kirli savaştan beslenenler, barışı istemeyen karanlık güçler atmıştır.
    Aydınlıktan, barıştan ve demokrasinden korkan karanlık güçler attığınız yumruklar, yaptığınız saldırılar, yaptığınız zulümler bizleri yıldırmayacaktır. Sizlere inat hep barışı savunacağız, Barış için kol kola verip kenetleneceğiz.” Dendi

kiziltepeajansi​

Bu Sayfayı Paylaş