Türkönü Köyü Hakkında Bilgi Ödemiş İzmir

'İzmir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 10 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Türkönü Köyü Hakkında Bilgi Ödemiş İzmir konusu Türkönü - Türkönü Köyü - Türkönü Köyü Ödemiş - İzmir - Türkönü Hakkında - Türkönü Resimleri - Türkönü Tanıtım - Türkönü Bilgileri

İlçe : Ödemiş

İL : İzmir

Türkönü, İzmir ilinin Ödemiş ilçesine bağlı bir köydür. Çakırcalı Mehmet Efenin doğduğu köy'ün eski adı ile Ayasuluk'dur. Ödemiş in doğusunda ve Ödemiş, Kiraz , Beydağ yolu üzerindedir. Batısında Gereli köyü, doğusunda Kurucaova köyü, güneyinde Ertuğrul köyü ve kuzeyinde kısla köyü bulunmaktadır.
    Antik Yunan ve Roma zamanından kalma tarihi kalesi ve mezar taşlarıyla ünlü bu köy mazisindeki büyüklüğü ve önemini günümüzde kaybetmiştir. Halen köyde 100 hane, yaklaşık 350 kişi yaşamaktadır. Yörenin en eski köyü olmasına karşın günümüzde en az nüfüsa sahip bir yer haline gelmiştir. Ekonomik sorunlar nedeniyle dışa yoğun göç vermektedir. Genç nüfus köyü terketmektedir. En önemli sorunu su sorunudur. Köy sınırları içerisinde su olmaması nedeniyle tarımsal üretim maliyeti yüksektir. Bu nedenle çevre köylere oranla daha fakir bir durumdadır. Halen köyde okul bulunmamakta, öğrenciler komşu köydeki ilköğretim okuluna gitmektedir.
    Türkönü köyünün geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır.

Sağlık Evi - Yok
    Sağlık Ocağı - Yok
    İlköğretim Okulu Yok - Taşımalı Eğitim Yapılıyor
    PTT Şubesi Yok - PTT Acentası Yok
    Su Şebekesi Var
    Kanalizasyon Var

Köy Muhtarı : CENGİZ ŞEN

Muhtarlık Erişim Bilgileri : -

Telefon : 0 (232)

Cep Telefonu : 0 (-)

Demografik Bilgiler :

Nüfusu : 2000 / 408